Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 078 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


"Problemy bezpieczeństwa państwa " wykład Bogdana Święczkowskiego - b. szefa ABW

wtorek, 30 czerwca 2009 21:58


Służby specjalne - zagrożenie zewnętrzne cz. I


 

 

Poniżej przedstawiamy fragment referatu : "Problemy bezpieczeństwa państwa " autorstwa Bogdana Święczkowskiego - b. szefa ABW 


"Witam Szanownych Państwa!

Na początku chciałbym państwu omówić, wskazać definicję bezpieczeństwa państwa. Otóż na ogół uznaje się, że bezpieczeństwo państwa to jest taki stan i proces, który zapewnia możliwość przetrwania i niezakłóconego rozwoju państwa i ludności go zamieszkującej w sytuacjach pojawiających się zagrożeń zewnętrznych i wewnętrznych. Stabilności i suwerenności uzyskiwanej zazwyczaj w wyniku zorganizowanej ochrony i obrony przed tymi zagrożeniami przy użyciu sił i środków pochodzących ze wszystkich dziedzin działalności państwa. Zagrożenia wewnętrzne i zewnętrzne mogą przejawiać się wieloma negatywnymi zachowaniami osób, organizacji, państw, które wpływają na prawidłową działalność instytucji zapewniających możliwość swobodnego i nie zagrożonego życia obywateli w demokratycznym kraju. Zagrożenia, o których ja będę mówił, będą zagrożeniami zewnętrznymi, dlatego przedstawię aktualną mapę polityczną Europy ze skrótami służb specjalnych, które prowadzą najszerszą działalność wywiadowczą na terenie naszego kraju. W kolejnej części referatu omówię niektóre z tych służb i ich działania terenie Polski sojusznikami oraz najbliższymi sąsiadami.


 


Na terenie Polski działają przede wszystkim główne tajne służby SVR- Służba Wywiadu Zagranicznego, GRU- Główny Zarząd Wywiadu (służba wywiadowcza wojskowa). FSB- Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Działania te koncentrują się na wszystkich dziedzinach życia poczynając od sfery militarnej, ekonomicznej- gospodarczej , w tym w szczególności w sektorze paliwowo- energetycznym, aż do sfery medialno-informacyjnej i informatycznej .Służby prowadzą swoją działalność poprzez agenturę osobową i techniczną wykorzystując całą infrastrukturę swojego kraju, w tym infrastrukturę satelitarną naziemną i morską. W swojej działalności wykorzystują służby rosyjskie inne służby zaprzyjaźnionych państw w szczególności państw, które w jakiś sposób prezentują podobne podejście ideologiczne czyli mówimy tutaj o służbach białoruskich, kubańskich, o obecnych wenezuelskich, dlatego nie możemy mówić tylko o działalności rosyjskich służb, ale służb innych suwerennych na gruncie międzynarodowym państw, ale wykorzystywanych przez służby rosyjskie.


 

Kolejne takie zagrożenie podmiotowe istnieje ze strony tzw. państw zaprzyjaźnionych Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Izraela. Przez długi czas poprawności politycznej w naszym kraju służba tajna, wewnętrzna cywilna jaką jest ABW nie zajmowała się tymi zagrożeniami uznając, że jeżeli jesteśmy w gronie państw zaprzyjaźnionych, to państwa te nie prowadzą takiej działalności, a należy się obawiać, że przeciwdziałanie takiej działalności byłoby przez te państwa źle przyjęte. Otóż jest tutaj oczywista nieprawda państwa zaprzyjaźnione, będące naszymi sojusznikami zawsze w każdym kraju, i także w Polsce taką działalność prowadzą. Zależy tylko w jakim stopniu te działania są kanalizowane poprzez służbę wewnętrzną cywilną polską, W jakim stopniu prowadzone są one we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i w jakim stopniu ta działalność tych obcych służb specjalnych na terenie naszego kraju jest korzystna dla naszego państwa. Przede wszystkim jeżeli mówimy tu o państwach zaprzyjaźnionych, na terenie naszego kraju działalność na pewno prowadzi CIA, MI6, na pewno prowadzi działalność niemiecka Federalna Służba Wywiadowcza, francuska: Dyrekcja Generalna Wywiadu Wojskowego czy też Dyrekcja Generalna Bezpieczeństwa Zewnętrznego. Poza sporem jest także, że na terenie naszego kraju działają „firmy" (posługuje się tutaj slangiem - firma tj. służba specjalna) państwa Izrael, w szczególności Mossad, ale nie tylko bo także służby wojskowe. Jeżeli chodzi o służby państwa Izrael, to trzeba powiedzieć, że ta działalność wywiadowcza nie jest tylko nakierowana na wywiad technologiczny, czy też agenturę wpływu ale prowadzą na terenie naszego kraju normalne działania operacyjne związane przede wszystkim z terroryzmem arabskim czy tez z chęcią zachowania suwerenności i istnienia państwa Izrael. W dużym stopniu te działania są koordynowane z innymi służbami specjalnymi i są przeprowadzone we współpracy z tymi służbami, dlatego jak wszyscy wiemy prowadzimy (cała Europa Zachodnia i Świat) wojnę z terroryzmem i ta współpraca się jednak odbywa. Aczkolwiek państwo Izrael ma szereg swoich interesów, szczególnie w sferze militarnej, technologicznej i tutaj na pewno taką działalność tu prowadzi.

