Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 078 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Życzenia Świąteczne

czwartek, 24 grudnia 2009 1:07

     Z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku redakcja blogu TWX pragnie złożyć najszczersze życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności
w nadchodzącym roku 2010!

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (4) | dodaj komentarz

DOKUMENTY

czwartek, 24 grudnia 2009 0:41
   „List otwarty do partii”
 

      Prezentujemy „List otwarty do partii” autorstwa Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego, który  ma dzisiaj wartość historyczną, jest nawet w pewnym sensie ważnym dokumentem. Potwierdza on bowiem, że w Polsce prężnie działali trockiści, którzy  chcieli przejąć władzę i cofnąć się do założeń „prawdziwego komunizmu”, a  W. Gomułkę i całą PZPR  określali „prawicowym  odchyleniem”. Kuroń i Modzelewski to ludzie, którzy nie walczyli o wolność tak jak ich dzisiaj przedstawia oficjalna historia. To ludzie, którzy walczyli z socjalizmem o jeszcze większy socjalizm.Oto fragment listu : 

 


"System biurokratyczny budzi uzasadniony sprzeciw i nienawiść mas: jednocześnie utożsamia się on z socjalizmem, tłumi bezwzględnie wszelką lewicową opozycję, a tym samym stwarza ideologii prawicowej warunki do rozprzestrzenia się w masach: ludzie szukają ideowych symboli, które by wyraziły ich sprzeciw wobec systemu wyzysku i dyktatury, a w braku opozycji lewicowej wyrażającej ich istotne interesy, znajdują stare symbole tradycyjnej prawicy. W ten sposób dyktatura biurokratyczna sprzyja tradycyjnej prawicy politycznej, z niektórymi jej odłamami zawiera zresztą pakty oparte na kolaboranckich zasadach (PAX), z innymi (hierarchia kościelna) — porozumienia oparte na kompromisie.

 

Jedyną skuteczną drogą zwalczania tradycyjnej prawicy nie jest zatem obrona dyktatury biurokratycznej, lecz jej konsekwentne zwalczanie i demaskowanie z lewicowych pozycji. Program klasy robotniczej nie posługuje się mglistymi symbolami, lecz realiami społecznymi: w swej krytyce i radykalizmie swych postulatów program ten dystansuje wszelkie frazesy nacjonalistyczne i klerykalne, zwraca się przeciw samej istocie dyktatury biurokratycznej i odpowiada interesom mas. Ma więc wszelkie szansę zwycięstwa w walce o poparcie mas. Walka z prawicą rządzącą i z prawicą w stanie spoczynku jest nierozdzielna. Tym, którzy sądzą, iż demokracja robotnicza otwiera siłom prawicowym dostęp do władzy, skoro pozwala na wielopartyjność i pozbawia się takiego narzędzia jak policja polityczna, odpowiadamy: nie mówiliśmy o państwie ponadklasowym, lecz o klasowej demokracji robotniczej” (źródło: pl.wikipedia.org)

 


    Jak widać w powyższym fragmencie młodzi przywócy trockistowscy mają za złe, towarzyszowi Wiesławowi, że próbował wprowadzać „polską drogę do socjalizmu”, a ogromnym ciosem była dla nich działalność Mieczysława Moczara. Jacek Kuroń mówił wtedy , że endecy połączyli się z PZPR-em i realizują w większości program Stronnictwa Narodowego.


Podziel się
oceń
0
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 16 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  234 518  

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
 010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

O mnie

Tajna Wiedza eXtremalna- wiedza dla nas, nie dla mas.

O moim bloogu

Walcz, albo giń w gąszczu informacji.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione strony

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 234518

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Pytamy.pl