Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 078 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


"Problemy bezpieczeństwa państwa " wykład Bogdana Święczkowskiego - b. szefa ABW

środa, 05 sierpnia 2009 9:12

Służby specjalne - zagrożenie zewnętrzne cz. II    Jeżeli chodzi o kolejne zagrożenia to są to zagrożenia polityczne. To jest wpływanie poprzez agenturę i inne działania na politykę wewnętrzną oraz zewnętrzną państwa, dezintegrację jego najważniejszych instytucji. Działania takie prowadzi Rosja i to są działania już udokumentowane. Ja Państwu nie mogę opowiadać o sytuacjach, które naprawdę, realnie miały miejsce. Natomiast służby rosyjskie potrafią prowadzić wielokrotnie skomplikowane działania operacyjne polegające np. na inspirowaniu pewnych artykułów prasowych, nawet w prasie prawicowej, które prowadzi powiedzmy sobie do pewnych napięć narodowościowych, społecznych, po to żeby osiągnąć pewien cel polityczny ważny dla Rosji np. Ukazanie Polski jako państwa „oszołomów, państwa niezdolnego do zdrowych relacji z jakimkolwiek swoim sąsiadem. Z ABW udało się odkryć co najmniej 3 - 4 takie działania rosyjskich służb specjalnych z podaniem nawet konkretnych artykułów czy też podaniem specjalnego działania rosyjskiej służby.
Kolejnym zagrożeniem jest zagrożenie technologiczne - wywiad technologiczny. Uzyskiwanie z terenu Polski, nielegalnie nowoczesnych technologii przemysłowo naukowych. Prowadzony jest przez większość wywiadów w tym przez wywiad cywilny wojskowy Rosji i Chin. Polska dysponuje bardzo dużym potencjałem intelektualnym. Wielu naszych naukowców na poziomie teorii przedstawia bardzo rozwinięte rozwiązania technologiczne szczególnie w zakresie informatyzacji, w technologiach satelitarnych, technologiach łączności. Naprawdę dysponujemy szeregiem wspaniałych fachowców, szeregiem wspaniałych technologii i obce służby korzystają z tego. Część korzysta z tego za naszą wiedzą i zgodą ( w służbach zaprzyjaźnionych) jeżeli my osiągamy także korzyści, część całkowicie poza naszą wiedzą i zgodą wykorzystuje to potem tworząc technologie militarne ale także cywilne wykorzystując naszą myśl intelektualną a tracimy na tym olbrzymie setki milinów dolarów czy euro. Przy okazji traci na tym nasze bezpieczeństwo.Energetyczno - gospodarcze zagrożenie to jest działanie na zbyt i samowystarczalność energetyczną państwa i wpływanie, przez dostawę takich surowców energetycznych i surowców na politykę państwa. Nie muszę o tym państwu mówić, mieliśmy ostatnio taki przykład jeżeli chodzi o dostawy gazu, dostawy ropy i przykład budowy gazociągu północnego przez dno Bałtyku to są przykłady takiej działalności. Rosyjskie służby specjalne jeżeli chodzi o sektor energetyczno-paliwowy naprawdę bardzo mocno ingerowały i ingerują w nasze działania. Można by tutaj mówić o różnych postępowaniach, które się toczą w Polsce, o tajnych zarzutach, które nawet za czasów rządów SLD zostały przedstawione niektórym osobom, kierującym naszym państwem, zarzuty o charakterze korupcyjnym. I możnaby domniemywać, że ta działalność nie jest związana sensu stricte z państwem rosyjskim, bo można powiedzieć, że agentura rosyjska wyrwała się spod kagańca i oficerowie służb specjalnych prowadzą tą działalność samodzielnie, są to olbrzymie środki rzędu milionów czy też miliardów dolarów, gdyby nie fakt (o tym mogę mówić bo to jest wiedza jawna), gdyby nie fakt braku chęci współpracy strony rosyjskiej ze stroną polską. Ja jako dyrektor biura przestępczości zorganizowanej prokuratury krajowej byłem w Moskwie na rozmowach z kierownictwem prokuratury rosyjskiej w 2006 roku, żeby uzyskać od nich materialy związane z funkcjonowaniem mafii paliwowej w Polsce i uzyskaliśmy odpowiedź ze strony rosyjskiej, że takiej pomocy nie uzyskamy z obawy o bezpieczeństwo państwa rosyjskiego (interes państwa rosyjskiego). To jest w gwarze dyplomatycznej jasny przekaz: nie damy wam żadnej pomocy, dlatego że my jesteśmy w to zaangażowani jako państwo.


