Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 770 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

ZAKŁAMANA KONFERENCJA IPN-u "Nurt Narodowy Opozycji Demokratycznej w PRL (1955-1990)"

poniedziałek, 24 listopada 2008 1:55
Skocz do komentarzy

JÓZEF KOSSECKI

          Jest to historia pewnego człowieka żyjącego można by rzec zarówno w XX jak i obecnie w XXI wieku, w stosunku do którego stosuje się metody postępowania żywcem zaczerpnięte z powieści Kafki. Jest to dokumentowana historia człowieka szkalowanego przez środowiska trockistowskie przy użyciu instytucji ważnych dla Patriotów i Narodowców, m.in Instytutu Pamięci Narodowej. Działania takie mają miejsce w pseudodemokratycznym kraju - w Polsce, ku uciesze mocodawców i nadgorliwości wykonawców politycznego wyroku. Wykorzystując głupote ludzi żądnych pieniędzy, splendoru, stanowisk i tytułów uwiarygadnia się kłamstwa i fałszerstwa powagą państwowych pieczęci, wypacza się opinię społeczną powołując się na wątpliwe autorytety naukowe i moralne.
           Sukcesywnie będziemy uzupełniać historię krzywdzonych i szykanowanych ludzi zarówno w PRL-u, III RP, IV RP. Dostrzegamy, że zmianiają się tylko etykiety - gnębiciele nadal cieszą się swą mocą socjologiczną... Jak długo? Wszystko co ziemskie ma swój kres...


Historię zorganizowania konferencji Nurt Narodowy Opozycji Demokratycznej w PRL (1955-1990) dodamy w najbliższym czasie.


W Dodatku Specjalnym IPN do „Niezależnej Gazety Polskiej" z dnia 7 listopada 2008 r. opublikowano poniższe sprostowanie i repliki nt. sprawy TW „X", „Rybak":

 


 Sprostowanie

W dodatku specjalnym IPN do „Niezależnej Gazety Polskiej" nr 10 (32) z 3 października 2008 r. został zamieszczony tekst Pawła Tomasika pt. „Działalność TW  „X", „Rybak" w świetle własnych doniesień". Redakcja dodatku informuje, że pierwsze zdanie i ostatnie dwa zdania artykułu oraz tekst w ramce pochodzą od redakcji i zostały włączone do artykułu bez wiedzy i zgody autora.

Redakcja Dodatku Specjalnego IPN Do „Niezależnej Gazety Polskiej"Replika Józefa Kosseckiego

            Artykuł Pawła Tomasika pt. „Działalność TW „X", „Rybak" w świetle własnych doniesień" („Niezależna Gazeta Polska" 3.10.08) zawiera nieprawdziwą informację jakobym był zarejestrowany w dzienniku rejestracyjnym MSW w dniu 7.I.1963 r. pod numerem 4863 jako TW ps. „X". Informacja ta jest fałszywa, a wpis został sfałszowany, co już zostało udowodnione - patrz odsyłacz dyskusja w moim biogramie w Wikipedii.

            14 teczek moich rzekomych „donosów" to w rzeczywistości materiały z inwigilacji mojej osoby, prowadzonej przez organy MSW, przy użyciu zarówno osobowych jak i technicznych środków. Potwierdzają to daty podane w artykule P. Tomasika - 7.I.1963 r. inwigilację mojej osoby przejęła warszawska centrala MSW, gdyż w listopadzie 1962 roku rozpocząłem studia doktoranckie w IPPT PAN, zaś placówki PAN były w zainteresowaniu centrali MSW. Inwigilację mojej osoby zakończono w styczniu 1990 r., gdyż wtedy rozpoczęły się przygotowania do likwidacji SB.

            Nie wiem kto dokonał fałszerstwa wpisu w dzienniku rejestracyjnym, którym posługuje się P. Tomasik - czy jeszcze SB, czy UOP w okresie jego działalności skierowanej przeciw Stanisławowi Tymińskiemu i Partii „X", czy wreszcie zostało ono dokonane w okresie gdy dokumenty te znajdowały się w IPN.

            P. Tomasik nie zwrócił się do mnie celem weryfikacji posiadanych na mój temat informacji - co jest elementarnym wymogiem uczciwości badacza, który rozpracowuje osobę żyjącą. Gdyby zwrócił się do mnie, to być może udałoby się nam wspólnie ustalić prawdę obiektywną. Uniknąłby też podawania w swym artykule takich nonsensów, że np. rzekomo informowałem MSW o poglądach takich osób jak red. Ochalski, który - podobnie jak ja - był członkiem PZPR o przekonaniach patriotycznych i swoje poglądy otwarcie wyrażał w swych publikowanych oficjalnie artykułach.

Józef Kossecki

 


Replika Pawła Tomasika

            Opublikowany w dodatku specjalnym do „NGP" nr 10 (32) z 3 października 2008 r. mój tekst pt. „Działalność TW ps. „X", „Rybak" w świetle własnych doniesień" jest abstraktem wystąpienia przygotowywanego przeze mnie na konferencję naukową  „Nurt Narodowy Opozycji Demokratycznej w PRL (1955-1990)", która odbędzie się 25 października 2008 r. Stąd wybitnie syntetyczne ujęcie wielu wątków. Z doc. Józefem Kosseckim nie spotkałem się, ponieważ obecnie przedmiotem mojego zainteresowania nie jest, skądinąd barwna, jego biografia polityczna. Jako pracownik pionu archiwalnego IPN chcę jedynie sumiennie i rzetelnie przedstawić informacje zawarte w pomocach ewidencyjnych SB na temat TW ps. „X", „Rybak" i konsultanta ps. „Rybak" oraz zreferować zawartość jego teczki pracy.

Paweł Tomasik


Na tym kończymy zajmowanie się sprawą

p. Kosseckiego na łamach naszego dodatku

Redakcja Dodatku IPN

do „Niezależnej Gazety Polskiej"GDY BRAK JEST ARGUMENTÓW I NIE MA DOWODÓW NA GŁOSZONE TWIERDZENIA - NIEDOPUSZCZA SIĘ DO GŁOSÓW POMAWIANYCH (czytaj: ZWALCZANYCH) PATRIOTÓW

Część PierwszaCzęść Druga


Część Trzecia


Sprostowanie w Niezależnej Gazecie PolskiejBiogram z Wikipedii przed ocenzurowaniem !
Z Wikipedii:
To jest stara wersja tego artykułu, edytowana przez Marek Banach (dyskusja | edycje) o 17:36, 1 mar 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Wersja z dnia 17:36, 1 mar 2008; Marek Banach (dyskusja | edycje)
(różn) ←poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn) | następna wersja → (różn)
Skocz do: nawigacji, szukaj

Józef Kossecki w czasie wykładu w Kielcach, 5 stycznia 2007 r.
Józef Kossecki (ur. 18 stycznia 1936 r. w Kaliszu) - polski inżynier, politolog i cybernetyk społeczny, współtwórca polskiej szkoły cybernetycznej. Działacz opozycyjny, dziennikarz i polityk, podejrzewany o współpracę z SB i KGB jako agent X.

Spis treści
1 Życie i działalność naukowa
2 Działalność opozycyjna i polityczna
3 Prognozy polityczne w oparciu o teorię Kosseckiego
4 Kontrowersje wokół działalności Józefa Kosseckiego
5 Przypisy
6 Ważniejsze publikacje
6.1 Książki
6.2 Artykuły
7 Publikacje o dorobku naukowym Józefa Kosseckiego
8 Bibliografia
9 Zobacz też
10 Linki zewnętrzne


Życie i działalność naukowa

            Jego właściwe nazwisko brzmi Józef Maria Stefan Ferdynand Kossecki. Pochodzi ze starej szlacheckiej rodziny Kosseckich herbu Rawicz (dawniej używana była nazwa Rawa). Jego ojciec, Stefan Kossecki był oficerem Wojska Polskiego, który we wrześniu 1939 roku dowodził 18 Dywizją Piechoty. Po kampanii wrześniowej został najprawdopodobniej zamordowany przez NKWD. Przez Naczelnego Wodza PSZ został w 1964 roku pośmiertnie awansowany do stopnia generała brygady, w 2004 roku ten awans uznał Prezydent RP. Jego matką była Jadwiga z domu Zaremba herbu Zaremba, następnie Twardowska, ostatecznie Kossecka.

          W czasie wojny Józef Kossecki mieszkał wraz z matką w Łańcucie. W latach 50. studiował w Politechnice Śląskiej w Gliwicach, w Wydziale Budownictwa Przemysłowego i Ogólnego. Po ukończeniu tych studiów w 1958 roku został zatrudniony w macierzystej jednostce jako asystent, a następnie jako starszy asystent. Był tam zatrudniony do 1960 roku. Jako współzałożyciel i działacz opozycyjnej Ligi Narodowo-Demokratycznej (LND), został aresztowany przez SB 7 maja 1960 roku w Warszawie wraz z kilkoma współpracownikami. 29 maja 1961 roku w tajnym procesie został skazany na 2 lata pozbawienia wolności. W więzieniu, przebywał do 19 grudnia 1961 roku.

          Po wyjściu na wolność krótko pracował w biurze projektów "Separator" w Gliwicach. Następnie zdał na studia doktoranckie, prowadzone przez Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie. W rozmowie z kierownikiem tej placówki przedstawił mu informację o swoim aresztowaniu i procesie. Mimo to został przyjęty na studia. W 1967 roku obronił tam pracę doktorską pt. "Jednowymiarowy ruch dyslokacji". W IPPT PAN pracował jako adiunkt do 1973 roku. Opublikował w tym czasie kilkanaście artykułów naukowych z zakresu mechaniki teoretycznej. Przygotowując się do egzaminu doktoranckiego z filozofii zainteresował się dorobkiem cybernetycznym Mariana Mazura, zwłaszcza teorią systemów autonomicznych, co miało decydujący wpływ na jego dalszą działalność naukową. Zmienił dyscyplinę naukową z nauk technicznych na nauki społeczne. Jego zainteresowania cybernetyką społeczną miały podwójną motywację: naukową oraz polityczną, bowiem znajomość cybernetyki umożliwiła mu opracowywanie nowych metod walki informacyjnej, których jeszcze nie znali przeciwnicy. Teorie Mazura znacząco rozwinął i uogólnił opracowując m.in. ogólną jakościową teorię informacji, oraz teorię procesu cybernetycznego.

           W latach 50. zainteresował się pracami Feliksa Konecznego, zwłaszcza jego teorią cywilizacji. W 1969 r. wykorzystał teorię cywilizacji Konecznego oraz teorię systemów autonomicznych Mazura do opracowania maszynopisu własnej teorii cywilizacji, wydanej oficjalnie prawie 30 lat później jako "Podstawy nauki porównawczej o cywilizacjach" (1996). W dalszej działalności naukowej wielokrotnie odwoływał się do teorii cywilizacji Konecznego. Wykorzystał metodę socjologiczno-psychologiczną Leona Petrażyckiego, zwłaszcza zaś teorię norm społecznych Petrażyckiego i jego ucznia Henryka Piętki, do głębszego ujęcia mechanizmu funkcjonowania cywilizacji. W szczególności wyjaśnił mechanizm asymilacji religii i ideologii przez społeczeństwa o różnych typach cywilizacji, którego Koneczny nie był w stanie zadowalająco wytłumaczyć. Szerokie omówienie nauki porównawczej o cywilizacjach Feliksa Konecznego w języku cybernetyki społecznej zawarł Kossecki w książkach "Podstawy nauki porównawczej o cywilizacjach" (1996) oraz "Podstawy nowoczesnej nauki porównawczej o cywilizacjach. Socjologia porównawcza cywilizacji" (2003).

           W 1973 roku, mieszkając w Warszawie, jako docent został pracownikiem naukowym w Międzywydziałowym Instytucie Nauk Społeczno-Politycznych WSP w Kielcach, w późniejszym czasie przekształconym w Instytut Nauk Politycznych, Wydziału Zarządzania i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, później Akademii Świętokrzyskiej, a obecnie Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego. Kierował tam Zakładem Cybernetyki Społecznej i Metodologii Nauk Społecznych (jedynym takim w kraju), który został zlikwidowany w czasie stanu wojennego. 19 grudnia 1974 roku rozpoczęło się tam pierwsze i jedyne w Polsce seminarium doktoranckie z cybernetyki społecznej. W latach 70. propagował cybernetykę społeczną m.in. w ramach fakultatywnych wykładów objazdowych w głównych ośrodkach akademickich kraju. Począwszy od 1972 roku wykładał cybernetykę społeczną w Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowo jako przedmiot fakultatywny (tylko wykład), zaś od 1973 roku jako przedmiot obowiązkowy wprowadzony programem ministerialnym zarówno dla dziennikarzy jak i politologów, w wymiarze 30 godz. wykładów i 30 godz. ćwiczeń na studiach dziennych oraz w wymiarze 10 godz. wykładów na dziennikarskich studiach zaocznych. Na studiach dziennych zajęcia prowadził do początku lat 80. (w stanie wojennym przedmiot zlikwidowano), a na studiach zaocznych dla dziennikarzy zajęcia te prowadził do roku akademickiego 1986/87. Przez jeden rok w latach 70. wykładał też cybernetykę społeczną dla politologów w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

            Po likwidacji Zakładu Cybernetyki Kossecki był pracownikiem Zakładu Socjologii INP WSP w Kielcach. W pierwszej połowie lat 80. z powodu działalności politycznej był przez 4 lata na bezpłatnym urlopie w macierzystej uczelni. W 1982 roku prowadził wykłady zlecone nt. wojny informacyjnej w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR. Później miał również prelekcje w Wojskowej Akademii Politycznej i Akademii Sztabu Generalnego.

           Jako pracę awansową napisał książkę "Cybernetyka społeczna", wydaną w części w 1973 roku, zaś w całości 2 lata później. Na podstawie specjalnej procedury obowiązującej wówczas dla tzw. nauk niedysertablnych (takich, dla których nie było rady kompetentnej do nadawania habilitacji z danej dziedziny), przyznano mu tytuł docenta. Recenzentem jego dorobku naukowego dla Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej był Marian Mazur. Początkowo Kossecki był docentem kontraktowym, zaś od 1977 r. docentem mianowanym przez ministra.