 

 


Ze strony Białorusi, jest to kolejne zagrożenie podmiotowe powiedziałbym, że służby tego kraju prowadzą w Polsce samodzielną działalność wywiadowczą. Z uwagi jednak na dużo mniejszy potencjał finansowo-gospodarczy (mają dużo mniej pieniędzy) prowadzą go głównie z pozycji placówkowej lub też we współpracy z rosyjskimi służbami specjalnymi, lub też na rzecz rosyjskich służb specjalnych. Dla Rosjan bardzo ważną, istotną cechą jest granica polsko-białoruska, gdzie mogą przy zastosowaniu różnego rodzaju technologii wywiad techniczny. Zresztą tak samo odbywa się to z pozycji Kaliningradu, gdzie odmiennie od dotychczasowej sytuacji działalność wywiadowczą prowadzi wewnętrzna służba rosyjska czyli FSB, dlatego że tam jest bardzo mocna struktura tej służby.

Kolejnym zagrożeniem jest zagrożenie ze strony państw około misyjnych (czyli państw, które sąsiadują z krajami, gdzie polscy żołnierze realizują misje pokojowe lub wojskowe), w których mają swoje żywotne interesy wywiady państwa Iran, Pakistan, Arabii Saudyjskiej, Syrii. Prowadzą w Polsce i na terenie misji działalność wywiadowczą nastrojoną głównie na uzyskiwanie informacji o stanie polskiej armii, jej wyposażeniu i zdolności militarnych polskiego przemysłu zbrojeniowego, w szczególności pod kątem uzyskiwania technologii militarnych.

Kolejnym takim zagrożeniem jest zagrożenie państw bliskiego i dalekiego wschodu ze szczególnym uwzględnieniem Chin. Bardzo często nie docenia się zagrożeń wynikających z działalności tych służb zwłaszcza Chin, Korei Północnej czy też Wietnamu. Działalność tych służb cechuje się tym, że państwa te prowadzą działalność długofalową i nie są nastawieni na uzyskiwanie szybkiej informacji, szybkich danych czy szybkiego werbunku. Szczególnie widać to w przypadku Chin, gdzie przy werbowaniu naszych obywateli czy też przy prowadzeniu tzw, agentury wpływu odbywa się to w sposób nawet kilkunastoletni, ale efekty dzięki temu osiągane są bardzo ważne, istotne dla bezpieczeństwa naszego państwa. Przede wszystkim, jeżeli chodzi o Chiny, to jest kradzież technologii militarnych i wykorzystywanie wielu przedstawicieli naszego państwa do tworzenia pozytywnego wizerunku dla tego państwa w sferze gospodarczej.

 

 


Jeżeli chodzi o zagrożenia przedmiotowe, to przede wszystkim z punktu widzenia cywilnej służby specjalnej najważniejsze są zagrożenia militarne czyli problem zapewnienia ochrony kontrwywiadowczej w sferze militarnej. Polska co prawda nie jest obecnie żadną potęgą militarną. Dysponuje jednak realnie dosyć silną armią, która do przyszłego roku była dosyć mocno modernizującą się. Nasz przemysł zbrojeniowy dysponuje co najmniej kilkunastoma nowoczesnymi wyrobami czy też technologiami militarnymi czy to rakietowy pocisk przeciwlotniczy „Grom", stacja radiolokacyjna „Nur", transporter opancerzony „Rosomak".

W związku z tym państwa, w szczególności Rosja, która chce uzyskać informacje na temat potencjału militarnego naszego państwa oraz uzyskać technologie z których korzystamy. Z uwagi na fakt iż Polska wiele elementów sprzętu post rosyjskiego zmodernizowała przy wykorzystaniu technologii zachodnich, dlatego w sposób bardzo tani można wejść w posiadanie technologii, które pozwolą na modernizację wyposażenia armii rosyjskiej bez wydatkowania milionów dolarów.

