Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 078 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Zdjęcia w galeriach.


Ciekawa książka

sobota, 30 stycznia 2010 18:50

 

Czy niemieckie służby specjalne chciały

zdestabilizować sytuację w PRL cz.II ?


 


    Od niedawna na naszym rynku wydawniczym jest do kupienia książka pt: „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Dni, które wstrząsnęły Polską. Nieznane materiały STASI.- autor Piotr Litka,.W tej książce są dokumenty STASI, którymi nasz IPN w ogóle się nie interesuje. Większość naszych badaczy, w ogóle nie badała wątku niemieckiego w zabójstwie Popiełuszki, przełamał to dopiero Piotr Litka. Pomimo tego, że w stenogramach procesu toruńskiego jest o tym mowa w przemówieniu prokuratora Pietrasińskiego. Na łamach TWX było ono opulikowane za materiałem dla episkopatu, opracowanym przez Ambroziaka., a które zostało rozesłane do biskupów jako pismo okólne episkopatu. Był to nieocenzurowny stenogram z przemówienia za które prokuratorowi Pietrasińskiemu grożono śmiercią..Podaje on w tym przemówieniu dużo poszlak, które wskazują na wywiad zachodnio niemiecki (Zob. TWX z 23.o2.2009).

Niezmiernie ciekawy jest raport berliński czyli dokument STASI  z 17 .10.1984 , w którym czytamy :

16 października 1984 roku odbyła się w Warszawie, w IV Departamencie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej  narada. Z powodu przewidywanego pobytu kardynała [Józefa] Glempa w dniach  22-24.10. 1984  u kardynała [Joachima] Meisnera w Niemieckiej Republice Demokratycznej szefowi IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL generałowi brygady [Zenonowi] Płatkowi przedstawiono prośbę. Chodziło o to by istniejące materiały przekazywano na bieżąco dla [naszych] potrzeb informacyjnych. Podczas narady ( która w polskim MSW się odbyła - red) obecni byli przedstawiciele IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej , towarzysz pułkownik [Adam]  Pietruszka i chwilowo szef 1 Wydziału IV Departamentu (linia katolicka), towarzysz podpułkownikk [Grzegorz] Piotrowski [pomyłka; właściwie kapitan - przyp. tłum].

Polscy towarzysze byli dobrze przygotowani do rozmowy i przekazania potrzebnych informacji" ( ... s 198). Prezentowany fragment potwierdza, że wymienieni powyżej ludzie byli pierwszorzędnymi informatorami STASI

 Można zauważyć, że w pierwszym dokumencie Pietruszka i Piotrowski referowali sytuację towarzyszom niemieckim ze Stasi na kilka dni przed zabójstwem ks. Jerzego Popiełuszki. Okazuje się, że ci zabójcy byli dla tow. Kiszczaka i jego resortu byli towarem eksportowym dla Niemiec.

Na stronie 202 można zobaczyć równie ciekawy dokument z 23.10.1984 r.Ten ściśle tajny dokument powstał po zabójstwie Ks. Jerzego. Grupa operacyjna Warszawa, to była grupa STASI, która za wiedzą i przyzwoleniem gen. Kiszczaka prowadziła poprostu działalność wywiadowczą na terenie PRL. Była to grupa, która działała tajnie i werbowała na informatorów członków kierownictwa partynego i państwowego i był to wyjątkowym skandal, gdyż jest tu element zdrady kraju na rzecz innego państwa. Poniżej jest dokument mówiący o tym co ta grupa Warszawa przekazała do swojej centrali w Berlinie.


Gen Pułkownik Gunter Kempe

Z prośbą o przyjęcie do wiadomości.

Berlin, 23 października 1984
ŚCIŚLE TAJNE

Grupa operacyjn Warszawa przekazała następującą informację. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej nieoficjalnie przekazało informację opracowaną dla kierownictwa partii w związku z uprowadzeniem warszawskiego księdza [Jerzego] Popiełuszki.