           Zajmuje się politologią, a zwłaszcza teorią sterowania społecznego (cybernetyką społeczną). Od połowy lat 90. dużo uwagi poświęca metacybernetyce. W Kielcach pracował do przeniesienia na emeryturę w 2001 roku. Później przez 2 lata pracował jeszcze na cząstce etatu kończąc rozpoczęte prace magisterskie i doktorskie. W ostatnich latach współpracuje z naukowcami z Ukrainy oraz udziela wykładów popularyzujących cybernetykę społeczną oraz wiedzę o totalnej wojnie informacyjnej w której sam częściowo uczestniczył. Wykłady te odbywają się w Warszawie, Kaliszu i innych miastach Polski.[1]

           Józef Kossecki był promotorem jednej pracy doktorskiej, recenzentem kolejnej w Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz recenzentem jednej pracy doktorskiej w Wojskowej Akademii Politycznej. Pod jego kierunkiem wykonano ponad 100 prac dyplomowych i magisterskich z cybernetyki społecznej oraz ponad 200 z innych pokrewnych nauk społecznych (marketing, historia systemów walki informacyjnej, problemy organizacji i kierowania itp.) w Kielcach w WSP, potem Akademii Świętokrzyskiej, oraz w Uniwersytecie Warszawskim.

            Józef Kossecki wszystkie swoje publikacje naukowe z zakresu teorii sterowania społecznego napisał w języku polskim i nigdy nie zgodził się na ich tłumaczenie. Zrobił to, mimo iż dobrze zna kilka języków obcych, w których opublikował niemal wszystkie swoje prace z zakresu mechaniki teoretycznej. Zrobił tak, gdyż uważa, że tego typu wiedza powinna w pierwszym rzędzie służyć krajowi z którego pochodzi dany naukowiec. Kolejny czynnik ograniczający popularność jego dokonań naukowych, to ścisły, precyzyjny i konkretny język publikacji, do którego używania (a nawet rozumienia) nie przywykli przedstawiciele tradycyjnych nurtów badawczych w naukach społecznych. Z kolei duże zaangażowanie w działalność polityczną i jej skutki ograniczały mu czas i możliwości wychowania i wdrożenia do pracy naukowej większej liczby naśladowców. Z tego powodu jego teorie są słabo rozpowszechnione i niektórzy naukowcy kierujący się ogólnie przyjętą w środowisku naukowym praktyką szerokiego propagowania efektów swojej pracy krytykowali go za to.

            W 1965 roku Józef Kossecki ożenił się z Elżbietą z domu Sulimierską herbu Stary Koń. Jest ona profesorem zatrudnionym w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN. Mają razem 5 dzieci: Annę (1965), Marię (1969), Stefana (1972), Pawła (1976), oraz Jadwigę (1982).

           Józef Kossecki za swoją działalność naukową był wyróżniany nagrodami Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Cybernetycznego, w jego ramach w połowie lat 80. prowadził m.in. kurs cybernetyki społecznej w Sekcji Psychocybernetyki PTC. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

Działalność opozycyjna i polityczna
            W sierpniu 1957 roku Józef Kossecki brał udział w duszpasterstwie turystycznym na Rusinowej Polanie w Tatrach, prowadzonym przez ojca Leona Szeląga. Poznał tam Przemysława Górnego, wraz z którym podjął decyzję o stworzeniu tajnej niepodległościowej organizacji narodowej. Powstała ona w 1958 roku jako Liga Narodowo-Demokratyczna. Kossecki organizował działalność Ligi głównie w Polsce południowej. Korzystał przy tym z wcześniejszych doświadczeń nabytych podczas współpracy z dr Janem Bogdanowiczem[2] i mecenasem Leonem Mireckim. Jego działaniami kierował wówczas przywódca Ligi - Walenty Majdański. Kossecki wspólnie z Górnym założyli Oddział Warszawski Ligi. Sam Kossecki w Gliwicach przeniknął do duszpasterstwa akademickiego, PAX-u, drużyny starszoharcerskiej w Politechnice Śląskiej, a nawet zorganizował kanały wpływu w POP PZPR w tej uczelni. W 1959 roku został wyrzucony z harcerstwa za "klerykalno-nacjonalistyczne odchylenie". Jednak w ramach działalności w PAX-ie opracował program szkolenia kadry młodzieżowej i prowadził prelekcje z zakresu zakazanej i utajnianej wówczas przez władze tematyki, czyli nauki o cywilizacjach (Konecznego), problemów demograficznych kraju i historii ruchu narodowego. Oprócz Gliwic Kossecki działał aktywnie w Krakowie i Zakopanym.

             Józef Kossecki dojeżdżał ze Śląska do Warszawy na zebrania Ligi. Jego działalność, polegająca na rzekomym namawianiu do wstąpienia do legalnego PAXu, była kamuflażem dla działalności grupy. Kossecki pełnił wówczas ważną rolę łącznika pomiędzy niektórymi osobami funkcyjnymi i grupami Ligi. Okręg Warszawski Ligi, który bardzo szybko się rozwinął (liczył wówczas kilkadziesiąt osób), z tego powodu został rozpracowany przez SB, która 7 maja 1960 roku w pokoju 409 w akademiku przy placu Narutowicza w Warszawie aresztowała kilku jej członków, m.in. Józefa Kosseckiego. Po ponad 9 miesięcznym śledztwie, na utajnionym procesie, który zakończył się 29 maja 1961, sześciu członków Ligi zostało skazanych, w tym Józef Kossecki. Uniewinniono Jana Bogdanowicza i Leona Mireckiego. Podczas śledztwa i procesu Kossecki zastosował obronę polegającą na wykorzystaniu pewnych metod kontrwywiadu defensywnego, czego elementem była bardzo dobrze opracowana legenda. Niektóre elementy tej fałszywej legendy do dziś pojawiają się w publikacjach odwołujących się do jego osoby. Podczas śledztwa na polecenie komórki kontrwywiadowczej Ligi Kossecki złożył zeznania obciążające siebie (za utworzenie Ligi i napisanie jej programu) oraz Bogdanowicza i Mireckiego, działaczy narodowych nie należących do Ligi, a jedynie czasem kontaktujących się z jej członkami i nie znających rzeczywistego charakteru działalności aresztowanych członków Ligi. Bodganowicz i Mirecki zostali oczyszczeni w procesie z zarzutów i nie mieli później pretensji do Kosseckiego za te zeznania. Informacje podane przez Kosseckiego sprowadziły śledztwo na jałowy boczny tor. Celem było odsunięcie wszelkich podejrzeń od rzeczywistego przywódcy Ligi Walentego Majdańskiego i innych członków wyższych szczebli organizacji. Cel ten został osiągnięty. SB uznała organizację za rozbitą, co ułatwiło jej dalszą opozycyjną działalność. W wyniku procesu "spalone" zostały tylko kanały wpływu Ligi w PAXie oraz tekst jej programu. Kossecki został skazany na 2 lata pozbawienia wolności. W więzieniu, przebywał do 19 grudnia 1961 roku, gdyż na poczet kary uwzględniono czas aresztowania. Po procesie wszyscy oskarżeni wyszli natychmiast na wolność, w więzieniu pozostał jedynie Kossecki. Ten fakt oraz wysokość wyroku dla niego nie satysfakcjonowała jednak SB, dlatego poleciała ona swoim tajnym współpracownikom szerzenie dezinformacji jakoby Kossecki "wszystko wysypał w śledztwie". Po wyjściu na wolność Kossecki musiał na kilka lat zaprzestać działalności szkoleniowej w Lidze, ze względu na ewentualną inwigilację przez SB. Wyjątek zrobił jedynie w dwóch sprawach. W 1962 roku skontaktował się z komórką kontrwywiadowczą wyższego szczebla Ligi w celu wykrycia donosiciela, który doprowadził do aresztowania jej działaczy (agent ten został zidentyfikowany i wydalony z organizacji, po czym wkrótce popełnił samobójstwo) oraz w celu przejścia przeszkolenia teoretycznego i praktycznego z zakresu kontrwywiadu ofensywnego w zakresie penetracji struktur przeciwnika, czyli aparatu władzy PRL. Po tym okresie przystąpił do "odmrażania" nie namierzonych przez SB elementów struktury LND oraz do ich rozbudowy.

            W drugiej połowie lat 60. działacze Ligi, także Kossecki, skupiali się głównie na indywidualnym kształceniu członków i sympatyków (lub najwyżej w grupach 2 osobowych), w trudno uchwytny dla SB sposób. Obserwowali i oceniali działania polityczne władz. Starali się również wytypować przedstawicieli władz i dysydentów[3] podatnych na idee narodowe. Pod koniec lat 60. działacze Ligi Narodowo-Demokratycznej starali się docierać do wybranych działaczy i intelektualistów partyjno-państwowych, by kontaktując się z nimi indywidualnie wpływać na nich w myśl programu Ligi. W ramach tej działalności Kossecki dotarł m.in. do pułkownika Zbigniewa Załuskiego oraz redaktora Ryszarda Gontarza. Działania te znalazły pewien oddźwięk np. w szczegółach oceny przez władze wydarzeń marca 1968 zainicjowanych przez odchodzących od trockizmu tzw. "komandosów"[4]. Po wypadkach 1968 roku znacząco poszerzyły się możliwości szkolenia (w małych grupach) członków i sympatyków Ligi. Jej członkowie mogli też już głosić oficjalnie część swego programu. Kossecki opracował program stopniowej indoktrynacji narodowej członków PZPR i aparatu władzy PRL. Zmierzał on do zmiany antynatalistycznej polityki państwa na pronatalistyczną (czyli zmierzającą do zwiększenia wskaźnika urodzeń) oraz ograniczenia wrogich dla Kościoła katolickiego działań na rzecz przeciwstawienia się ideologii liberalno-wolnomularskiej. Tego rodzaju hasła były bliskie frakcji moczarowców w PZPR. Przystąpiono do realizacji tego programu przekształcając w latach 70. frakcję moczarowców we frakcję nacjonalizujacą.

            Dzięki współpracownikom z Ligi Narodowo-Demokratycznej w latach 50. Kossecki zainteresował się pracami Feliksa Konecznego, zwłaszcza jego teorią cywilizacji. Wprowadził tę naukę jako podstawę doktryny LND, choć pierwotna inspiracja wyszła od Walentego Majdańskiego. W 1969 r. wykorzystał teorię cywilizacji Konecznego oraz teorię systemów autonomicznych Mazura, którą poznał nieco wcześniej podczas przygotowań do egzaminu doktorskiego, do opracowania maszynopisu własnej teorii cywilizacji, wydanej oficjalnie prawie 30 lat później jako "Podstawy nauki porównawczej o cywilizacjach" (1996). Wykładał tą teorię członkom Ligi i propagował jej wykorzystywanie do realizacji celów statutowych tej organizacji. Wykorzystanie cybernetyki społecznej umożliwiało mu opracowywanie nowych metod walki informacyjnej, których jeszcze nie znali przeciwnicy.

           Najwyżej po kilku latach od powstania organizacji wyższy szczebel kontrwywiadu Ligi zaczął wprowadzać swoich ludzi do różnych struktur MSW. Po tym jak pod koniec lat 60. LND wprowadziła swoją pierwszą "wtyczkę" do archiwum MSW, stwierdziła, że na podstawie materiałów Biura "C" tylko oficer prowadzący i jego szef mogą stwierdzić kto jest tajnym współpracownikiem SB, a kto tylko rozpracowywanym "figurantem". Dlatego Kossecki przy pomocy metod cybernetyki społecznej opracował metody namierzania agentury SB oraz obcych wywiadów i kanałów wpływu w Polsce[5].

           Na początku lat 70. Kossecki przekonał do swoich koncepcji ówczesnego zastępcę kierownika Wydziału Prasy KC PZPR. Dzięki temu mógł opublikować szereg artykułów propagujących elementy programu Ligi w tygodnikach Walka Młodych i Prawo i Życie oraz w dzienniku Trybuna Ludu. W latach 1971-1972 występował z nimi również w Telewizji Polskiej.

             Na początku lat 70. kontrwywiad Ligi Narodowo-Demokratycznej ustalił, iż władze PZPR postawiły na masowy rozwój szeregów organizacji, dlatego zabroniły organom partii sprawdzania kandydatów na jej członków w teczkach SB. Gierkowi chodziło przy tym o to, by Służba Bezpieczeństwa nie decydowała o tym, kogo partia będzie przyjmować w swe szeregi. Ewentualną kryminalną przeszłość kandydata sprawdzano w Centralnym Rejestrze Skazanych, a nie w teczkach SB. Dlatego po zatarciu wyroku pod koniec 1974 r. Kossecki wstąpił do PZPR, w WSP w Kielcach, by skuteczniej realizować cele statutowe Ligi. Z czasem stał się nieoficjalnym głównym ideologiem nacjonalizującego skrzydła w PZPR. Był członkiem tej partii do jej końca w 1990 roku.

            Infiltracja różnych organów PZPR przez członków i sympatyków LND i ich wpływ na pronarodową część członków KC tej partii umożliwiły publikację książek Kosseckiego pt. "Tajemnice mafii politycznych" (1978) oraz "Granice manipulacji" (1984). Zwłaszcza publikacja pierwszej z nich miała duże znaczenie. Pozornie poświęcona prezentacji historycznej działalności tajnych stowarzyszeń (zwłaszcza masonerii) oraz policji politycznej, zwłaszcza carskiej, w rzeczywistości powstała głównie po to, by móc ukazać (zakamuflowane opracowanym przez Ligę sposobem kodowania) metody działania służb specjalnych PRL w zakresie walki z organizacjami nielegalnymi. Było to możliwe, ponieważ polskie tajne służby przejęły metody pracy służb radzieckich, a te wykorzystywały nieco zmodyfikowane metody carskiej Ochrany. SB ze względu na ówczesne relacje partia-służby nie mogła zapobiec tym publikacjom, ale znając ich potencjalną wagę dla działaczy opozycyjnych oraz wykorzystując oficjalnie znane przejawy działalności Kosseckiego w PZPR, poleciła swoim agentom w środowiskach opozycyjnych rozpowszechnianie fałszywych opinii, np. że Kossecki to "komuch", "beton partyjny", "jego książki to komunistyczna propaganda" i dlatego nie należy ich czytać. Osiągnęła w tym zakresie duży sukces. Kossecki natomiast z powodu ich publikacji był bardzo często zapraszany do terenowych i zakładowych organizacji partyjnych PZPR, przybliżając ich członkom i osobom zainteresowanym treści tych książek, najczęściej znacznie je poszerzając o treści na których druk nie zgodziłaby się cenzura (np. podając nazwiska osób prowadzących mafijno-agenturalną działalność). Wykorzystywano je również do szkolenia członków Ligi, niejednokrotnie w lokalach PZPR. Podczas tych prezentacji Kossecki mógł lepiej poznać sytuację w kraju oraz przejawy działań SB wobec robotników, różnych organizacji i ujawniającej się opozycji, w tym przejawy i przykłady wprowadzania do nich agentów. Jego spostrzeżenia przyczyniły się do tego, że Liga podjęła decyzję o nie włączaniu się w działania NSZZ "Solidarność" lecz obserwowała jego działania z boku i częściowo od wewnątrz za pośrednictwem nielicznych "posterunków kadrowych".

