Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 078 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Cywilizacje

czwartek, 08 lipca 2010 14:16


 CYWILIZACJA TURAŃSKA

 

 


 


   Naukowcy są zgodni co do tego, że historia ludzkości, to dzieje cywilizacji. Jak pisał Samuel Huntington :"Cywilizacja jest więc najwyższym kulturowym stopniem ugrupowania ludzi i najszerszą płaszczyzną kulturowej tożsamości, ponad którą jest już tylko to, co odróżnia człowieka od innych gatunków."(S. P. Huntington, Zderzenie cywilizacji i nowy kształt ładu światowego, Warszawa 1997, s 45) I tutaj w zasadzie kończą się podobieństwa w postrzeganiu cywilizacji pomiędzy naukowcami. Wielu z nich w zasadzie boi się poruszać kwestie związane ze stanem wiedzy i nauki w ramach cywilizacji. Króluje więc pogląd, że nie można wartościować żadnej z cywilizacji i mówić, że stoi ona wyżej od innej. Przytacza się tutaj wiprzykłady, że każda z cywilizacji może poszczycić się jakimś odkryciem, które  było przełomowym w historii ludzkości. Jednak rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Być może należałoby postawić sobie pytanie na jaki stopień rozwoju dana cywilizacja wyniosła swoje społeczeństwo. Takie spojrzenie pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie, która z cywilizacji grzęźnie w cywilizacyjnym zastoju, a która podnosi swoje społeczeństwo na wyższy stopień rozwoju.
 Najbardziej użyteczną dla rozwiązania tego problemu jest nauka porównawcza o cywilizacjach stworzona przez Feliksa Konecznego, który oczywiście nie ustrzegł się „kilku" błędów, ale uzbrojenie jego nauki w nowoczesne narzędzia analizy takie jak cybernetyka społeczna w połączeniu z teorią norm społecznych Leona Petrażyckiego i Henryka Piętki daje niesamowite efekty.

 Cywilizacja jako metoda ustroju życia zbiorowego, określa stosunek społeczeństwa do pięciu kategorii bytu społecznego. Dlatego na daną cywilizację trzeba spojrzeć przez pryzmat norm społecznych funkcjonujących w kategoriach: dobra, pojmowania prawdy, piękna, zdrowia, dobrobytu. 


      Cywilizacja turańska jest najbardziej pierwotną pod względem socjologicznym ze wszystkich cywilizacji. Powstała ona w wyniku przystosowania psychiki ludzkiej do potrzeb prymitywnych społeczeństw, które żyły na stepie eurazjatyckim - byli to kiedyś Ariowie, potem Hunowie, Pieczyngowie, Połowcy, Tatarzy, Chazarowie, Mongołowie i wiele innych ludów. Cywilizacja ta została narzucona Rusi w okresie niewoli mongolskiej.

Na stepie eurazjatyckim łatwa była hodowla konia, który umożliwiał pokonywanie wielkich odległości i dzięki temu możliwe było formowanie się większych społeczeństw. Natomiast rolnictwo czy inne niż hodowla rodzaje gospodarki, napotykały wiele trudności. Na około stepu eurazjatyckiego rozciągały się tereny zamieszkane przez ludy osiadłe, które z czasem wytworzyły bogate państwa - poczynając od Chin, poprzez Indie, Turkiestan, Persję, Małą Azję, aż do Europy.
    Ludy koczownicze mogły dobrze prosperować , gdy wytwarzały organizację wojskową, umożliwiającą podbijanie państw sąsiadujących ze stepem eurazjatyckim i tym sposobem utrzymywanie się z wojny."W turańskiej nie ma wcale organizacji społecznej, tylko wojskowa, całe ludy to pułki, w wiecznym pogotowiu wojennym, w oczekiwaniu wypraw i łupów, a kiedy to zawiedzie, popadające w bezwład na całe wieki" (Feliks Koneczny, O cywilizację łacińską, Lublin 1996 s. 4 ). W tym kręgu kulturowym kategoria dobrobytu stoi na pierwszym miejscu a wraz z nią sposób osiągania dóbr, a mianowicie poprzez wojnę i podbój. Wszystkie dziedziny życia muszą być podporządkowane tej zasadzie. Na straży tego porządku musiał zawsze stać despotyczny władca

   Bezzwzględne posłuszeństwo jedoosobowemu władcy i jego mandatariuszom pociągał za sobą brak pozytywnej etyki niezależnej, co skutkowało okrucieństwem w postępowaniu z podbitą ludnością. Do legendy przeszło to, co w październiku 1400 r. uczynili żołnierze Timura na jego rozkaz z mieszkańcami leżącego w Syrii miasta Aleppo. Ze ściętych wówczas 20 tys. głów zbudowali kopiec wysokości 10 m i 20 m obwodu.