Tak miałby przebiegać Gazociąg Północny

Tak miałby przebiegać Gazociąg Północny


W związku z tym musimy zdać sobie z tego sprawę, że są to działania bardzo szerokie i mające doprowadzić do tego żebyśmy się nigdy nieuzależnili od Rosji jeżeli chodzi o dostawę surowców. Nawet promowanie szeregu rozwiązań typu „Nabucco" typu rurociąg z Norwegii przy ekspansji kapitałowej firm rosyjskich, przejmowaniu szeregu firm zagranicznych np. brytyjskich - przecież główna sieć przesyłu gazu w Wielkiej Brytanii jest firmą brytyjską jedynie z nazwy, dlatego że kapitał większościowy w tej firmie posiada kapitał rosyjski - Gazprom. Działania typowo medialne, o ty już wspomniałem czyli kreowanie wizerunku, to jest (jeśli ktoś czytał pozycje naukowe lub popularno-naukowe nt. Rosyjskiego wywiadu to jest podstawowa i najbardziej znana część działalności tego wywiadu) wprowadzanie agentury do środowiska dziennikarskiego, do agencji prasowych, do telewizji, do radia to jest dość powszechne i jest mocno wykorzystywane.

 
Jeżeli chodzi o zagrożenie terrorystyczne w sferze podmiotowej, to jest to zagrożenie ze strony ekstremistów islamskich z państw Bliskiego Wschodu, w szczególności z grup islamskich z terenu Afganistanu i Iraku, potocznie mówimy o tym Al-Kaida. W Polsce to zagrożenie nie jest może zbyt szerokie natomiast biorąc pod uwagę nasze misje wojskowe (co prawda nie jest to zadanie ABW lecz SKW (Służba Kontrwywiadu Wojskowego) lub SWW (Służba Wywiadu Wojskowego), jednak biorąc pod uwagę bezpieczeństwo placówek cywilnych naszych państw, które działają w państwach wysokiego ryzyka takich jak np. Pakistan. Zagrożenie to jest istotne przykładem tu jest okoliczność ostatniego przypadku porwania naszego Polaka i jego zabójstwa. Ja nie wiem jakie działania podjęły w tej sprawie polskie służby specjalne, natomiast wiem jakie działania podjąłbym jako szef ABW, gdyby to się stało za moich czasów. Przez cały ten czas w Pakistanie byłbym ja albo mój zastępca, żeby na bieżąco na terenie tego państwa koordynować zadania, spotykać się i naciskać.

Z tego co wiem nikt nie zadał sobie trudu, żeby wysłać tam osobę powyżej szefa zastępcy służby czy dyrektora, wydaje mi się, że przez krótki czas był tam tylko Szef Wywiadu polskiego, natomiast nie służby wewnętrznej. Być może dlatego, że wielu kierujących naszą służbą czyli ABW nie zdaje sobie z tego sprawy, że ABW może działać poza granicami Polski. Jest taki przepis, który na to pozwala, ale jak ja zostałem szefem służby ABW, to wmawiano mi wielokrotnie, że ABW nie może działać poza granicami Polski. Pragnę więc podkreślić, że może działać jeżeli wykonuje swoje obowiązki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wewnętrznego naszego kraju, zapewnienie bezpieczeństwa obywatela naszego kraju na pewno takim obowiązkiem jest.

 

 Zagrożenie ze strony ekstremistów rodzimych, w szczególności jest tu mowa o neofaszystach i anarchistach. Jest tutaj rozpoznawanie tych środowisk skrajnych. Jeżeli chodzi o działanie ABW w tym zakresie to dopóki ja nie zostałem szefem ABW, dopóty rząd PIS-u nie przejął kierowania służbami specjalnymi koncentrowano się głównie na zagrożeniami ze strony tzw. neofaszystów, a za neofaszystów uznawano większość instytucji prawicowych. Natomiast my zajęliśmy się także instytucjami lewackimi czy też anarchistycznymi, które rozpoznawaliśmy pod kątem ewentualnego zagrożenia terrorystycznego, ale nie tylko. Na szczęście te grupy w Polsce są bardzo słabe i nie stanowią realnego zagrożenia.