              W 1980 r. kontrwywiad ofensywny LND ustalił, że w najbliższym czasie realna jest interwencja wojsk krajów Układu Warszawskiego w Polsce. Dlatego kierownictwo Ligi postanowiło zamontować swe kanały rozpoznawczo-inspiracyjne w środowiskach tzw. betonu partyjnego, uznając, że pozwoli to na lepszą obserwację sytuacji na linii Warszawa-Moskwa. Realizując tą decyzję Kossecki w roku 1980 rozpoczął działania w zorganizowanym pod patronatem Komitetu Warszawskiego PZPR Klubie Partyjnej Inteligencji Twórczej "Warszawa 80". W latach 1980-1981 publikował w "Biuletynie" Komitetu Warszawskiego PZPR. Działalność publicystyczna w powstałym z inicjatywy Klubu Partyjnej Inteligencji Twórczej "Warszawa 80" tygodniku Rzeczywistość miała na celu zaostrzenie walki wewnętrznej w PZPR, wzmocnienie w niej tendencji narodowych oraz zdobycie wpływu na środowiska partyjnych fachowców, m.in. poprzez utworzone z inspiracji redakcji tygodnika Stowarzyszenie Klubów Wiedzy Społeczno-Politycznej "Rzeczywistość".

           Od końca lat 70. co najmniej do końca lat 80. Kossecki był prezesem "Towarzystwa Kultury Moralnej", walczącego z przerywaniem ciąży. Towarzystwo wydawało własny biuletyn informacyjny, występowało również z różnymi inicjatywami do władz.

            Po wprowadzeniu stanu wojennego środowiska polskich narodowców w PZPR sterowane przez LND podjęły próbę zdominowania polskich mediów[6]. Kossecki, od pierwszych dni stanu wojennego, wielokrotnie występował na antenie Polskiego Radia, pisał artykuły do Trybuny Ludu i innych gazet. W ramach tej kampanii na antenie TVP w wystąpieniu w Dzienniku Telewizyjnym 8 stycznia 1982 r. o godzinie 22.30 (powtórzonym przez telewizję następnego dnia rano), zaatakował, nie podając nazwisk, osoby z kierownictwa PZPR i państwa, które jego zdaniem (a właściwie według ustaleń kontrwywiadu ofensywnego LND) były związane z zagranicznymi ośrodkami prowadzącymi działalność mafijną o charakterze masońskim w powiązaniu z lożą "Kopernik" oraz dywersję antypolską. W kolejnym programie miał podać nazwiska, ale mu to uniemożliwiono. Spotkały go za te i następne wystąpienia szykany ze strony zaatakowanych prominentów[7]. Doprowadzono do rozwiązania kierowanego przez niego Zakładu Cybernetyki Społecznej i Metodologii Nauk Społecznych. Ówczesny rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach doprowadził do zwolnienia go z pracy w tej uczelni. Po interwencji współpracowników Kosseckiego z Wydziału Informacji KC PZPR został zawarty kompromis polegający na tym, że poprosił on o urlop bezpłatny (najpierw na rok, potem na dalsze trzy lata), na który zamieniono zwolnienie dyscyplinarne. Nie został wyrzucony z PZPR tylko dlatego, że szybko wziął przeniesienie z organizacji partyjnej w WSP w Kielcach do Warszawy, a tam nie zgłaszał się do żadnej z organizacji, aż opadną emocje. Współpracownicy wybronili go też przed aresztowaniem. Po pewnym czasie przeniósł się do organizacji partyjnej w Zjednoczeniu Patriotycznym "Grunwald", skupiającym członków PZPR o poglądach narodowych i oddziałującym na innych członków tej partii. Po roku, w maju 1983, został sekretarzem ds. propagandy ZP "Grunwald", był również I sekretarzem POP PZPR w stowarzyszeniu. Zorganizował tam Zespół do Badania Historii Polskiej Myśli Patriotycznej i Działalności Antypolskiej, który stał się przykrywką dla działalności komórki kontrwywiadu ofensywnego LND. Komórka ta starała się namierzać, rozpracowywać i w miarę swych ograniczonych możliwości zwalczać agentów obcych państw (w tym agentów wpływu) w strukturach kierowniczych PZPR i państwa. Rozwinięto wówczas również zagraniczne kanały wpływu Ligi w USA i ZSRR. Kossecki kontynuował intensywną działalność prelekcyjną, aż do opublikowania w lipcowo-sierpniowym numerze 1983 r. paryskiej "Kultury" artykułu Adama Michnika pt. "Analiza i perspektywy". W artykule tym Michnik zręcznie przedstawił go jednocześnie jako przedstawiciela betonu partyjnego i obsesyjnego antykomunistę. Celem było jednoczesne skompromitowanie go wobec przedstawicieli opozycji i władz. Władze partyjne wszczęły postępowanie wyjaśniające, które zamknęło mu drogę do wszelkich oficjalnych mediów poza Biuletynem Informacyjnym ZP "Grunwald".

           Podczas zawieszenia w dotychczasowym miejscu pracy w 1982 roku starał się o pracę w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR, jednak po donosie na niego i rozmowie wyjaśniającej z jej rektorem, generałem Michtą, otrzymał jedynie wykłady zlecone nt. wojny informacyjnej. Po zmianie rektora tej uczelni zlikwidowano wspomniane wykłady. Miał również prelekcje w Wojskowej Akademii Politycznej, Akademii Sztabu Generalnego i samym Sztabie Generalnym WP[8]. W tym czasie, mając zablokowane wystąpienia w mediach publicznych, opublikował dwie serie złożone z kilkunastu artykułów zamieszczonych w branżowym miesięczniku oficerów Ludowego Wojska Polskiego "Wojsko Ludowe". Zbiór artykułów z jednej z tych serii został wydany w zmienionej wersji w 1983 roku jako książka pt. "Geografia opozycji politycznej w Polsce w latach 1976-1981"[9]. Artykuły z drugiej serii, dotyczące białych plam w historii Polski, zostały włączone do drugiego wydania "Tajemnic mafii politycznych" (1991).

           W połowie lat 80. w ocenie członków Ligi Narodowo-Demokratycznej aparat władzy PRL uległ dezorganizacji i zmierzał do kryzysu, w wyniku którego zmaleje rola PZPR a wzrośnie rola aparatu państwowego, czyli administracji. Aby uzyskać dostęp do tego ostatniego wykorzystano organizację ORMO. Kossecki dzięki pomocy swego byłego studenta Adama Hempla został członkiem tej formacji w 1985 roku, a po roku został szefem szkolenia w dzielnicy Warszawa - Śródmieście. Wybór był nieprzypadkowy. Tam miały swoje siedziby wszystkie ministerstwa, a w nich działały organizacje ORMO mające wielu członków. ORMO wówczas faktycznie spełniała funkcję swego rodzaju policji partyjnej PZPR, używanej przez tą partię m.in. do kontrolowania Milicji Obywatelskiej. Wynikało to z podległości służbowej jej członków sekretarzom organizacyjnym odpowiednich komitetów PZPR. Dlatego była słabo kontrolowana kontrwywiadowczo, brakowało jej również koncepcji szkolenia członków. Taki program stworzył Kossecki, zawierając w nim przedmioty czysto policyjne oraz część treści narodowych w myśl programu LND. W latach 1986-1988 prowadził szkolenia dla członków tej formacji w praktycznie wszystkich ministerstwach.

           Trudniej przedstawiała się sprawa infiltracji MSW, którego funkcjonariusze nie należeli do ORMO. Dlatego w 1986 roku Kossecki podjął również próbę infiltrowania Akademii Spraw Wewnętrznych. Jego zatrudnienie w tej uczelni zablokował rektor Tadeusz Walichnowski, po sprawdzeniu przeszłości Kosseckiego w dokumentach SB[10].

            Atak na prominentów z PZPR oskarżanych przez Kosseckiego o współpracę z zachodnioniemieckim wywiadem BND oraz takie wydarzenia jak zabójstwo księdza Jerzego Popiełuszki i odbywający się potem proces sprawców, podczas którego pojawiły się informacje o możliwych związkach zabójców ze służbami specjalnymi RFN sprawiły, iż w połowie lat 80. kontrwywiad Ligi Narodowo-Demokratycznej uznał, iż Kossecki może być zagrożony przez SB, będącą na usługach prominentnych agentów wpływu zidentyfikowanych przez Ligę[11]. Aby go chronić przed takim zagrożeniem uaktywniono komórkę dezinformacyjną LND, której członkowie rozpowiadali, że Kossecki jest agentem KGB. W różnej formie czynił to również Kossecki[12]. Informacje te dotarły do SB i znalazły się w materiałach archiwalnych dotyczących Józefa Kosseckiego. Po latach są wykorzystywane przez niektórych historyków z IPN w publikacjach naukowych i popularnonaukowych[13].

            W przełomie lat 70. i 80. Józef Kossecki dokonał analizy systemu sterowania społecznego w Polsce, którą opublikował omijając cenzurę w 1981 roku w niskonakładowej książce "Refleksje o reformie systemu sterowania społecznego w Polsce"[14]. Przewidział tam, że pod koniec lat 80. ze względu na trendy demograficzne dojdzie do kryzysu sterowania ekstensywną gospodarką, a tym samym państwem. Przewidywany kryzys nastąpił w 1988 roku. Wzmocniła go ówczesna polityka władz, dążących do urynkowienia cen, czyli ich wzrostu. W maju 1988 r. doszło do fali strajków. Zanosiło się na kolejne strajki i ich eskalację. Ponieważ LND miała wówczas rozbudowane za sprawą działalności Kosseckiego kanały wpływu w aparacie partyjnym i państwowym postanowiono je wykorzystać. Rozpoznanie charakteru generała Jaruzelskiego przez Kosseckiego (w skrócie: silne pragnienie władzy) pozwoliło stwierdzić, że najłatwiej i najskuteczniej zdopinguje go do działania możliwość utraty władzy. Dlatego opracowano informację o możliwości odsunięcia go od władzy przez grono generałów. Członkowie Ligi wybrali wiarygodne źródło i kanał przesyłu tej wiadomości, w którym znajdował się zaufany współpracownik Jaruzelskiego, prawdopodobnie Czesław Kiszczak. Spreparowana przez członków Ligi informacja w maju 1988 r. dotarła do adresatów, a dalszy rozwój wypadków potwierdza, że odegrała ona istotną rolę w zainicjowaniu procesu pokojowego przekazywania władzy przez PZPR dla opozycji. W sierpniu i wrześniu 1988 r. Czesław Kiszczak zaproponował opozycji dialog i rozmowy przy okrągłym stole[15].

            Józef Kossecki od lat 70. publikował dużo artykułów prasowych, początkowo w prasie PRL-owskiej (np. Trybuna Ludu, Walka Młodych, Prawo i Życie, Rzeczywistość, Żołnierz Wolności, Wojsko Ludowe), a także w biuletynach informacyjnych KW PZPR, Zjednoczenia "Grunwald" oraz "Towarzystwa Kultury Moralnej", od lat 90. głównie w organie prasowym Partii X oraz prasie o charakterze narodowym.

            Po przejęciu władzy przez opozycję jesienią 1989 roku w MSW kierowanym dalej przez Czesława Kiszczaka trwało niszczenie akt i oczekiwanie na reorganizację. W tej sytuacji Liga Narodowo-Demokratyczna podjęła próbę zdobycia przyczółka w tym resorcie do dalszych działań. Kossecki zaproponował prowadzenie wykładów z okrojonej wersji cybernetyki społecznej w Akademi Spraw Wewnętrznych dla przyszłych policjantów. Rektorem tej uczelni był wciąż Tadeusz Walichnowski, który ponownie nie dopuścił do zatrudnienia go w tej uczelni. Jednak kierownictwo zamiejscowego Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego tej uczelni w Legionowie zatrudniło go w roku akademickim 1989/1990 na umowę zlecenie jako wykładowcę cybernetyki społecznej i statystyki. Wiosną 1990 opracował program specjalnego kursu dla wybranych oficerów policji, który zrealizował w Legionowie w okresie od lipca do września 1990. Następny kurs miał się odbyć w zimie i być poświęcony wykorzystaniu cybernetyki społecznej i psychocybernetyki do zwalczania przestępczości mafijnej. Opanowanie przez policjantów wiedzy z tego zakresu znacznie ułatwiłaby im walkę z gangami przestępczymi o charakterze mafijnym, które rozwinęły się w latach 90. w Polsce. Planowany kurs nie odbył się jednak, gdyż po publikacji serii artykułów w Gazecie Wyborczej atakującej dr Adama Hempla, byłego członka ORMO, doradcy ministra spraw wewnętrznych Krzysztofa Kozłowskiego, został on usunięty ze stanowiska. W ten sposób Kossecki stracił polityczno-administracyjne poparcie, a z jego wiedzy nie chciała później korzystać żadna instytucja państwowa należąca do służb specjalnych. Jedynym wyjątkiem byli oficerowie policji, którzy indywidualnie podejmowali decyzje pisania u niego prac magisterskich w Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach[16]. Dla nich Kossecki napisał skrypt pt. "Elementy nowoczesnej wiedzy o sterowaniu ludźmi. Socjotechnika, socjocybernetyka, psychocybernetyka" (2001), który zawiera skrót materiału wykładanego na kursie w 1990 roku.

            Po tym jak wiosną 1990 r. Parlament uchwalił ustawę o partiach politycznych kierownictwo Ligi Narodowo-Demokratycznej uznało, że nie ma już konieczności działania w konspiracji i zawiesiło działalność Ligi. Wezwało jednocześnie byłych członków, w miarę ich chęci i możliwości, do realizacji z własnej inicjatywy programu Ligi w administracji państwowej oraz w legalnych partiach i organizacjach.