W tej informacji wyjaśnia się między innymi:

- według  zeznań kierowcy Popiełuszki, Waldemara Chrostowskiego i dochodzenia, które prowadzone jest przez prokuraturę w Toruniu, wyłania się następujący bieg wydarzeń:

19.10 1984 Popiełuszko wziął udział we mszy świętej w kościele w Bydgoszczy. Około godziny 21.00 pojechał swoim samochodem osobowym typu "Volkswagen", który prowadził kierowca Chrostowski, pracownik warszawskiego Przedsiębiorstwa Obrotu Produktami Naftowymi, w kierunku Warszawy.

W okolicy miejscowości Przysiek [właśc. Górsk - przyp. tłum.] samochód został zatrzymany przez nieumundurowanego milicjanta ruchu drogowego, któremu towarzyszyli dwaj cywile. Podczas rzekomej kontroli alkoholowej kierowca został przesadzony do innego samochodu osobowego i zakuty w kajdanki. Odniósł wrażenie, że ksiądz Popiełuszko został wepchnięty do bagażnika tego samego auta.

Kierowcy udało się w trakcie jazdy uciec i schronić w Wojewódzkim Ośrodku Postępu Rolniczego w Przysieku, gdzie udzielono mu pomocy medycznej. Stąd udał się do Torunia, gdzie poinformował księdza Józefa Nowakowskiego o stanie rzeczy. Ten przekazał te informacje biskupowi [Kazimierzowi] Romaniukowi z Warszawy, jak również księdzu Kozakowskiemu z sekretariatu Episkopatu polskiego Kościoła katolickiego". Trzeba zuważyć, że natychmiast poszła informacja, ale jeszcze z niej nie wiadomo co się stało z ks Jerzym Popiełuszką.

Kolejny materiał na stronie 212 jest chyba najciekawszy Data wskazuje, że już wiadomo co się stało, a podejrzani o zabójstwo siedzą. :


 Centralna Grupa Informacji i Analiz w Berlinie

Berlin 12.11.1984

Tygodniowa analiza aktualnych zdarzeń w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej

(tydzień od 6 do 12.11.1984)

Towarzysz Jaruzelski przyjmie jak zdecydowało Biuro Polityczne nadzór nad pracą Partii w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. W rozmowie z Sekretarzem Partii  Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Jaruzelski zwracał uwagę na dalsze wysiłki w celu umocnienia ideologicznej jednolitości, jak również partyjnej i służbowej dyscypliny w organie. (Tytaj wychodzi najaw, że Partia nie panowała już nad MSW-red TWX).

   W zachodniej prasie, przede wszystkim w "Spieglu" podtrzymywano podejrzenia przeciwko towarzyszowi [Mirosławowi] Milewskiemu (członek Biura Politycznego i sekretarz Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Celowe ataki skierowano również przeciwko towarzyszowi [Stefanowi] Olszowskiemu, [Albinowi] Siwakowi, [Stanisławowi] Kociołkowi i [Tadeuszowi] Grabskiemu. Po trwającej dłużej niż 2 tygodnie kampanii Rzecznik [prasowy] Rządu [Jerzy] Urban podczas konferencji prasowej 07.11 1984 zaprzeczył zachodnim doniesieniom, według których towarzysze Milewski, Siwak i Olszowski mogliby mieć cokolwiek wspólnego z porwaniem [księdza Popiełuszki], nazywając te doniesienia pomówieniami. Poza tym, według jego opinii, nie ma powodu, aby przyjąć, iż  zachodnie służby wywiadowcze uwikłane są w sprawę. (Urban zaprzecza o udziale zachodnich służb wywiadowczych)

Wykorzystując powstałą po śmierci Popiełuszki sytuację, a  szczególnie wzmocnienie pozycji i wpływu Kościoła, Wałęsa dąży do tego, by zaakcentować dobitnie funkcję Kościoła jako czynnika władzy. Czyni to między innymi podkreślając, że Kościół powinien "wskazać narodowi drogę" oraz rozpocząć dialog z rządem. (Kościół udowodnił w decydujących momentach polskiej historii, że potrafii wskazać narodowi drogę."