Ze strony ekstremistów z obszaru byłego Związku Radzieckiego w szczególności terrorystów czeczeńskich. W Polsce w swoim czasie nagłaśniano bardzo takie zagrożenie. Ze strony tzw. Czeczenów czyli ludzi, którzy prowadzą działalność narodowo-wyzwoleńczą na terenie Czeczeni, natomiast w Polsce prowadzą działalność nawet stricte bandycką żeby uzyskać fundusze do finansowania swojej działalności narodowo-wyzwoleńczej. Ja temu zaprzeczam, nie stwierdziliśmy takich zagrożeń i wydaje mi się, że są one bardziej tworzone przez służby rosyjskie, po to aby Czeczenów w jakiś sposób dezawuować i zapewnić im brak dopływu pieniędzy. Zagrożenie ze strony innych grup terrorystycznych działających na terenie całego świata tj. szereg grup, które co jakiś czas się pojawiają, znikają. Na szczęście, jeżeli chodzi o Polskę z uwagi na to, że jesteśmy krajem peryferyjnym biorąc pod uwagę Europę Zachodnią, te grupy terrorystyczne w Polsce nie działają, ewentualnie na terenie Polski mają swoje zaplecze logistyczne.Jeżeli chodzi o zagrożenia przedmiotowe to są one głównie związane z Euro 2012 i to są zagrożenia naprawdę bardzo poważne, o tym nie możemy żartować, dlatego że jest rozpoznanie, że grupy terrorystyczne, zwłaszcza powiązane z Al-Kaidą będą planowały czy dokonywały zamachy terrorystyczne w czasie Euro 2012 na obiekty związane z infrastrukturą a także na inne obiekty. Oczywiście to zagrożenie jest hipotetyczne, natomiast były i są informacje wskazujące na to, że takie działania mogą być podejmowane, a Euro 2012 będzie jednak dosyć szeroko komentowane w świecie, Europie. Przy okazji zagrożenia przedmiotowego związanego z Euro 2012 istnieje zagrożenie jeżeli chodzi o infrastrukturę komunikacyjną. Dzięki Bogu, że w Polsce terroryści nie działają, dlatego że zabezpieczenie antyterrorystyczne naszych szlaków komunikacyjnych: dworce, lotniska, autostrady, drogi jest żenująco niskie albo go nie ma wcale .Ja mogę Państwu jako przykład powiedzieć, że w 2006 r. Wracając do domu pociągiem, stojąc na dworcu- nastąpiła awaria światła i chyba nie było światła przez 15 min. to muszę powiedzieć, kto powiadomił o tym fakcie oficera dyżurnego Policji i straży pożarnej- ja. Był bardzo zdziwiony, że ja do niego dzwonie, mówiąc do niego: Panie od 10 min nie ma na Dworcu światła, stoimy na peronach, ludzie zaczynają się już bać niektórzy próbują uciekać, a tu nie ma żadnego policjanta. I od tego czasu nie wiele się zmieniło. Ja mogę powiedzieć Państwu jeszcze inną rzecz, że przy okazji stwierdziłem jak ABW jest przygotowane na zagrożenie brakiem prądu w stolicy, no i to było tragiczne, dojdę do tego bo mówimy o zagrożeniach infrastruktury energetycznej. Otóż jak w Polsce braknie prądu, to nic nie funkcjonuje, bo w Polsce od lat nikt nie wymieniał agregatów zapasowych na wypadek braku energii elektrycznej. No i po 20 latach jak się próbuje włączyć taki agregat to się okazuje że on już nie działa, bo nikt o niego nie dbał. To jest sytuacja nieznana, moim zdaniem w Europie Zachodniej, w Polsce funkcjonuje zasada : „jakoś to będzie". Udało nam się wiele zmienić, ale zmiana w tym zakresie musi potrwać kilka lub kilkanaście lat. Nie da się zmienić wszystkiego w ciągu roku czy dwóch. Co mogłem, to zrobiłem, a od tego czasu proces ten musi potrwać co najmniej 10 lat. Mówimy o modernizacji technicznej, mówimy o ludziach, mówimy o sposobach działania

 


Zagrożenia w dużych skupiskach ludności, tych zagrożeń szczególnych bym nie widział. One oczywiście występują, natomiast w Polsce nie należy brać pod uwagę jakiś ataków terrorystycznych skierowanych tak jak 11 września w jakieś budynki, wieżowce. Takie zagrożenie infrastruktury mieszkaniowej jest małe, może dlatego że nie są to wieżowce tego typu, że spowodowałyby tego typu zniszczenie. Biorąc pod uwagę obecne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest to możliwe, bo jak wiecie Państwo Trybunał zakwestionował zestrzeliwanie przez naszą obronę powietrzną porwanych samolotów. W chwili obecnej nawet jeśli będziemy wiedzieć, że dany samolot zmierza w hipotetyczną polską elektrownie atomową, która by była, to samolot musiałby uderzyć w tą elektrownie , bo nikt w Polsce nie może wydać takiego rozkazu zestrzelenia. No ale jaki Trybunał Konstytucyjny mamy, to wszyscy wiemy i nie będę rozwijał tego tematu.


Źródło: www.radiomaryja.pl (2009.03.21)


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 16 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  234 550  

Kalendarz

« sierpień »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

O mnie

Tajna Wiedza eXtremalna- wiedza dla nas, nie dla mas.

O moim bloogu

Walcz, albo giń w gąszczu informacji.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione strony

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 234550

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Pytamy.pl