           Od przełomu lat 80. i 90. Kossecki dalej zajmował się polityką, w szczególności był członkiem ścisłego kierownictwa Partii X[17] Stanisława Tymińskiego. W 1991 roku był członkiem Reprezentacji Krajowej Partii X. Mimo, iż nie odpowiadał za stronę administracyjną nieudolnie prowadzonych przygotowań partii do wyborów parlamentarnych w październiku tego roku, był za to ostro atakowany. Jednym z głównych organizatorów nagonek na niego był człowiek zwany „Maksiem", który chwalił się, iż jest byłym oficerem SB i ma kontakty z UOPem, czym straszył innych członków partii. Zaatakowano go zwłaszcza na Kongresie Krajowym Partii X 14 grudnia 1991. Po wyjaśnieniu Kosseckiego jaki był rzeczywisty charakter jego działalności w PZPR został wybrany członkiem Reprezentacji Krajowej, a 16 grudnia 1991 roku został zastępcą Tymińskiego. Wkrótce potem powołano Rząd Jana Olszewskiego, w którym ministrem spraw wewnętrznych został Antoni Macierewicz, a szefem UOP Piotr Naimski. „Maksio" i inni prowodyrzy wewnętrznych rozrób w partii wycofali się z niej. Co sugeruje, że mogli oni być nasłani przez tą służbę. Od 1995 r. do momentu rozwiązania Partii X w 1999 roku Kossecki był jej przewodniczącym.

            Jako wiceprzewodniczący Partii X w Biuletynie Informacyjnym Partii "X" nr 6 z czerwca 1994 r. Kossecki wskazał na bezprawność realizowanej w Polsce prywatyzacji i wyliczył artykuły kodeksu karnego, które zostały naruszone w trakcie tego procesu. Zwołał wówczas konferencję prasową, na której przedstawił ten problem. Przyczynił się tym prawdopodobnie do tego, że na początku 1996 r. odbyło się referendum w sprawie prywatyzacji, które miało eks post zalegalizować prywatyzację. Z powodu zbyt małej frekwencji nie było jednak wiążące.

           W dniu 19 lutego 1992 roku przed Sądem Najwyższym w Warszawie odbył się proces rehabilitacyjny członków Ligi Narodowo-Demokratycznej skazanych w 1961 roku. W trakcie tego procesu Józef Kossecki po raz pierwszy przedstawił oficjalnie wiele szczegółów z działalności LND w latach 1958-1990. Osobom zrehabilitowanym przysługiwało prawo do ubiegania się o wysokie odszkodowanie. Kossecki zrezygnował z tego prawa, uważając za nieetyczne obciążanie współczesnego podatnika obowiązkiem płacenia za przestępstwa i zbrodnie popełnione przez funkcjonariuszy dawnego reżimu.

Prognozy polityczne w oparciu o teorię Kosseckiego
          Józef Kossecki opracował i wydał oryginalną teorię umożliwiającą odtwarzanie przeszłych i prognozowanie przyszłych stosunków międzynarodowych, opartą na danych o produkcji surówki żelaza i stali. Opublikował ją w książkach "Wzajemne oddziaływania sterownicze państw jako układów samodzielnych" (1980) oraz "Cybernetyka społeczna" (1981). Ze względu na działalność cenzury w PRL nie mógł publikować wynikających z niej prognoz, a analizę przeszłych wydarzeń kończył na roku 1945. Przedstawiał je jednak na konferencjach naukowych i w wielu prelekcjach publicznych dla zainteresowanych słuchaczy. Analizę stosunków międzynarodowych do 2003 roku opartą o tą teorię opublikował ostatnio w książce "Metacybernetyka" (2005). Zawarte tam prognozy sprawdziły się z dokładnością do roku. Nie zaktualizowana interaktywna wersja analiz wynikających z tej teorii, obejmująca dane z lat 1776-1945, znajduje się również w serwisie "Wirtualna Historia" firmy Tytan.

            Ze zaktualizowanej prognozy wynika, że w 2008 roku[18] stosunki międzynarodowe osiągnęły podwójny krytyczny punkt, grożący nawet wybuchem III wojny światowej. Stany Zjednoczone powoli tracą swój status jedynego supermocarstwa. Z kolei Chiny posiadają już potencjał gospodarczy, który pozwala im przeciwstawić się USA, zwłaszcza gdyby udało im się pozyskać do sojuszu Rosję. W tej sytuacji musi nastąpić wzrost napięcia międzynarodowego, do którego od kilku lat przygotowywało się wiele służb specjalnych. Dotyczy to zwłaszcza służb odpowiadających za realizację wojny informacyjnej (będącej prowadzeniem wojny w czasie pokoju) w najważniejszych państwach świata. Zadaniem dyplomacji i służb specjalnych USA w tej sytuacji jest pozyskanie jak największej liczby sojuszników i użytecznych informacji, którzy wzmocnią siłę bloku politycznego pod przywództwem USA i będą mogli przeważyć szalę konfliktu na rzecz tego kraju. W związku z tym spodziewać się można wzmożonych kontaktów i akcji dyplomatycznych amerykańskich polityków i dyplomatów wśród ewentualnych sojuszników tego kraju, a w razie oporów włączenia do akcji służb walki informacyjnej i służb specjalnych. Ich celem będzie pozyskanie jak największej liczby sojuszników oraz neutralizacja lub nawet wyeliminowanie np. przez wywołanie afer, tych polityków i niezależnych organizacji politycznych, które mogłyby się temu przeciwstawiać. Ze względu na stawkę narastającego konfliktu nie można wykluczyć żadnych działań.

             Ważną rolę w zbliżającym się konflikcie powinna odegrać Polska. Dlatego operujące w naszym kraju obce służby specjalne wzmogły aktywność. Jej przejawem może być faktyczny demontaż służb specjalnych Rzeczypospolitej, który obecnie zachodzi. Mniejszą rolę mogą mieć działania polegające na kompromitowaniu konkretnych osób i organizacji niezależnych od tych służb przy pomocy spreparowanych i zmanipulowanych informacji. Stąd być może wynikają pojawiające się coraz częściej informacje jakoby Kossecki był TW "X" (Tajnym Współpracownikiem "X"[19]) oraz przygotowywane przez media informacje oczerniające Ligę Narodowo-Demokratyczną, która posiadała kiedyś jedyny sprawny (choć mało liczny) i szczelny kontrwywiad w Polsce.[20]

            W odniesieniu do obecnych władz Polski istotne dla przebiegu wojny informacyjnej w naszym kraju będzie m.in. stanowisko rządu Donalda Tuska wobec planów instalacji w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Jeżeli ewentualnie rząd nie zgodzi się na ten projekt, można się spodziewać wybuchu afer oczerniających kluczowych ministrów tego rządu (zwłaszcza ministrów spraw zagranicznych, wewnętrznych i obrony), a nawet Premiera. W skrajnym przypadku może to być nawet próba obalenia rządu.

           Oficjalne sygnały napływające z Chin i Rosji napawają na razie w związku z przedstawioną sytuacją pewnym optymizmem. Władze Chin włożyły dużo wysiłków i środków w przygotowanie Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008 w Pekinie, które odbędą się w sierpniu 2008 roku. Do tego czasu nie będą więc zbyt zainteresowane wybuchem ewentualnego konfliktu. Z kolei w Rosji zaplanowano na 2 marca 2008 roku wybory prezydenckie, po których Prezydentem najprawdopodobniej zostanie liberalnie i przyjaźnie do zachodu (jak na tamtejsze warunki) nastawiony Dmitrij Miedwiediew. Niestety, takie działania jak ogłoszenie przez Kosowo niepodległości i poparcie jej przez większość krajów Unii Europejskiej wzmagają poziom napięcia międzynarodowego. Skłoniły USA do poparcia Kosowa, zaś Rosję do poparcia Serbii. Po tym mogą nastąpić kolejne wynikające stąd działania. Następnym pretekstem do wzrostu napięcia międzynarodowego może być np. czas i sposób rozstrzygnięcia projektu budowy radaru w Czechach i elementów tarczy antyrakietowej w Polsce. Im więcej tego typu wydarzeń i inicjatyw odbieranych w Rosji jako skierowane przeciwko niej się pojawi, tym bardziej będą skłaniały jej władze do przeciwstawienia się im, a nawet szukania poparcia w Chinach. Jeżeli władze tego ostatniego kraju będą mieć własne, związane ze swoją racją stanu, powody polityczne (np. kolejne próby uniezależnienia się Tajwanu od Chin przy poparciu Stanów Zjednoczonych), to po Olimpiadzie w Pekinie mogą się zdecydować w sojuszu z Rosją na konfrontację ze Stanami Zjednoczonymi. Może to być nawet konfrontacja zbrojna.

           Pewne pocieszenie stanowi fakt, że zgodnie z obserwacjami Kosseckiego prezentowanymi na prowadzonych przez niego wykładach współczesne konflikty stopniowo przekształcają się z konfliktów energomaterialnych (klasycznych wojen) w konflikty informacyjne (burze polityczno-medialne). Stąd narastający konflikt polegać będzie prawdopodobnie przede wszystkim na moralnym rozkładaniu przeciwnika i generowaniu u niego konfliktów wewnętrznych.

Kontrowersje wokół działalności Józefa Kosseckiego
           W ostatnim okresie pojawiają się publikacje informujące o tym, że w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej znajduje się 14 tomów materiałów dotyczących Józefa Kosseckiego. Według zawartych tam informacji miał on być w latach 1963-1988 tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "X", zaś w latach 1988-1989 tajnym współpracownikiem "Rybak".[21]