To wszystko jest bardzo ciekawe w kontekście, że Kiszczak udzielił pod koniec 2009 r. kilku wywiadów m.in. W TVN 24 i NIE, w których  wskazuje, że to „beton partyjny" za tym stał. Kiedy w wywiadzie dla NIE zapytano o "prowokację na Chłodnej" Kiszczak odpowiedział:

Kierownictwo MSW nic o tym wtedy nie wiedziało. Mnie poinformował abp Bronisław Dąbrowski, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski. To rzeczywiście była prowokacja urządzona przez jednego z późniejszych zabójców- Grzegorza Piotrowskiego- współnie z prokuraturą. W notatce Żyty jest mowa o telefonie od Mirosława Milewskiego, sekretarza KC PZPR: Żyta ma wątpliwości czy aresztowanie księdza jest zasadne, z powodów politycznych. Milewski i go nformuje, żeby dał mu kilkanaście minut, bo musi z kimś zprawę skonsultować, z kim nie wiadomo. To znana teoria: prowokacja partyjnego betonu (odp jednego z dziennikarzy- red. TWX), który za pomocą szykan wobec Kościoła chciał wywołać rozruchy i przejąć władzę.

Teoria nigdy nie udowodniona. Ale jedynie prawdziwa (odp. - Kiszczaka) (Nie nr 45/2009, Przebój czerwono-czarnych, s 12).

Tak odpowiedział Kiszczak i potwierdza lansowaną już od samego początku tezę Urbana, iż jest niemożliwe aby zachodnie służby brały udział w morderstwie.


Ciekawe, że Kiszczak nie zapewwniał tak o tym towarzyszy ze STASI, czyżby doskonale wiedzieli kto za tym stoi i nie można było im wciskać ciemnoty? Jak widać w stosunku do wywiadu niemieckiego nie wysuwa podejrzeń. Tymczasem wywiady NRD i RFN były tak ze sobą poprzeplatane, że znawcy wywiadu mówią że : nie wiadomo czy Stasi było wschodnią ekspozyturą BN D czy BND było zachodnią ekspozyturą STASI, wiadomo jednak że jedni i drudzy pracowali nad zjednoczeniem Niemiec.Czy KIszczak wobec tego bał się podjąc temat?

W innym dokumencie zachowała się jednak odmienna opinia od oficjalnego stanowiska, a co więcej jest dokładnym zaprzeczeniem teraźniejszego.  Kiszczak pisze jako szef MSW w dniu 07.11.1984  w Telegramie Pilnym do szefa STASI:


"Szanowny towarzyszu Mielke

    W związku z morderstwem ks. Jerzego Popiełuszki Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej podejmuje wszelkiego typu akcje [...] Jedna z prawdopodobnych hipotez zakłada, że winni mordu działali na bezpośrednie lub pośrednie polecenie tajnych służb krajów kapitalistycznych". 


Teraz nasuwa się pytanie, który Kiszczak jest wiarygodny? Dlaczego on nie wymienia tutaj z imienia tej tajnej służby, przecież obóz kapitalistyczny był wrogim obozem w tym czasie, a dotego w tajnym dokumencie do swojego kolegi boi się powiedzieć, kogo dokładnie podejrzewa?  Odpowiedź jest tylko jedna, że to jest BND, a przecież nie wiadomo było kto z ramienia BND jest w centrali STASI. Dlatego Kiszczak  przed swoim kolegą z NRD wysuwa hipotezę o udziale kapiatalistycznych służb specjalnych, ale nie wymienia BND. W następnych latach konsekwentnie  pomija hipotezę udziału zachodnich służb specjalnych i zrzuca wszystka na „beton partyjny". Czy aby Czesław Kiszczak  doznał jakiejś amnezji czy ma jakieś szczególne intencje?


Podziel się
oceń
2
0

komentarze (2) | dodaj komentarz

Zdjęcia w galeriach.


wtorek, 16 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  234 521  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

O mnie

Tajna Wiedza eXtremalna- wiedza dla nas, nie dla mas.

O moim bloogu

Walcz, albo giń w gąszczu informacji.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione strony

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 234521

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Pytamy.pl