 


   Z naszej historii można przytoczyć przykład z bitwy pod Legnicą. "Aż do XX wieku wydawało się polskim historykom, że śląski książę Henryk Pobożny zginął w bitwie pod Legnicą z mieczem w ręku. Opublikowana w latach 60. „Historia Tatarów" franciszkanina C. de Bridi nie pozostawia jednak złudzeń: „...i kiedy już (Tatarzy) chcieli uchodzić, szyki bojowe chrześcijan rzuciły się niespodziewanie do ucieczki. Wtedy księcia Henryka wzięli Tatarzy do niewoli i całowicie obrabowali (obdarli ze zbroi), a kazali mu klęknąć przed martwym wodzem, który poległ pod Sandomierzem. Głowę jego jakby głowę owcy zawieźli przez Morawy na Węgry do Batu i wkrótce potem rzucili ją między głowy innych poległych". Z relacji tej wynika, że ścięcie księcia miało charakter zemsty i poprzedziła ją ceremonia upokorzenia księcia, być może na oczach innych jeńców i w obecności wojska zwycięzców. Następnie - jak kultywuje to polska tradycja, a pokazuje Legenda Obrazowa o św. Jadwidze (Kodeks Lubiński) z XIV w. - Tatarzy nadziali głowę polskiego wodza i obwozili ją wokół murów obleganej Legnicy" ( www.focus.pl/historia ,Cięcie Allaha ,20/07.09)

 


    W cywilizacji turańskiej wszystko jest więc podporzadkowane celom militarnym, również rozwój sztuk pieknych ograniczny i kierowany nakazem władcy, podobnie rozwój obiektywnej wolnej nauki i swobodny obieg informacji były stanowczo tłumione, wyniki zaś nauki - zwłaszcza te, które istotne znaczenie wojskowe i społeczne - były w pełni dostępne tylko władcy (ewentualnie osobom przez niego upoważnionym). Jak opisuje Feliks Koneczny cywilizacja turańska może istnieć bez nauki, co nie oznacza że nie wykorzystuje dla swoich celów osiągnięc nauki : „Nie mało atoli rozumu wymagało to np. Gdy sztap dżingishańskiej armii tak obmyślił i obliczył działania strategiczne na wielkich przestrzeniach, iż obie bitwy stanowcze, roku 1241, nad rzeką Sajo na Węgrzech i pod Legnicą stoczono równocześnie, bo z różnicą zaledwie ośmiu dni - co nie stanowi żadnej różnicy przy ówczesnych środkach komunikacji i prozumienia się." ( Feliks Koneczny, wyd.cyt. s.14)


    Postrzeganie rzeczywistości jako ciągłej walki determinuje społeczeństwa turańskie by ich ekonomia w całości służyła celom militarnym. Dlatego też społeczności turańskie same twórczo nie rozwijały gospodarki, a tylko przyswajały sobie cudze zdobycze i metody, adaptując je dla celów militarnych. Klasycznym przykładem może tu być imperium mongolskie przejmujące technikę z Chin i dostosowujące ją do potrzeb militarnych, albo imperium carsko-rosyjskie przejmujące technikę z Niemiec (np. Za czasów Piotra Wielkiego)), podobnie wyglądała sytuacja w Związku Radzieckim w okresie Stalinowskim, kiedy to do głosu doszły ponownie pierwiastki turańskie Gospodarka stalinowska była podporządkowana potrzebom militarnym co pozwoliła ZwiązkowiRadzieckiemu na dokonywanie podbojów i osiągnięcie zwycięstwa w konfrontacji z III Rzeszą. Charakterystyczną cechą turańszczyzny w wydaniu stalinowskim jest to, że system bez jakichkolwiek oporów wykorzystywał niemieckich fachowców (Zob. Józef Kossecki, Podstawy nowoczesnej nauki porównawczej o cywilizacjach, Katowice 2003)
Podziel się
oceń
13
1

komentarze (4) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 16 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  234 563  

Kalendarz

« lipiec »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O mnie

Tajna Wiedza eXtremalna- wiedza dla nas, nie dla mas.

O moim bloogu

Walcz, albo giń w gąszczu informacji.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione strony

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 234563

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Pytamy.pl