Przypisy

↑ W lutym 2008 roku do jednego ze słuchaczy takich wykładów (być może również do kilku innych) zgłosił się człowiek przedstawiający się jako dziennikarz jednego z mniej poczytnych polskich dzienników. Wypytywał go o Ligę Narodowo-Demokratyczną. Po odesłaniu do Kosseckiego nie zgłosił się do niego. Może tu chodzić o bardzo wstępną fazę powstawania artykułu, w której dziennikarz sam chce zebrać jak najszerszy materiał zanim poprosi o rozmowę, lub co bardziej prawdopodobne o chęć napisania nieobiektywnej publikacji o tej organizacji i o działalności w niej Kosseckiego.
↑ W latach 30. był on asystentem prof. Stanisława Grabskiego, a zarazem szefem wewnętrznej tajnej struktury obozu narodowego w Lwowie. Miał więc duże doświadczenie w metodach działalności konspiracyjnej.
↑ Kontakty tego rodzaju były niebezpieczne. Przykładowo w 1965 roku Kossecki przypadkowo był z wizytą u Ludwika Hassa. W tym samym czasie pojawił się tam śledzony przez SB Jacek Kuroń z maszynopisem napisanego przez siebie i Karola Modzelewskiego "Listu otwartego do partii". W związku z tym spotkaniem J. Kossecki był potem przesłuchiwany przez SB i zrobiono u niego rewizję.
↑ Prof. Andrzej Friszke w artykule "Desant Komandosów. Zanim doszło do marca ‘68" zamieszczonym w Pomocniku Historycznym nr 1 (10) z lutego 2008, s. 6-10, stanowiącym bezpłatny dodatek do tygodnika Polityka, nr 8 (2642) z 23 lutego 2008 r. określa Józefa Kosseckiego jako jednego z dwóch najważniejszych w tym czasie informatorów SB o życiu środowiska "komandosów". Podaje nawet jego rzekomy kryptonim - tajny współpracownik X. Nie podaje jednak żadnych szczegółów tej domniemanej współpracy, poza kilkoma informacjami o wypowiedziach Michnika rzekomo przez niego przekazanych SB. Prof. Friszke nigdy również nie rozmawiał z Kosseckim w celu wyjaśnienia sprawy. W świetle późniejszej działalności Kosseckiego z połowy lat 80. oraz przełomu lat 80. i 90. może tu chodzić o próbę jego dyskredytacji realizowaną na podobnej zasadzie jak "lojalka" Jarosława Kaczyńskiego.
↑ Korzystając z tych metod kontrwywiad zewnętrzny LND w czasie całej swej działalności namierzył i uprawdopodobnił agenturalną działalność około 300 agentów SB i obcych wywiadów, włącznie z najgroźniejszymi dla państwa agentami wpływu.
↑ Było to możliwe dzięki nieudolnej, polegającej m.in. na wielokrotnym powtarzaniu długich i nudnych przemówień, kampanii propagandowej stanu wojennego prowadzonej przez władze, którą kierował Mieczysław Rakowski oraz dzięki współpracownikom Ligi w mediach. Byli to najczęściej dawni studenci Kosseckiego z Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Nie wszyscy oni mieli świadomość o rzeczywistym charakterze działalności Kosseckiego.
↑ Po tej audycji Kossecki był jednak zapraszany z prelekcjami do setek podstawowych i terenowych organizacji partyjnych, a przede wszystkim do jednostek wojskowych.
↑ Funkcjonariusze instytucji wojskowych byli wówczas przychylnie nastawieni do idei narodowych, które umacniał Kossecki. Gorsza sytuacja była w MSW. Nieliczni funkcjonariusze tego ostatniego resortu czasem pojawiali się na zebraniach organizacji partyjnych lub organizowanych przez PZPR, gdzie występował Kossecki.
↑ Ma ona charakter antologii oryginalnych tekstów różnych ugrupowań opozycyjnych (zwłaszcza o charakterze narodowym i trockistowskim), demaskującej różne mafijne manipulacje pewnych ówczesnych kręgów władzy i opozycji. Po zorientowaniu się w tym, władze podjęły decyzję o wycofaniu jej z trwającej już sprzedaży, zaś pułkownik WP odpowiedzialny za jej druk został wydalony z wojska. Kolejne wydanie tej książki, różniące się tylko wstępem i tytułem ukazało się jako "Korzenie polityki" (1992).
↑ Nieco później Walichnowski opublikował w tygodniku "Za Wolność i Lud" (nr 47, z 22 listopada 1986 r.) artykuł o opozycji antysocjalistycznej, w którym pisał m.in. o LND, jako organizacji, która miała dokładnie opracowany program - w odróżnieniu od innych organizacji antysocjalistycznych. Nie wymienił jednak żadnych nazwisk, tym samym nie złożył na Kosseckiego publicznego donosu do MSW.
↑ Dla zrozumienia przyczyn tego rodzaju działań ważna jest ówczesna świadomość członków LND poparta analizą, obserwacją i obserwacją uczestniczącą. Uprawdopodobniały one taką możliwość. To czy oskarżani politycy rzeczywiście byli (lub nie) agentami obcych służb jest kwestią dowodów, zwłaszcza operacyjnych, i ma znaczenie głównie dla historii Polski i oceny sprawności służb specjalnych PRL.
↑ Na przykład rozpowiadając, że "byli u niego niedawno znajomi z Mińska ze szkoły KGB". Rozpowiadał takie informacje, mimo iż jego wiedza o Mińsku pochodziła jedynie od zaufanego uczestnika partyjnego szkolenia pracowników aparatu ideologicznego PZPR. Ponadto ZP "Grunwald" nawiązało współpracę z jednym naukowcem z Mińska, który zajmował się badaniami nad masonerią. Współpraca polegała na wymianie literatury na ten temat.
Wybór KGB przez członków Ligi był tu nieprzypadkowy. Przedstawiciele polskich władz wypytujący swoich radzieckich odpowiedników o osobę podejrzaną o współpracę z KGB sami staliby się dla towarzyszy radzieckich podejrzani o prowadzenie kontrwywiadu przeciwradzieckiego, dlatego bali się to sprawdzać. Kontrakcja polityczna byłaby dużo większa po zamordowaniu prawdziwego agenta KGB i wykryciu dowodów o udziale w tym polskich służb, co było bardzo prawdopodobne ze względu na ich oficjalne i ukryte zinfiltrowanie przez agentów radzieckich. W ten sposób Kossecki był doskonale jak na ówczesne warunki chroniony.
Przykładem opisywanej działalności komórki dezinformacji LND jest relacja jednego z ormowców ze szkolenia prowadzonego przez Kosseckiego: "Piotr Górski przedstawił nam Kosseckiego jako docenta współpracującego z KGB". Patrz: Wojciech Cieśla, "Ormowiec w ministerstwie", dziennik Polska The Times, 29.12.2007 r., aktualizacja: 29.12.2007, 00:15, Cześć 1, Część 2 [Dostęp: 11.02.2008 r.].
Z powstaniem tego artykułu wiąże się osobna historia. W 1990 roku redaktor Jachowicz z Gazety Wyborczej zaatakował dr Adama Hempla, doradcę ministra spraw wewnętrznych Krzysztofa Kozłowskiego, w serii artykułów. Hempel stracił pracę w ministerstwie. Wytoczył on proces Gazecie Wyborczej, ale gdy już był bliski wygrania go zaproponowano mu ugodę, polegającą na tym, że wycofa sprawę z sądu, a Gazeta Wyborcza zobowiąże się nigdy więcej go nie atakować. Kossecki odradzał Hemplowi taką ugodę, gdyż wskazywał na możliwość wykonania ataku przez inną gazetę. Hempel poszedł jednak na tą ugodę, a atak powtórzył się po latach z użyciem podobnych, skompromitowanych w przywołanym procesie materiałów. Istnieje możliwość, że rzeczywistym obiektem ataku nie był wówczas Hempel, tylko Kossecki, któremu chciano zamknąć możliwość szkolenia polskich służb specjalnych. Bez pomocy Hempla okazało się to niemożliwe.
Motywy działania ewentualnych inspiratorów tych publikacji ze służb specjalnych mogły być patriotyczne, gdyż opierając się na zmanipulowanych przez Ligę Narodowo-Demokratyczną materiałach zgromadzonych na Kosseckiego przez SB mogli sądzić, że w ten sposób zamykają drogę działania rzeczywistemu radzieckiemu szpiegowi. Materiały te, oparte na pogłoskach, nie pozwalały jednak go aresztować i postawić przed sądem. Mogły one później również motywować oficerów służb specjalnych do zwalczania Kosseckiego w czasie jego działalności w Partii X, a nawet samej tej partii jako potencjalnego rosyjskiego kanału wpływu w Polsce.
↑ Przykładem jest podanie jej przez Sławomira Cenckiewicza w artykule "Narodowa esbecja", Wprost, nr 32/33 z 12-19 sierpnia 2007, s. 74-76. [Dostęp: 11.02.2008 r.; opisywany fragment znajduje się w końcowej części artykułu] Autor użył jej do dopełnienia tezy, że Jędrzej Giertych stworzył system poglądów, który zaprowadził wielu działaczy narodowych w czasach PRL do współpracy z bezpieką. Przykład Kosseckiego miał wskazać, że niektórzy z nich byli nawet z tego powodu współpracownikami radzieckich tajnych służb. Wspomniany historyk nie zna jednak najprawdopodobniej książki Kosseckiego "Wpływ totalnej wojny informacyjnej na dzieje PRL", gdyż nie odnosi się do przedstawionego tam tła historycznego znalezienia się tej informacji w archiwach SB. Nigdy również nie odbył rozmowy z Kosseckim w celu wyjaśnienia okoliczności tej sprawy.
↑ W 1984 roku ukazała się ona w ocenzurowanej wersji pt. "Jak sterować społeczeństwem". Wycięto z niej dwa kluczowe podrozdziały z prognozami dla Polski.
Kolejnym czynnikiem który motywował wówczas Kosseckiego do działania była opracowana przez niego analiza przyszłych stosunków międzynarodowych, z której wynikało, że jeżeli blok państw komunistycznych tworzących Układ Warszawski pod przewodem ZSRR się nie rozpadnie, to w 1993 roku (z odchyleniem +/- 3 lata) znajdzie się on w konflikcie z państwami NATO pod wodzą USA. Ze względu na cenzurę nie mógł jej publikować w czasach PRL, przedstawiał ją jednak na konferencjach naukowych. W wolnej Polsce opublikował te prognozy w książce "Metacybernetyka" (2005).
↑ Gdyby zainspirowana informacja nie dotarła do Jaruzelskiego i Kiszczaka mogliby się oni zdecydować na konfrontację ze społeczeństwem mając pewność posłuszeństwa w wojsku. To zaś wobec narastającego kryzysu mogło doprowadzić do destabilizacji kraju i rozlewu krwi. Po jej uzyskaniu zdecydowali się jednak na przeciąganie sprawy przez długotrwałe obrady Okrągłego Stołu i kompromis w Magdalence, dogadując się jedynie z wybranymi przez siebie przedstawicielami opozycji, np. dawnymi członkami Konserwatorium Doświadczenie i Przyszłość.
↑ Po likwidacji Akademii Spraw Wewnętrznych nie ma w Polsce uczelni wyższej kształcącej fachowe kadry dla policji na poziomie wyższym, magisterskim. Są jedynie uczelnie kształcące na poziomie pomaturalnym, licencjackim bądź w formie krótkich kursów. Umowa Komendy Głównej Policji z Akademią Świętokrzyską umożliwiała policjantom kształcenie fachowe w zakresie zbliżonym do ich potrzeb na poziomie magisterskim. Kształcenie to było możliwe m.in. dzięki zatrudnieniu na wspomnianej uczelni Józefa Koseckiego, prowadzącego część zajęć.
↑ Ze względu na doświadczenie z kierowania niektórymi działaniami kontrwywiadu Ligi Narodowo-Demokratycznej szybko wykrył w otoczeniu Tymińskiego dwóch agentów służb specjalnych. Doprowadził do ich wyrzucenia z partii. Przeszli oni później do Porozumienia Centrum i tam kontynuowali działalność. Kossecki ostrzegł Jarosława Kaczyńskiego o swoich podejrzeniach co do nich, jednak ten nie pozbył się agentów. Afera z szafą Lesiaka ukazała, że Kossecki miał co do nich rację.
↑ Rozkład odchyłek czasów rzeczywistych od czasów teoretycznych, dla okresu po II wojnie światowej, stanowi rozkład normalny o odchyleniu standardowym ponad 3 lata, przy czym im większe odchylenie tym mniejsze prawdopodobieństwo jego wystąpienia, a poza zakresem dopuszczalnego odchylenia prawdopodobieństwo wystąpienia zbliża się do 0%. W tym przypadku odchylenie będzie jednak najprawdopodobniej znacznie mniejsze od maksymalnego.
↑ W latach 90. w książce "Wpływ totalnej wojny informacyjnej na dzieje PRL" (1999) Kossecki zwracał uwagę na zachodzące wówczas procesy fabrykowania teczek na niewygodnych polityków przez dawnych pracowników SB, a wówczas UOP, opisywane przez prasę (Porównaj np. M. Bratek, "Jak rozmnażają się szpicle". „NIE", z 6 sierpnia 1998 r.) oraz na procesy "formowania" ich akt, polegające na dodawaniu do ich teczek materiałów z teczek prawdziwych agentów SB (np. raportów) lub rozpracowywanych figurantów (np. z nielegalnych podsłuchów zamienianych przez oficerów prowadzących na raporty agentów). Na ukrytych wcześniej oryginalnych blankietach SB uzupełniane były informacje ewidencyjne mające potwierdzać długoletnią agenturalną działalność oczernianej osoby. Nie potwierdzone w pełni informacje sugerują, że proceder ten dotyczył również czołowych działaczy Partii X, w tym Stanisława Tymińskiego i Józefa Kosseckiego. Tak opracowywane materiały mają być podrzucane do IPN przez przekupionych lub zastraszonych archiwistów tej instytucji. Proceder ten trwa prawdopodobnie do dnia dzisiejszego. Świadczy o tym m.in. ciągle zwiększająca się liczba materiałów "cudownie" odnajdowanych w archiwach IPN. Jeżeli to prawda, to w przypadku Kosseckiego ze względu na jego jawną szeroką działalność szkoleniową względnie łatwo będzie można dowieść ich nieprawdziwości. Polegać może ona np. na tym, że nie mógł jednocześnie prowadzić otwartego wykładu czy szkolenia dla kilkudziesięciu czy kilkuset osób (świadków) w terenie (daleko od Warszawy) i dokładnie w tym samym czasie spotykać się z oficerem prowadzącym w kawiarni w Warszawie, co potwierdzić mogą jedynie słowa tego oficera i wytworzone przez niego materiały.
↑ Tylko ludzie odpowiednio przeszkoleni i znający dorobek bardzo sprawnych służb specjalnych II Rzeczpospolitej i takich organizacji jak LND mogą być zdolni do prowadzenia nowoczesnej polskiej działalności wywiadowczej i kontrwywiadowczej, ale np. z wiedzy fachowej Józefa Kosseckiego żadna polska instytucja państwowa do dziś nie korzysta. Mimo, że prowadzone przez niego seminaria z cybernetyki społecznej są ogólnodostępne, podobnie jak publikacje z zakresu politologii, cybernetyki społecznej i teorii cywilizacji. Co najmniej w ograniczonym zakresie (np. kryteria doboru kadr) dorobek polskiej szkoły cybernetyki społecznej wykorzystują jednak "resortowe" instytucje niemieckie.
↑ Porównaj np. Maja Narbutt, "Pan minister i pan X", Rzeczpospolita, nr 52 (7953), z 1-2 marca 2008, s. A14-A15. Aktualizacja: 01-03-2008, 00:22, [Dostęp: 1.03.2008 r.]

Ważniejsze publikacje

Książki
Cybernetyka społeczna, t. I. Wyd. Centralny Ośrodek Metodyczny Studiów Nauk Politycznych, Warszawa 1973.
Cybernetyka kultury. Wyd. PIW, Warszawa 1974. Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej.
Cybernetyka społeczna. PWN, Warszawa 1975.
Kossecki J., (red.) 1976, Cybernetyka społeczna. Wyd. WSP w Kielcach, Kielce.
Tajemnice mafii politycznych. Wyd. Iskry, Warszawa 1978.
Wzajemne oddziaływania sterownicze państw jako układów samodzielnych. Wyd. WSP, Kielce 1980.
Problemy sterowania społecznego. Wyd. PZGraf. RSW, Warszawa 1980.
Cybernetyka społeczna. Wyd. 2 rozsz., PWN, Warszawa 1981. ISBN 83-01-02314-7
Gry sił i interesów w historii. Wyd. Iskry, Warszawa 1981. ISBN 83-207-0287-9
Refleksje o reformie systemu sterowania społecznego w Polsce. Wydawnictwa Rady Uczelnianej SZSP UW, Warszawa 1981.
Geografia opozycji politycznej w Polsce w latach 1976-1981. Wyd. MON, Warszawa 1983. Seria: Ideologia Polityka Obronność. ISBN 83-11-07019-9
Tajniki sterowania ludźmi. Wyd. KAW, Warszawa 1984. ISBN 83-03-00422-0
Granice manipulacji. Wyd. MAW, Warszawa 1984. ISBN 83-203-1280-9
Jak sterować społeczeństwem. Wyd. MAW, Warszawa 1984. ISBN 82-203-1799-1
Elementy historii trockizmu. Biuletyn A-Z, nr 1-2. Wyd. Wydział Organizacyjny ZG ZSMP, Zespół Informacji, Warszawa 1985.
Tajemnice mafii politycznych. Wyd. 2 rozsz., Wyd. Szumacher, Kielce 1991.
Korzenie polityki. Wyd. RON, Warszawa 1992.
Kossecki J., Tymiński S., Plan „X". Polska potrzebuje gospodarza!. Wyd. b.d., Warszawa, 1992.
Podstawy nauki porównawczej o cywilizacjach. Wyd. WZiA WSP, Kielce 1996.
Cybernetyczna analiza systemów i procesów społecznych. Wyd. WZiA WSP, Kielce 1996.
Totalna wojna informacyjna XX wieku a II RP [Rzeczpospolita Polska]. Wyd. WSP, Kielce 1997.
Historia systemu sterowania społecznego Kościoła Katolickiego. Wyd. Pomorskie Towarzystwo Edukacyjne FAMA, Bydgoszcz 1999. ISBN 83-910680-1-3
Wpływ totalnej wojny informacyjnej na dzieje PRL. Wyd. b.d., Kielce 1999.
Elementy nowoczesnej wiedzy o sterowaniu ludźmi. Socjotechnika, socjocybernetyka, psychocybernetyka. Skrypt dla oficerów policji. Wyd. WZiA Akademii Świętokrzyskiej, Kielce 2001. ISBN 83-87798-18-5
Podstawy nowoczesnej nauki porównawczej o cywilizacjach. Socjologia porównawcza cywilizacji. Wyd. Śląsk Sp. z o.o. Wydawnictwo Naukowe, Katowice 2003. ISBN 83-7164-387-X
Metacybernetyka. Wyd. b.d., Kielce-Warszawa 2005.

