Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 078 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Solidarność

poniedziałek, 30 sierpnia 2010 6:15


Czego wstydzi się "Solidarność"

 

 

Numer 1  (wg TWX) - uznanie zwierzchnictwa PZPR


 Z protokołu porozumienia Komisji Rządowej i MKS z 31. 08 1980 r. :

"Uznając, że PZPR sprawuje kierowniczą rolę w państwie, ani nie podważając ustalonego systemu sojuszów międzynarodowych, dążą one [kształtujące się nowe związki zawodowe - TWX] do zapewnienia ludziom pracy odpowiednich środków kontroli, wyrażania opinii i obrony swych interesów".

(Protokół porozumienia zawartego przez Komisję Rządową i Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku pkt.2)


     W pierwszym punkcie porozumień gdańskich stwierdzano, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ "Solidarność", która powstała na bazie licznych komitetów strajkowych (w tym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowegoo w Gdańsku), które z czasem przekształciły się w komisje założycielskie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". NSZZ "Solidarność" został zarejestrowany 10 listopada 1980 przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Napisy 'solidarność/solidarni' powtarzały się pod różnymi postaciami na murach strajkującej stoczni, a pomysł wykorzystania hasła jako nazwy związku zaproponował Karol Modzelewski

             Numer 2 - trockistowskich korzeni

W dniu 5 września 1981 odbył się I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność", na którym spośród 896 delegatów aż 150 było działaczami KOR. Działacze Ci wywarli duży wpływ na obrady Zjazdu. Doprowadzono nawet do uchwalenia, w duchu trockistowskim, słynnego „Posłania do ludzi pracy Europy  Wschodniej", które bardzo zdenerwowało kierownicze organy ZSRR i innych krajów komunistycznych. Jaka była rola KOR-u zapytano samego Jacka Kuronia na łamach „Paris Match" w lutym 1981 r.:

„- Czy KOR stanowi fundament  „Solidarności"?

-Jacek Kuroń: Nie ja powinienem na to pytanie odpowiedzieć , tylko członkowie związku. Podczas jednego ze spotkań Wałęsa powiedział: - Bez KOR-u nie byłoby Solidarności". (Za: Józef Kossecki, Korzenie Polityki, Warszawa 1992, s.96)

Na posiedzeniu KK NSZZ "Solidarność zwołanym w Gdańsku 11 i 12 grudnia 1981 członkowie KOR wyszli całkiem otwarcie na scenę razem z Trockistami. Modzelewski powiedział wprost „ Nie wystarczy protestować - trzeba nakazywać(...). Jeżeli wysunięte zostaną żądania, które wiodą do obalenia władzy, to będzie to krok w kierunku wojny. A zwiększył się margines żądań, my teraz potrzebujemy politycznych gwarancji. Trzeba walić w partię(...) Decydując się na wypowiedzenie wojny, trzeba ustawić takie żądania związku by były przekonywujące. Po pierwsze sprecyzować termin strajku powszechnego w odpowiedzi na środki nadzwyczajne uznać, że ustawa o związkach zawodowych w obecnym kształcie łamie i zamyka drogę do porozumienia, zażądać modyfikacji zasad rządzenia, np. wyborów do Sejmu". W międzyczasie  przygotowywano już bojówki i planowano zajścia na 17  grudnia 1981r. ". (Zob. Józef Kossecki, Korzenie Polityki, wyd. cyt.,s.102-103). Jak widać trockiści mieli w planach również zbrojną konfrontację co miało być tylko wstępem do międzynarodowej rewolucji komunistycznej.

   Jednak w miarę upływu czasu, część trockistów doznała „rozmiękczenia" ideologicznego i nie kryje tu swojego rozczarowania Karol Modzelewski W książce pt. "Dokąd od komunizmu?" (Warszawa 1993) K. Modzelewski napisał: "Do dziś jestem pod wrażeniem łatwości, z jaką elity, wyłonione przez pracowniczy ruch, dokonały zwrotu o 180 stopni, porzucając wartości uznawane dotąd za naczelne kryterium polityki społeczno-gospodarczej. Byłem i jestem nadal przekonany, że tak raptowna zmiana punktu widzenia, owo nadzwyczajnie łatwe przeistoczenie związkowców w liberałów, świadczy o braku lub raczej zaniku poczucia lojalności wobec bazy społecznej ruchu. Na pewno nie dotyczy to wszystkich, ale powszechności tej odmiany nie umiem sobie inaczej wytłumaczyć. Dlatego wywołuje ona we mnie wstyd''. (Za :"NIE" nr 35/2010 - 26 sierpnia 2010). Ten uczciwy trockista a zarazem jeden z ojców założycieli „Solidarności'' nie podejrzewał, że kierownictwo nowego związku pójdzie w kierunku demokracji liberalnej.Powyższy cytat świadczy o tym, że K. Modzelewski nie zdawał sobie sprawy z tego, że te elity, o których pisze, były kontrolowane przez zagraniczne agentury działające w interesie swych mocodawców.

  

Numer 3 -wpływu obcej agentury

„Powstanie Solidarności w Polsce przyjęto w Waszyngtonie z wielkim entuzjazmem. Prezydent Reagan był bardzo podekscytowany. Martwił się zawsze jak można zwyciężyć komunizm chciał jego obalenia, ale obawiał się wojny nuklearnej. Strach przed nią był jego obsesją. "Solidarność" tymczasem stwarzała nadzieję na pokojowy sposób likwidacji komunizmu. Dlatego kiedy w grudniu 1981 r. ogłoszono stan wojenny, zareagował z takim gniewem, gdyż zdawało się to eliminować możliwość pokojowej ewolucji komunizmu - powiedział Pipes, emerytowany profesor historii na Uniwersytecie Harvarda" ( USA  cieszyło się z powstania Solidarności, za: www.wp.pl 27.08.2010) 

   Oczywiście PRL w tym czasie było polem walki wielu zagranicznych służb specjalnych : „ W 1981 roku w obliczu wzrastającego niepokoju spotęgowała się ingerencja zagranicznych ośrodków i służb specjalnych w dziedzinie wywiadowczej i dywersyjnej. Obliczono, że liczba ujawnionych faktów wywiadowczych zwiększyła się o 25 %, liczba prób werbunku Polaków o 80%" (Za: Józef Kossecki, Wpływ totalnej wojny informacyjnej na dzieje PRL, Kielce 1999, s.427). Logicznym następstwem tego jest fakt, że jeśli ktoś z elity „opozycyjnej" został zwerbowany i popłynęły pieniądze, musiał więcdziałać w interesie swych mocodawców, dlatego właśnie skutki tego odczuwamy do dziś.


 

 


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 16 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  234 533  

Kalendarz

« sierpień »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O mnie

Tajna Wiedza eXtremalna- wiedza dla nas, nie dla mas.

O moim bloogu

Walcz, albo giń w gąszczu informacji.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione strony

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 234533

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Pytamy.pl