Jeżeli chodzi o Rosję to jest dodatkowa trudność, dlatego że Rosjanie prowadzą działalność nie tylko z pozycji ambasady czy konsulatu jako oficerowie kadrowi, ale także z pozycji tzw. nielegałów czyli osób wprowadzonych do biznesu, dziennikarzy, konsultantów, doradców, itd. Oni to prowadzą rozpoznanie w zasadzie w każdej dziedzinie życia. Jam mogę Państwu powiedzieć, że dopóki ja nie zostałem szefem ABW w tej służbie nie istniała wyspecjalizowana jednostka zajmująca się tylko eliminowaniem zagrożeń z kierunku rosyjskiego (od !996 nie istniała żadna jednostka, która by się tym tematem zajmowała). No więc sytuacja była tragiczna, jeżeli chodzi o państwa zaprzyjaźnione takiej jednostki wcale nie było, nigdy. Oprócz tego Rosja jest znana z tego, że prowadzi bardzo szeroką działalność dezintegracyjną i działalność medialno- wizerunkową. Siła rosyjskich służb specjalnych od kilkudziesięciu lat- tzw agentura wpływu czyli takie kształtowanie opinii publicznej w danym kraju, żeby było to na korzyść Rosji. Nie zawsze to musi być kształtowanie pozytywnego wizerunku, wręcz w wielu wypadkach dla rosyjskich służb pozytywnym elementem jest kształtowanie negatywnego wizerunku w zależności od rozwoju sytuacji czy od danej pozycji Rosji w negocjacjach międzynarodowych. Nie ma jeszcze jasności jaka rola będzie tych służb w przypadku zagrożenia wojennego i metod ich działania. Muszę Państwu powiedzieć, że Polska całkowicie nie jest przygotowana do jakiegokolwiek konfliktu militarnego, nawet na skalę lokalną. Dysponowanie w miarę silną armią, patrząc na region nie oznacza że państwo jest w jakikolwiek sposób przygotowane na jakąkolwiek reakcją militarną.

 


 

W zasadzie można powiedzieć, że jesteśmy całkowicie bezbronnym krajem i biorąc pod uwagę obecną sprawność służb specjalnych myślę, że służby wywiadowcze rosyjskie mogłyby na terenie Polski osiągnąć wiele celów także z fizyczną eliminacją szeregu różnych osób. Mam nadzieję, że to się zmieni. Takie działania zostały rozpoczęte.(Oczywiście nie wiem co się dzieje w chwili obecnej, tutaj pan profesor wygłosił swoje zdanie nt. p. Krzysztofa Bondaryka, no cóż ja uważam że ten człowiek jest totalnie nie sprawnym organizatorem. Z wiedzy którą posiadam wynika wręcz, że dopuszcza się nie tylko zaniedbań ale rozwiązuje instytucje, które zostały powołane do neutralizowania takich zagrożeń, zagrożenia wojennego. Nie wiem czy państwo wiecie ale z historii naszego kraju wynika, że nasz wywiad i kontrwywiad słynna, tzw przedwojenna „Dwójka" popełnił olbrzymi błąd w czasie kampanii wrześniowej polegający na tym, że nie potrafił zapewnić bezpieczeństwa swoim archiwom. Archiwa Dwójki zostały w całości przejęte przez Rosjan i Niemców i w zasadzie wszyscy nasi ważniejsi agenci zostali wymordowani. Nikt nie przewidział w przypadku wojny procedur ewakuacji czy zabezpieczenia takiej dokumentacji. Dlatego musimy być przygotowani na wszystkie ewentualności i musimy zapomnieć o tym naszym powiedzeniu: „Mądry Polak po szkodzie".

Źródło: www.radiomaryja.pl (2009.03.21)


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

AGENCI WPŁYWU

niedziela, 28 czerwca 2009 16:40

AGENCI WPŁYWUPodziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

RAPORT Z LIKWIDACJI WOJSKOWYCH SŁUŻB INFORMACYJNYCH

poniedziałek, 15 czerwca 2009 1:18


RAPORT Z LIKWIDACJI WOJSKOWYCH SŁUŻB INFORMACYJNYCH

Czekamy na Państwa komentarze dotyczące powyższego dokumentu...


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (0) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 16 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  234 557  

Kalendarz

« czerwiec »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

O mnie

Tajna Wiedza eXtremalna- wiedza dla nas, nie dla mas.

O moim bloogu

Walcz, albo giń w gąszczu informacji.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione strony

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 234557

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Pytamy.pl