Artykuły

Socjodynamiczna analiza prognoz demograficznych Polski do roku 1980. Ruch Prawniczy Ekonomiczny i Socjologiczny, tom XXXIII, nr 2, 1971, s. 147-167.
Socjodynamiczna metoda badania procesów demograficznych. Polska 2000, nr 3, 1971, s. 436-496. Głos w dyskusji, s. 316-322.
Zastosowanie cybernetyki społecznej do przewidywania skutków polityki ludnościowej. Studia Demograficzne, nr 29, 1972, s. 3-24.
Socjotechnika propagandy politycznej. Zeszyty Prasoznawcze, nr 3 (53), R. XIII, 1972, s. 15-26.
Zastosowanie cybernetycznej teorii układów samodzielnych do opracowywania prognoz demograficznych. Materiały z Seminariów Problemowych, Polskie Towarzystwo Cybernetyczne, Warszawa 1972, s. 83-114.
Proces produkcji informacji i jego wpływ na aktywność społeczną. Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny, tom XXXV, nr 4, 1973, s. 215-232.
Cybernetyczna metoda optymalizacji schematów zarządzania. [w:] Wybrane zagadnienia z teorii polityki. Centralny Ośrodek Metodyczny Studiów Nauk Politycznych, Warszawa 1973, s. 1-24.
Cybernetyczna analiza zasad propagandy w środkach masowego przekazu - na przykładzie filmu. Film na Świecie, nr 7 (191), 1974, s. 16-28.
Optymalizacja modelu rodziny z punktu widzenia skutków społeczno-ekonomicznych. Zeszyty Naukowe Stowarzyszenia PAX, nr 5, 1974, s. 18-24.
Integracyjna funkcja cybernetyki społecznej. Studia Filozoficzne, nr 9 (106), 1974, s. 103-112.
Optymalizacja struktury awansów a sterowanie wydajnością układu społecznego. [w:] Prace Zespołu Marksistowskiej Teorii Polityki Centralnego Ośrodka Metodycznego Studiów Nauk Politycznych, COMSNP, Warszawa 1974, s. 167-184.
Cybernetyczny model dyfuzji norm społecznych. Studia Filozoficzne, nr 4 (113), 1975, s. 57-66.
Seminarium doktoranckie z cybernetyki społecznej. Studia Filozoficzne, nr 4 (113), 1975, s. 197.
Rzymski czy bizantyjski? Zarządzanie, rok 3, nr 10 (31), 1975, s. 34-37.
Wstęp. [w:] Cybernetyka społeczna, red. J. Kossecki, Wyd. WSP w Kielcach, Kielce 1976, s. 5-12.
Wpływ oddziaływań międzygrupowych na procesy sterowania społecznego. [w:] Cybernetyka społeczna, red. J. Kossecki, WSP w Kielcach, Kielce 1976, s. 42-56.
Cybernetyczna metoda identyfikacji związków przyczynowych w procesach społecznych. Studia Filozoficzne, nr 2 (123), 1976, s. 121-129.
Znaczenie czasu decyzyjnego dla struktury organizacyjnej społeczeństwa. Zarządzanie, R. 4, nr 1 (34), 1976, s. 20-23.
Procesy sterowania społecznego w zakresie norm zdrowotnych oraz ich wpływ na całkowitą moc społeczną. Studia Demograficzne, nr 45, 1976, s. 105-110.
Socjo-cybernetyczna analiza nauki. [w:] Problemy postępu naukowo-technicznego, pod red. L. Zachera. PWN, Warszawa 1977, s. 131-148.
Społeczno-sterownicze znaczenie programowania ideologicznego. [w:] Światopoglądowe problemy w procesie dydaktyczno-wychowawczym Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Wyd. WSP w Kielcach, Kielce 1977, s. 111-113.
Cybernetyka a kultury narodowe. Studia Filozoficzne, nr 11 (156), 1978, s. 25-37.
Cybernetyka społeczna część I problemy ogólne. [w:] Badania Studia Przyczynki, Materiały Informacyjne Centrum Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej, nr 5, 1980, s. 23-44.
Kossecki J., Zacher L., Problemy sterowania cywilizacyjnym potencjałem wytwarzania informacji w okresie rewolucji naukowo-technicznej. [w:] Zagadnienia informacji oraz działalności innowacyjnej. PAN, Ośrodek Informacji Naukowej i Instytut Filozofii i Socjologii, Warszawa 1980, s. 56-81.
Cybernetyka społeczna - oddziaływanie na procesy rewolucji naukowo-technicznej. Nauka - Technika - Społeczeństwo, Ossolineum, Wrocław 1981, s. 225-232.
Sztuka nowoczesna a kultura narodowa. [w:] Film Sztuka i Ideologia. Studia Filmoznawcze II. Pod red. J. Trzynadlowskiego. Instytut Filologii Polskiej Zakład Teorii Literatury - Pracownia Filmoznawcza, Uniwersytet Wrocławski, Wrocław 1981, s. 61-72.
Cybernetyka społeczna część II Informacja a procesy sterowania społecznego. [w:] Badania Studia Przyczynki. Materiały Informacyjne Centrum Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej, Warszawa 1981, s. 52-78.
Ogólna panorama opozycji politycznej. [w:] Wojsko Ludowe, nr 2 (381), R. XXXIII, 1982, s. 22-24.
„Białe plamy" w historii Polski. [w:] Wojsko Ludowe, nr 3 (382), R. XXXIII, 1982, s. 48-52.
Nurt trockistowski. Geografia opozycji politycznej w Polsce. [w:] Wojsko Ludowe, nr 4 (383), R. XXXIII, 1982, s. 33-38.
Endecja i piłsudczyzna przed pierwszą wojną światową. „Białe plamy" w historii Polski (2). [w:] Wojsko Ludowe, nr 5 (384), R. XXXIII, 1982, s. 14-21.
Nurt neoendecki. Geografia opozycji politycznej w Polsce. [w:] Wojsko Ludowe, nr 6 (385), R. XXXIII, 1982, s. 18-25.
Endecja i piłsudczyzna podczas pierwszej wojny światowej. „Białe plamy" w historii Polski (3). [w:] Wojsko Ludowe, nr 7 (386), R. XXXIII, 1982, s. 36-42.
Nurt liberalno-wolnomularski (I). Geografia opozycji politycznej w Polsce. [w:] Wojsko Ludowe, nr 8 (387), R. XXXIII, 1982, s. 17-23.
Endecja i piłsudczyzna w pierwszych latach niepodległości. „Białe plamy" w historii Polski (4). [w:] Wojsko Ludowe, nr 9 (388), R. XXXIII, 1982, s. 31-36.
Wojna polsko-radziecka 1919-1920. „Białe plamy" w historii Polski (5). [w:] Wojsko Ludowe, nr 10 (389), R. XXXIII, 1982, s. 42-47.
Nurt liberalno-wolnomularski (II). Geografia opozycji politycznej w Polsce. [w:] Wojsko Ludowe, nr 11 (390), R. XXXIII, 1982, s. 41-46.
Endecja, piłsudczyzna i wolnomularstwo w okresie przedmajowym. „Białe plamy" w historii Polski (6). [w:] Wojsko Ludowe, nr 12 (391), R. XXXIII, 1982, s. 69-74.
Nurt liberalno-wolnomularski (III). Geografia opozycji politycznej w Polsce. [w:] Wojsko Ludowe, nr 1 (392), R. XXXIV, 1983, s. 65-70.
Endecja, piłsudczyzna i wolnomularstwo w pierwszych latach po zamachu majowym. „Białe plamy" w historii Polski (7). [w:] Wojsko Ludowe, nr 2 (393), R. XXXIV, 1983, s. 29-34.
Nurt neopiłsudczykowski. Geografia opozycji politycznej w Polsce. [w:] Wojsko Ludowe, nr 3 (394), R. XXXIV, 1993, s. 24-29.
Endecja, piłsudczyzna i wolnomularstwo w ostatnich latach życia Piłsudskiego. „Białe plamy" w historii Polski (8). [w:] Wojsko Ludowe, nr 5 (396), R. XXXIV, 1983, s. 24-28.
Geografia opozycji politycznej w Polsce (Dokończenie). [w:] Wojsko Ludowe, nr 6 (397), R. XXXIV, 1983, s. 29-33.
Endecja, piłsudczyzna i wolnomularstwo w przededniu II wojny światowej. „Białe plamy" w historii Polski (9). [w:] Wojsko Ludowe, nr 8 (399), R. XXXIV, 1983, s. 33-36.
Oświata a homeostaza w różnych systemach sterowania społecznego. [w:] Procesy samoregulacji w oświacie. Problemy homeostazy społecznej, pod red. M. Pęcherskiego i J. Tudreja. Wyd. Instytut Kształcenia Nauczycieli, Warszawa 1983, s. 150-160.
Cybernetyczna analiza procesów sterowania międzynarodowego. [w:] Acta Universitatis Wratislaviensis, No 619. Prace Pedagogiczne, 32. Rozwój człowieka i społeczeństwa w warunkach współczesnej cywilizacji, pod red. R. Łukasiewicza i L. Zachera. Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1984, s. 9-26.
Czynnik ludzki w procesie eksploatacji systemów technicznych. [w:] Efektywność eksploatacji systemów technicznych, II Szkoła Podstaw Eksploatacji. Warszawa-Poznań 1985, s. 184-203.
Czynnik ludzki w procesach tworzenia, przetwarzania i wdrażania innowacji w systemach eksploatacji. [w:] Efektywność Eksploatacji Systemów Technicznych, III Szkoła Eksploatacji Systemów Technicznych. Szklarska Poręba 1987, s. 36-45.
Wykorzystanie cybernetyki społecznej w procesie humanizacji pracy. [w:] Udział inżynierów i techników w procesie humanizacji warunków pracy. Częstochowa 1987, s. 38-45.
Metacybernetyka i jej rola w nowoczesnej nauce. Phaenomena T. 1, Wyd. WSP Kielce, Kielce 1995, s. 55-74.
Wzmocnienie społecznej pozycji biurokracji w trakcie przemian dokonujących się w Polsce po 1989 roku. [w:] Kieleckie Studia Społeczne, T. 3, Transformacja w Europie Środkowo-Wschodniej (ze szczególnym uwzględnieniem Polski). Red. K. B. Janowski. Wyd. WZiA WSP w Kielcach, Kielce 1996, s. 161-167.
Socjocybernetyczne podłoże aktualnego kryzysu transformacji ustrojowej w Polsce. Phaenomena T. 2, Wyd. WSP Kielce, Kielce 1996, s. 81-92.
Znaczenie prawa i etyki dla procesów sterowania społecznego w niektórych cywilizacjach. „Miscellanea Methodologicae", Studia i Materiały, WZiA WSP w Kielcach, No 1, Kielce 1997, s. 99-117.
Pierwiastki łacińskie i bizantyńskie w rozwoju gospodarki polskiej przed i po 1989 roku. „Miscellanea Oeconomicae", Studia i Materiały, rok 1, No 2. Red. nauk. Cz. Szczepańczyk, H. Pałaszewski. WZiA WSP w Kielcach, Kielce 1997, s. 63-69.
Demokracja - bizantyjskie państwo prawa czy łacińskie państwo etyki. [w:] Phaenomena, Tom IV-V, Demokracja - trudne początki. Red. B. Burlikowski, L. Zakrzewski. Wyd. WSP Kielce, Kielce 1997 s. 179-185.
Metacybernetyczna teoria poznania. „Miscellanea Philosophica", Rok 2, No 3, 5/1998, Kielce, s. 195-207.
Człowiek jako proces autonomiczny. [w:] The Peculiarity of Man vol. 4. Wyd. WZiA WSP w Kielcach, Warszawa-Kielce 1999, s. 91-94.
Zastosowanie teorii procesów autonomicznych do analizy procesu normotwórczego w etyce. [w:] The Peculiarity of Man vol. 5. Wyd. WZiA WSP w Kielcach, Warszawa-Kielce 2000, s. 245-250.
Rozwój człowieka i społeczeństwa jako procesy autonomiczne. [w:] The Peculiarity of Man vol. 5. Wyd. WZiA WSP w Kielcach, Warszawa-Kielce 2000, s. 395-406.
Współczesne państwo prawa czy etyki. [w:] Wyzwania moralne XXI wieku, pod red. M. Michalika. Wyd. PWSBiA, Warszawa 2000, s. 318-331. Seria: Konferencje i Seminaria PWSBiA nr 9.
Relacja prawda - fałsz w ilościowej i jakościowej teorii informacji. [w:] The Peculiarity of Man vol. 6. Wyd. WZiA Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, Warszawa-Kielce 2001, s. 349-386.
Socjocybernetyczne funkcjonowanie kategorii piękna i brzydoty w różnych systemach sterowania społecznego. [w:] The Peculiarity of Man vol. 7. Wyd. WZiA AŚ w Kielcach, Warszawa-Kielce 2002, s. 371-389.
Porządek i bezład w ujęciu metacybernetycznym. [w:] The Peculiarity of Man vol. 8. Wyd. WZiA AŚ w Kielcach, Warszawa-Kielce 2003, s. 245-256.
Czas w metacybernetyce. [w:] The Peculiarity of Man vol. 9. Wyd. WZiA AŚ w Kielcach, Warszawa-Kielce 2004, s. 425-434.
Metajęzyk nauki w świetle cybernetyki. [w:] Studia Methodologica, No 14, Tarnopol 2004, s. 10-19.
Brak filozofii jako podstawowy element manipulacji. [w:] Filozofia w Szkole, VI, Współczesne dylematy i wyzwania etyczne, pod red. B. Burlikowskiego i W. Rechlewicza. Wyd. Akademia Świętokrzyska, Zakład Historii Filozofii INP WZiA, Polskie Towarzystwo Filozoficzne Oddział Kielecki, Kielce 2005, s. 35-41.
Progres, regres, stagnacja w cybernetyce społecznej. [w:] The Peculiarity of Man vol. 10. Wyd. WZiA AŚ w Kielcach, Kielce-Warszawa 2005, s. 131-137.
Subiektywne i obiektywne metody oceny prawdziwości informacji w ujęciu socjocybernetyki. [w:] Slawisticzni Zapiski, No 1 (5), Tarnopol 2006, s. 33-47.
Znaczenie relacji prawdy do ideologii dla społecznych procesów poznawczych. [w:] Studia Methodologica, Wipusk 17, Tarnopol 2006, s. 4-9.
Metacybernetyka. [w:] Filozofia w Szkole, VII, Współczesne kierunki filozoficzne, pod red. W. Rechlewicza. Akademia Świętokrzyska, Pracownia Filozofii Polityki INP WZiA, Polskie Towarzystwo Filozoficzne Oddział Kielecki, Kielce 2006, s. 213-218.
Cybernetyka społeczna w świetle poprawności politycznej dawniej i dziś. [w:] The Peculiarity of Man vol. 11. Wyd. WZiA AŚ w Kielcach, Warszawa-Kielce 2006.
Elementy wojny informacyjnej. [w:] Manipulacja intelektualna. Pod red. D. Kaparuka. Wyd. Klub Myśli Narodowej Calisia, Kalisz 2006.
Cybernetyka społeczna w świetle poprawności politycznej dawniej i dziś. [w:] The Peculiarity of Man vol. 11. Tom 1. Poprawność polityczna - wolność czy równość? Pod red. R. Stefańskiego. Wyd. WZiA Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, Toruń-Kielce 2007, s. 226-231.
Relacje abstrakcyjne - idealne czy realne. [w:] "Studia Methodologica ", wipusk 20, Ternopil 2007, s. 21-24.

