Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 078 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Życzenia świąteczne

sobota, 24 grudnia 2011 0:17

 

 

  Z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku redakcja blogu TWX pragnie złożyć najszczersze życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności w nadchodzącym roku 2012!


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (3) | dodaj komentarz

Rycerze okrągłego stołu

poniedziałek, 19 grudnia 2011 0:57

Bronisław Geremek - złośliwa historia

 

 

 

„W atmosferze katastrofizmu, oczekiwania końca zastanego świata owi ludzie z nizin społecznych zdawali się być właśnie zwiastunami najbliższej przyszłości”

Bronisław Geremek,Świat „opery żebraczej” Warszawa 1989


  Człowiek legenda i główny filar Solidarności Bronisław Geremek został niedawno „odbrązowiony”. Stało się to za przyczyną ujawnionych dokumentów Stasi z Instytutu Gaucka.  Dla historyków, którzy traktują Solidarność jak świętą krowę to obraza majestatu, brak szacunku i podłość żeby wierzyć w dokumenty niemieckiej bezpieki takie argumenty rzuca się w kierunku historyka p. Wojciecha Sawickiego. Prawda jest jednak taka, że w materiałach  naszej poczciwej SB nic ciekawego nie ma na temat Bronka, a „złośliwi” twierdzą że z teczki SB Geremka pozostały jedynie okładki. Jest to bardzo dziwne, gdyż w 1962 r. wyjechał do Paryża, gdzie objął lukratywną posadę dyrektora Ośrodka Kultury Polskiej przy Uniwersytecie Paryskim. Trzeba być bardzo naiwnym, aby wyobrażać sobie że skierowany na takie stanowisko i w takie miejsce nie odbył „pozytywnej” rozmowy z funkcjonariuszami wywiadu. Wtajemniczeni twierdzą, że w dziwny sposób Geremek dysponował dużymi funduszami na badania (sami Francuzi twierdzili że nigdy ich nie było stać na takie badania), które nie były zbyt potrzebne gdyż Bronek interesował się głownie ludźmi marginesu w średniowiecznej Francji: rzezimieszkami, złodziejami, nędzarzami i prostytutkami. Można mówić tutaj o dużej rozrzutności Instytutu Historii PAN, chyba, że Geremek dysponował „dodatkowym” nieformalnym funduszem z SB,  który finansował liczne spotkanie, „badania w terenie” i rozrzutność Geremka w tym kupno samochodu zaraz po przyjeździe do Paryża co potwierdza w swoim wywiadzie prof. Samsonowicz (Bronisław Geremek na Uniwersytecie. Inny Bronek, Gazeta Wyborcza 21.07.2008)

 


   W sierpniu 1968 r. Bronek wystąpił z PZPR, co na pewno było związane z „nowymi zadaniami” ,  pretekstem była inwazja na Czechosłowację. Historycy pieją, że było to wielkim aktem odwagi w tym czasie, ale jak widac nieszkodliwym, gdyż w 1970 r. habilitował się i został docentem w Instytucie Historii PAN. W tym czasie poczciwy Bronek „łapał” kontakty, gdyż przestawiał się na  „robotę” nie z naukowcami, lecz z robotnikami.  W latach 70-tych był mało aktywny, choć w 1980 potrafił błyskawicznie ustawić się w strategicznym miejscu jako doradca Wałęsy. Andrzej Celiński -ówczesny sekretarz komisji Porozumiewaczej mówi, że „ Tak naprawdę mózgiem przy Wałęsie byli Geremek i Mazowiecki”( Andrzej Garlicki, Rycerze okrągłego stołu, Warszawa 2004). Charakterystyczne było to, że choć odgrywał ogromne znaczenie, to pozostawał w cieniu. Był delegatem na I Zjazd Solidarności i przewodniczył Komisji Programowej, ale przegrał wybory i nie wszedł do władz związku, gdyż : „Uważno, że mając wpływ na Wałęsę, popycha  związek wbrew jego interesom, w kierunku szkodliwych kompromisów. Pamiętano Geremkowi jego rolę w zawarciu po tzw. Kryzysie bydgoskim Porozumienia warszawskiego, gdyz negocjujący z rządem przekroczyli mandat, udzielony im przez KPP” (Andrzej Garlicki, wyd cyt., s. 122). Jak widać  część Solidarności, która dążyła do konfrontacji z władzami PRL zarzucała mu opieszałość, zbytnią ugodowość i manipulowanie związkiem. Porozumienia sierpniowe z 1980 wg Geremka :”Były nie tylko odpowiedzą na wielki strajk. Była to przede wszystkim akceptacja pewnego układu.[…] Sądzę-kontynuował, że uznanie tożsamości partnera  oznacza przyjęcie przez społeczeństwo za punkt wyjścia istniejącego porządku prawnego wraz z zasadą przewodniej roli PZPR, z której wynika pewien zakres monopolu władzy. Otóż pole porozumień społecznych usytuowane jest poza obszarem niezbędnego monopolu władzy”( Andrzej Garlicki, wyd cyt., s 124). Czy to wtedy poskarżył się ministrowi ds. współpracy ze związkami zawodowymi tow. Cioskowi, że współpraca z radykalizującymi się związkami a władzami PRL jest niemożliwa, bo związki dążą do konfrontacji siłowej?

 

 

Czy Bronisław Geremek był tajnym współpracownikiem SB? To chyba jasne. To między innymi tłumaczy dlaczego Czesław Kiszczak w 1980/81 nie chciał aby nazwisko Geremka pojawiało się publicznie, aż do 1989 kiedy zdjęto ten zakaz i bez problemu zasiadł przy stole negocjacyjnym ( Zob. Andrzej Garlicki, wyd, cyt. S.126). Transformacja była już blisko o czym wiedział Kiszczak i prawdopodobnie już wtedy  teczka Geremka była wyczyszczona jak to  zrobiono wielu wiernym i zasłużonym TW. Historia jednak bywa złośliwa. Po okresie transformacji zaczęto przeprowadzać lustrację i w 2004 Bronisław Geremek złożył oświadczenie lustracyjne. Jednak od 2005 r (jak podaje Wikipedia) nasz IPN zawiązały układ o współpracy z Instytutem Gaucka. I tu dochodzimy do sedna sprawy, gdyż Geremek prawdopodobnie podejrzewał że mogą być tam „echa” jego współpracy z SB i w 2007 odmówił złożenia oświadczenia lustracyjnego. W 2011 nie ma już Bronisława Geremka, ale cały czas są ci, którzy żyją z legendy  Slolidarności, to dla nich historia okazała się złośliwa i niepokorna. Legenda Solidarności kruszy sie coraz bardziej i niedługo historia będzie musiał być napisana od nowa...

 

 


Podziel się
oceń
5
0

komentarze (1) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 16 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  234 520  

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

O mnie

Tajna Wiedza eXtremalna- wiedza dla nas, nie dla mas.

O moim bloogu

Walcz, albo giń w gąszczu informacji.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione strony

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 234520

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Pytamy.pl