Publikacje o dorobku naukowym Józefa Kosseckiego
Nowakowska E., Społeczne funkcjonowanie norm etycznych w ujęciu twórców Polskiej Szkoły Cybernetycznej. [w:] The Peculiarity of Man vol. 5, Wyd. WZiA WSP w Kielcach, Warszawa-Kielce 2000.
Nowakowska E., Geneza polskiej szkoły cybernetyki społecznej. [w:] The Peculiarity of Man vol. 7, Wyd. WZiA AŚ w Kielcach, Warszawa-Kielce 2002.
Piotrowski R., O metacybernetyce metanaukowo. [w:] The Peculiarity of Man vol. 11. Tom 1. Poprawność polityczna - wolność czy równość? Pod red. R. Stefańskiego. Wyd. WZiA Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, Toruń-Kielce 2007, s. 232-241.

Bibliografia

Friszke A., Opozycja polityczna w PRL 1945-1980. Wyd. Aneks, Londyn 1994. ISBN 1-897962-03-7
Kossecki J., Wpływ totalnej wojny informacyjnej na dzieje PRL. Wyd. b.d., Kielce 1999, ss. 524.
Winni służby narodowi. [w:] „Nowy Świat", 20 lutego 1992.
Akta sprawy Józefa Kosseckiego i innych, Archiwum Sądu Wojewódzkiego dla m.st. Warszawy, sygn. IV K. 51/61.
Akta Sądu Najwyższego, sygn. II KRN 360/91 (z procesu rehabilitacyjnego członków Ligi Narodowo-Demokratycznej).
Archiwum Ligi Narodowo-Demokratycznej.
Król Z., Liga Narodowo - Demokratyczna 1958 - 1960. Maszynopis pracy licencjackiej. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Wydział Nauk Historycznych i Społecznych, Warszawa 2007, ss. 32. (przygotowywana do druku)

Zobacz też
Cybernetyka społeczna
Feliks Koneczny
Leon Petrażycki
Liga Narodowo-Demokratyczna
Marian Mazur
Metacybernetyka
Partia X
Polskie Towarzystwo Cybernetyczne
Stanisław Tymiński

Linki zewnętrzne
http://www.autonom.edu.pl/ - serwis zwolenników polskiej szkoły psychocybernetyki i cybernetyki społecznej.
Publikacje Józefa Kosseckiego w serwisie Autonom
Józef Kossecki w portalu Nauka Polska
Fragmenty książki Totalna wojna informacyjna XX wieku a II RP
Fragmenty książki Tajniki sterowania ludźmi
Interaktywna Historia Wirtualna autorstwa Janusza Kucika na bazie teorii Józefa Kosseckiego
Dobór partnerski autorstwa Janusza Kucika na podstawie teorii Józefa Kosseckiego
Źródło: "http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Kossecki"
Kategorie: Polscy cybernetycy • Polscy inżynierowie • Polscy politolodzy • Działacze Zjednoczenia Patriotycznego "Grunwald" • Działacze PZPR • Ludzie związani z Warszawą • Urodzeni w 1936

DYSKUSJA W WIKIPEDII UKAZUJĄCA SPOSÓB NISZCZENIA OPONENTÓW
- W TYM KONKRETNYM PRZYPADKU
CZŁONKA LIGII NARODOWO DEMOKRATYCZNEJ 
(informacje pobrano w dniu 24.11.2008r. z WIKIPEDII - Wolnej Encyklopedii)

Dyskusja:Józef Kossecki

Z Wikipedii

Skocz do: nawigacji, szukaj

Usunąłem treści ze względu na możliwe wojny między zwolennikami i przeciwnikami opisywanej osoby. Dyskusja w mniejszym stopniu dotyczyła hasła. Problemy związane z podaniem źródeł częściowo zostały już rozwiązane. Nadal brak przypisów do części związanej z życiorysem, działalnością naukową i opozycyjną. Stronę dyskusji zabezpieczam ze względu na możliwość dalszych wojen edycyjnych. Strona biogramu także została z tego względu zabezpieczona. Przykuta (dyskusja) 06:53, 12 mar 2008 (CET)

Bibliografia, źródła o Kosseckim i ich weryfikacja

Przejrzałem już kilka publikacji i źródeł związanych z działalnością Kosseckiego i nasuwają mi się m.in. takie uwagi:
1) nie każdy TW "X" oraz TW lub konsultant "Rybak" występujący w dokumentach SB to Józef Kossecki. Przykładem informacje o TW "X" zawarte w artykule i dokumentach Cenckiewicza „Endekoesbecja...", s. 414. W załączonym dokumencie nr 9 jest krótka charakterystyka TW "X" pod kątem przydatności w sprawie operacyjnego rozpracowania kryptonim „Mrowisko":

"17. t.w. ps. „X" - pracownik kierownictwa redakcji „Ład", posiada liczne kontakty w środowisku PZKS, utrzymuje bliskie stosunki z J. Matłachowskim I kilkoma innymi aktywistami tzw. ruchu narodowo-patriotycznego. Może realizować nasze zadania wprowadzania odpowiednich ludzi do PZKS. Pozostaje na łączności Dep. I MSW. Korzystnym dla sprawy byłoby przejęcie go na kontakt przez Wydział V Dep. III MSW."

Józef Kossecki nigdy nie pracował w czasopiśmie „Ład" ani tam nie publikował. Dr Cenckiewicz nie podaje w całym artykule danych osobowych tego TW "X", jednak wymienia kilka razy nazwisko Kosseckiego, gdyby więc to o niego chodziło pewnie by to podał!

Przypominam, że podobna sytuacja z wielością TW wystąpiła m.in. w procesie lustracyjnym wicepremier Gilowskiej, gdzie dochodzono ile było TW "Beata" i którą z nich mogła być lub nie być Gilowska.

Zgodnie z informacją ze źródła opisanego w punkcie 2 Kossecki nie był w latach 80. TW "X", ale nie zmienia to konieczności ścisłego sprawdzania z życiorysem!

2) w opublikowanych przez IPN i udostępnionych w Internecie przez osoby prywatne materiałach dotyczących Józefa Kosseckiego brak dokumentów rejestracyjnych. Znajdują się one jednak w archiwum IPN i opublikowano co najmniej jedną, krótką ich charakterystykę. Znajduje się ona w publikacji "Marzec 1968 w dokumentach MSW. Tom 1. Niepokorni" (2008) pod redakcją naukową F. Dąbrowskiego, P. Gontarczyka i P. Tomasika. W opisie zamieszczonego tam dokumentu Nr 121 na stronie 464 w przypisie 1 znajduje się m.in. taka charakterystyka dokumentu rejestracyjnego:
"Pod numerem 4863 został zarejestrowany w dzienniku rejestracyjnym MSW przez Wydział IV Departamentu III MSW Józef Stefan (Stefan Józef) Kossecki s. Stefana, ur. 18 stycznia 1936 r., jako TW o ps. „X" (7 stycznia 1963), następnie „Rybak" (od maja 1969), zmieniono kategorię współpracy na konsultanta. Zmiana kategorii współpracy była zapewne związana ze wstąpieniem Kosseckiego do PZPR (1974)." Po czym następuje wyliczenie jednostek MSW z którymi "pozostawał na kontakcie", zaś następnie pojawia się następująca charakterystyka:
"Kossecki Józef Maria Stefan Ferdynand (ur. 1936). Politolog, dr. Absolwent PŚ (1958), asystent PŚ (1958-1960), skazany przez Sąd Wojewódzki w Warszawie z art. 36 MKK za działalność w LN-D na 2 lata więzienia (29 maja 1961), zwolniony (grudzień 1961), pracownik biura projektów „Separator" w Gliwicach, wykładowca WSP w Kielcach (od 1973). Wystąpił w filmie „Szarża" w reżyserii K. Wojciechowskiego (1981); członek PZPR (1974), ZP Grunwald, Partii „X". AIPN, 00170/646, t. 1-14."
Długi cytat, ale konieczny. Pierwsze pytanie dotyczy źródła informacji o imionach Koseckiego wykorzystanych do wypełnienia dokumentów rejestracyjnych. Gdyby wykorzystano do tego dane Urzędu Stanu Cywilnego (co chyba było działaniem rutynowym zalecanym w instrukcjach służbowych), który podlegał MSW, to powinna się tam znaleźć informacja o dwóch pierwszych imionach: Józef, Maria. Tak samo by było gdyby te dokumenty wypełniano na podstawie jego dowodu osobistego. Tymczasem pracownik IPN podaje, że w dokumentach rejestracyjnych jest imię pierwsze - Józef oraz 3 - Stefan. Ponieważ osoba wpisująca nie byłą pewna kolejności, więc w nawiasie podała kolejność mniej prawdopodobną: imię 3, imię 1. Czyni to po tym jak Kossecki został półtora roku wcześniej skazany, do procesu przygotowano dokumentację łącznie z jego danymi osobowymi! Dlaczego? Trzeba wiedzieć, że rodzina i znajomi często nazywają Józefa Kosseckiego Stefanem. Ktoś, kto zna go w taki sposób, może nie być pewny jaka kolejność imion jest właściwa. Zna przy tym imiona pierwsze i trzecie, a nie zna drugiego jako nie używanego. Ale informacji o trzecim (i czwartym) imieniu nie mógł posiąść z dokumentów USC lub dowodu osobistego. Czyżby osoba wypełniająca te dokumenty znała Kosseckiego, ale nie korzystała z proceduralnej drogi uzupełniania akt i zostawiała po sobie takie błędy, świadczące raczej o wypełnianiu na chybcika, na przykład podczas fałszowania akt? Czy w dokumentach rejestracyjnych innych osób poza Kosseckim można spotkać takie kuriozalne zapisy?

Kolejna część autorstwa prawdopodobnie pracownika IPN sprawia wrażenie opracowania powstałego na podstawie informacji "wygooglanych" z Internetu, głównie z hasła "Józef Kossecki" w Wikipedii. Pracownik ten nawet starał się weryfikować niektóre informacje, gdyż stopień naukowy podał za serwisem "Nauka Polska", a nazwę filmu za serwisem filmpolski.pl podał w wersji maksymalnie skróconej. W czasie przygotowywania omawianej publikacji do druku znajdowały się tam prawie wszystkie informacje, z tym, że niedawno uzupełniłem dzień zwolnienia Kosseckiego z więzienia. Po zapewne w ten sposób stworzonej biografii podane są numery akt w archiwum IPN. Dzięki temu całość sugeruje, że charakterystyka powstała tylko na podstawie danych IPN! A wygląda na to, że jest to jednak złożenie materiałów z IPN i Internetu. Nie jest to pierwszy i jedyny przypadek, gdy spotykam w opisach materiałów z IPN umieszczanych w przypisach przekłamania. Te przekłamania stają się jednak weryfikowalnym źródłem, popartym dodatkowo autorytetem instytucji państwowej! Czy nie warto uczynić jakiegoś komentarza w opisie zasad weryfikowalności w Wikipedii, że przypisy w materiałach IPN mogą zawierać błędy powstałe na zasadzie "goebbelsowskiego" kłamstwa, które powtarzane wiele razy staje się prawdą? Podane w przypadku Kosseckiego nieścisłości są drobne, ale spotkałem co najmniej jeden przykład, który jeśli potwierdzę w dokumentach naprawdę pierwotnie źródłowych, będzie błędem zasadniczym! Czy informacje w hasłach w Wikipedii bez podanych żadnych źródeł ich pochodzenia po opublikowaniu w materiałach IPN mogą za swoje źródło wykorzystywać publikację IPN? Czyli klasyczny dylemat, co było pierwsze kura, czy jajko?

Wikipedysta:Marek Banach (dyskusja) 23:50, 20 marca 2008 (CET)

Na Commons została utworzona galeria "Józef Kossecki", a do hasła dodany link odsyłający do niej. Znajują się tam fotokopie dwóch publikacji Kosseckiego. Obie istotne dla jego działalności politycznej, a być może również zawartości teczek poesbeckich i późniejszych ataków byłych trockistów. Kompletuję wykaz publikacji Kosseckiego dotyczący trockistów. Niektórzy z nich zwalczali go za to na łamach "Kultury" paryskiej, w "Radiu Wolna Europa" ukazała się z tego powodu co najmniej jedna audycja podająca fałszywe informacje o jego działalości (rzekomo miał być pracownikiem Akademii Spraw Wewnętrznych), zaś po 1989 roku mieli dostęp do archiwum SB-UOP i przyjacielskie stosunki z jego politycznymi zwierzchnikami. Według informacji które posiadam wkrótce ukaże się pełna bibliografia publikacji Kosseckiego. Ułatwi to przśledzenie i ocenę jego działalności.

Marek Banach (dyskusja) 09:36, 23 kwi 2008 (CEST)

Ze zgłoś błąd

Szanowni Państwo, nie pierwszy raz piszę w sprawie hasła dotyczącego Józefa Kosseckiego, a także hasła o Lidze Narodowo Demokratycznej. Hasło Kosseckiego nie ma nic wspólnego z hasłem encyklopedycznym. Jest to hagiografia, natrętnie wprowadzana przez skrajnie nierzetelnego Wikipedystę Banacha(ostatnie z końca października). Doprowadziłem do tego, w korespondencji z Panem "Przykuta", że haslo zostało nieco skrócone i weszła do niego, w postaci cytatu z ksiażki IPN o marcu, informacja o Kosseckim, jako wieloletnim agencie SB pseudonim "X" a nastepnie "Rybak"(14 tomów donosów i wychodzą dalsze). Przez pewien czas była informacja, że haslo może zawierać twórczość własna i ono zniknęlo. Hasło bylo też zablokowane do edycji i zostało odblokowane dając okazję do skandalicznych poprawek Banacha, ktore maja na celu stopniowe zamydlenie przeszlości Kosseckiego.

Bardzo proszę o przekazanie tego hasła do redakcji bezstronnnemu wikipedyście i pozbawienie mozliwości wypaczania go przez Banacha, oraz do czasu poprawienia przywrócenie ostrzeżenia o tworczości własnej i zablokowanie hasła do dalszej edycji. Wikipedia nie może słuzyć do rehabilitacji szpicli.
Zgłoszone: 14:41, 31 paź 2008 (CET)

Szanowni Państwo,

Hasło Kosseckiego nie ma nic wspólnego z hasłem encyklopedycznym. Jest to hagiografia, natrętnie wprowadzana przez skrajnie nierzetelnego Wikipedystę Banacha(ostatnie z końca października). Doprowadziłem do tego, w korespondencji z Panem "Przykuta", że haslo zostało nieco skrócone i weszła do niego, w postaci cytatu z ksiażki IPN o marcu, informacja o Kosseckim, jako wieloletnim agencie SB pseudonim "X" a nastepnie "Rybak"(14 tomów donosów i wychodzą dalsze). Przez pewien czas była informacja, że haslo może zawierać twórczość własna i ono zniknęlo. Hasło bylo też zablokowane do edycji i zostało odblokowane. Bardzo proszę o przekazanie tego hasła do redakcji bezstronnnemu wikipedyście i pozbawienie mozliwości wypaczania go przez Banacha, oraz do czasu poprawienia przywrócenie ostrzeżenia o tworczości własnej i zablokowanie hasła do dalszej edycji. Wikipedia nie może słuzyć do rehabilitacji szpicli.
Zgłoszone: 14:53, 31 paź 2008 (CET)

Odpowiedź: Szkoda że osoba zgłaszająca nie miała odwagi podać swojego nazwiska lub nicka internetowego. Z treści wpisu można wnioskować że zrobił to, jako nie zalogowany użytkownik, Pan Waldemar Kuczyński.
Jak się komuś zarzuca nierzetelność to warto by było podać jakieś argumenty! Tymczasem Pana uwagi wskazują na nieznajomość zasad i mechanizmów obowiązujących w Wikipedii. Ze względu na emocjonalne i niemerytoryczne wpisy hasło i strona dyskusji zostały zablokowane do edycji dla nie zalogowanych użytkowników Wikipedii. Nigdy nie były blokowane dla użytkowników zalogowanych! Szablon "Twórczość własna" usunąłem z hasła opisując to w swoim przedostatnim wpisie. Szablon ten pojawił się w haśle wiosną tego roku po tym jak jakiś niezalogowany użytkownik zamieścił tam obszerny rozdział poświęcony prognozom politycznym na bazie teorii Kosseckiego. Tego rodzaju wpis, mimo iż poprawny merytorycznie, był niewłaściwy w haśle biograficznym, gdyż był bardzo luźno związany z jego treścią. Jeżeli ktoś uważa, że w haśle mogą być inne informacje nie oparte na źródłach tylko stanowiące twórczość własną to łatwo może przywrócić ten szablon. Dobrze by było by przy tym podał uzasadnienie na stronie dyskusji hasła!

Czy przejawem mojej rzekomej nierzetelności, jest to, że nie tylko nie usunąłem zawierającego błędy cytatu z publikacji IPN, który wprowadził Pan Kuczyński, ale go poprawiłem a później uzupełniłem o inne istotne informacje związane z zagadnieniem? Czy przejawem nierzetelności jest odesłanie do publikacji w Niezależnej Gazecie Polskiej, która podaje nowe informacje na temat TW "X" i "Rybak" w zasobach IPN? Czy przejawem nierzetelności jest podanie informacji, że Pan dr Tomasik jest trzecim pracownikiem IPN, który pisze o Kosseckim nie konsultując i nie weryfikując z nim w ogóle materiałów IPN-owskich (mimo iż wcześniej weryfikowali z nim informacje do artykułu o Przemysławie Górnym)? Czy przejawem nierzetelności będzie dodanie informacji o sprostowaniu jakie do tej ostatniej publikacji zamierza dać Pan dr Tomasik (ponieważ do jego tekstu w NGP dodano informacje bez jego wiedzy i zgody!) oraz repliki Józefa Kosseckiego? Czy przejawem nierzetelności będzie dodanie informacji do i z publikacji IPN, która ukaże się za kilka miesięcy jako pokłosie konferencji IPN, która odbyła się w Warszawie 25 października br. (na konferencję przygotowano krótkie streszczenia będące w moim posiadaniu)?
W ostatnim okresie w prasie ukazało się kilka informacji o tym, że niektóre osoby figurujące w materiałach IPN jako agenci, w rzeczywistości nimi nie byli (SBecy sfabrykowali sobie agenta - artykuł z Gazety Wyborczej), to samo ustaliła kościelna komisja naukowa w odniesieniu do jednego biskupa, wśród sfałszowanych przez SB-UOP materiałów znalazła się m.in. "lojalka" Jarosława Kaczyńskiego. Takie rzeczy się działy i to nie tylko w czasach PRL! Trzeba pamiętać, że w pierwszej połowie lat 90. dezintegracja prawicy przez UOP (który był wówczas głównym dysponentem obecnych materiałów z archiwów IPN) obejmowała nie tylko Porozumienie Centrum, ale również Partię X, której Kossecki był wiceszefem, a później szefem. Wyrzucił z tej partii dwóch agentów tej służby, ale późniejsze ubieganie pomysłów jej kierownictwa przez inną partię istniejącą do dziś i zajęcie potem przez tą partię siedziby Partii X wskazują, że nie byli to wszyscy agenci! To jeden z kilku możliwych okresów i scenariuszy ewentualnego fałszerstwa materiałów z teczek Kosseckiego. Publikacje naukowe dotyczące jego ewentualnej współpracy z SB powinny rozwiewać związane z tym wątpliwości a nie je mnożyć. Tu chodzi nie tylko o osobę Kosseckiego, ale o mechanizmy organizacji państwa i życia publicznego. Czy chcemy żyć w państwie urządzanym stale przez polskie, obce lub polsko-obce (zinfiltrowane) służby? Jeżeli publikacje w tej sprawie mają istotne wady merytoryczne, to będę temu dawał świadectwo na stronie dyskusji hasła, wskazując jak można by taką weryfikację przeprowadzić lepiej. Dotarłem również do części materiałów zewnętrznych (głównie publikacji z epoki) potwierdzających fakty podawane przez Kosseckiego o sobie i jego rywalizacji politycznej z przedstawicielami innych opcji politycznych. Szukam innych. Zamierzam je stopniowo wprowadzać do hasła podając źródła w bibliografii lub przypisach. To samo zrobię z nowymi istotnymi źródłami dotyczącymi historii Ligi ND. Przypominam, że zgodnie z obowiązującym prawem człowieka uważa się w Polsce za niewinnego do czasu udowodnienia mu winy. Józef Kossecki nie jest osobą, która tylko czemuś zaprzecza, ma swoją działalność bogato udokumentowaną: w publikacjach swoich i innych osób (w tym jego przeciwników politycznych z Mieczysławem Rakowskim i Adamem Michnikiem na czele), w archiwum domowym, archiwum Ligi Narodowo-Demokratycznej, świadectwach znajomych i współpracowników itp. Te materiały i świadectwa też powinny być uwzględniane.
O tym do czego może doprowadzić ich pomijanie, świadczy fakt, że "pracownik IPN na etacie naukowym" (uzasadnienie nazwy podam na stronie dyskusji hasła Kossecki) korzystając z hasła w Wikipedii i związanych z nim linków nie potrafił m.in. poprawnie policzyć liczby książek przez niego opublikowanych. Jak to wróży dla informacji podawanych przez niego z około 4000 kart archiwalnych, w bardzo dużej części pisanych odręcznie? Przy okazji dyskusji kuluarowej na podanej powyżej konferencji wyszło, że moja teza iż pracownicy IPN korzystają z Wikipedii do redagowania krótkich notek biograficznych osób opisywanych w publikacjach IPN, nawet jeżeli te opatrzone są szablonami wskazującymi na konieczność weryfikacji podanych tam informacji, nie podają przy tym źródła! jest prawdziwa. Fakt ten należy uwzględnić w zasadach weryfikowalności informacji obowiązujących w Wikipedii! Jeżeli się tego nie zrobi, to nieprawdziwa informacji podana w Wikipedii może zostać podana w publikacji IPN i jako taka, uzupełniona autorytetem tej instytucji, stać się źródłem poprawek treści haseł w których błędy wyeliminowano lub utrzymywania ich w błędnej postaci! Bardzo możliwe, że część informacji dostępnych w Wikipedii jest już w ten sposób skażona.
Obecna treść hasła "Józef Kossecki" najprawdopodobniej odbiega od wyobrażeń i oczekiwań Pana Kuczyńskiego, ale nie jest ona jeszcze ostateczna. Czy ma ona być dalej doskonalona i jak najbardziej obiektywna, czy jedynie zgodna z wolą Pana Kuczyńskiego?

Marek Banach (dyskusja) 18:00, 31 paź 2008 (CET)

 

WYKAZ PUBLIKACJI JÓZEFA KOSSECKIEGO[1]

 

1) On cetrtain problem of  plane linear viscoelasticity,

Bulletin de l'Acadmie Polonaise des Sciences, Srie des sciences technicques, vol. XII, No.1 - 1964, s. 39-43.

2) Uogólniony płaski stan naprężenia w wirującym lepkosprężystym dysku ze sprężystym pierścieniem,

Rozprawy Inżynierskie, tom 12, nr 2, 1964, s. 297-307.

3) The influence of edge displacements on the dynamic deflection of plate,

Bulletin de l'Acadmie Polonaise des Sciences, Srie des sciences technicques, vol. XIII, No.4 - 1965, s. 201-209.

4) Dynamic deflection of a plate produced by edge stresses,

Bulletin de l'Acadmie Polonaise des Sciences, Srie des sciences technicques, vol. XIII, No.7 - 1965, s. 385-391.

5) One dimensional motion of a dislocation in the field produced by another dislocation,

Archiwum Mechaniki Stosowanej, vol. 20, No. 1, 1968, s. 67-85.

6) One dimensional motion of a dislocation in the field of concentrated forces,

Archiwum Mechaniki Stosowanej, vol. 20, No. 2, 1968, s. 123-142.

7) Wspólnie z Elżbietą Kossecką, The equations of motion of concentrated dislocation,

Archiwum Mechaniki Stosowanej, vol. 20, No. 4, 1968, s. 403-419.

8) Edge dislocation in a visco-elastic medium,

Bulletin de l'Acadmie Polonaise des Sciences, Srie des sciences technicques, vol. XVII, No.3 - 1969, s. 173-177.

9) The motion of a concentrated dislocation within the field of dislocation with finite surface,

Bulletin de l'Acadmie Polonaise des Sciences, Srie des sciences technicques, vol. XVII, No.3 - 1969, s. 179-185.

10) The Green tensor and the displacement and stress fields due to a dislocation in anisotropic medium,

Archiwum Mechaniki Stosowanej, vol. 22, No. 5, 1970, s. 497-513.

11) Socjodynamiczna analiza prognoz demograficznych Polski do roku 1980,

Ruch Prawniczy Ekonomiczny i Socjologiczny, tom XXXIII, nr 2, 1971, s. 147-167.

12) Socjodynamiczna metoda badania procesów demograficznych,

Polska 2000, nr 3, 1971, s. 436-496; głos w dyskusji s. 316-322.

13./ Prognoza naukowa czy..., Prawo i Życie, rok 16, nr 24, 1971, s. 3.

14) The problem of  two dislocations in anisotropic medium,

Archiwum Mechaniki Stosowanej, vol. 24, No. 1, 1972, s. 105-115.

15) Zastosowanie cybernetyki społecznej do przewidywania skutków polityki ludnościowej,

Studia Demograficzne, nr 29, 1972, s. 3-24.

16) Socjotechnika propagandy politycznej,

Zeszyty Prasoznawcze, rocznik 13, nr 3, 1972, s. 15-26.

17./ Czy można wpływać na zachowanie społeczeństwa,

Miesięcznik Literacki, r. 7, nr 2, 1972, s. 107-112.

18) Zastosowanie cybernetycznej teorii układów samodzielnych do opracowywania prognoz demograficznych,

Materiały z Seminariów Problemowych, Polskie Towarzystwo Cybernetyczne, Warszawa 1972, s. 83-114.

19.\ Jedno, dwoje czy troje,

Walka Młodych, nr 4, 1972, s. 4-5.

20.\ Nie balast, a nadzieja...,

Walka Młodych, nr 6, 1972, s. 4

21.\ Ideologia kultura seks,

Walka Młodych, nr 9, 1972, s. 4.

22./ Czym jest cybernetyka społeczna,

Walka Młodych, nr 14, 1972, s. 4.

23./ Mechanizmy wokół człowieka,

Walka Młodych, nr 16, 1972, s. 4.

24./ Jest taki klucz,

Walka Młodych, nr 19, 1972, s. 4.

25.\ A więc jedno?,

Walka Młodych, nr 20, 1972, s. 5.

26./ Sterowanie,

Walka Młodych, nr 22, 1972, s. 5.

27./ Prawda jest własnością społeczną,

Walka Młodych, nr 23, 1972, s. 5.

28./ Krytyka nie tylko naukowa,

Prawo i Życie, rok 17, nr 10, 1972, s. 7.

29./ Telewizja instrumentem wychowania,

Ekran, rok 16, nr 24, 1972, s. 16-17.

30.\ Żelazne racje,

Fakty i Myśli, rok. 15, nr 15, 1972, s. 9.

31) Cybernetyka społeczna, Tom I,

Centralny Ośrodek Metodyczny Studiów Nauk Politycznych, Warszawa 1973, stron 300.

32) Proces produkcji informacji i jego wpływ na aktywność społeczną,

Ruch Prawniczy Ekonomiczny i Socjologiczny, tom XXXV, nr 4, 1973, s. 215-232.

33) Cybernetyczna metoda optymalizacji schematów zarządzania,

Wybrane zagadnienia z teorii polityki, Centralny Ośrodek Metodyczny Studiów Nauk Politycznych, Warszawa 1973, s. 1-24.

34) Głos w dyskusji,

W kierunku optymalnego rozwoju ludności, Stowarzyszenie PAX Studium Społeczno-Ekonomiczne, 1973, s. 57-61.

35./ Cybernetyka społeczna - do czego służy?,

Widnokręgi, nr 1, 1973, s. 90-94.

36./ Co może wyjaśnić cybernetyka społeczna,

Opole, rok 4, nr 7, 1973, s. 23-24.

37.\ Popularyzacja nowoczesnej wiedzy naukowej, czy muzeum nauki?,

Ekran, rok 17, nr 49, 1973, s. 3-5.

38./ Czego należy oczekiwać od nowoczesnych prognoz demograficznych,

Życie i Myśl, rok 23, nr 8/9, 1973, s. 105-109.

39) Cybernetyka kultury,

Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1974, stron 299.

40) Integracyjna funkcja cybernetyki społecznej,

Studia Filozoficzne, nr 9, 1974, s. 103-112.

41) Optymalizacja modelu rodziny z punktu widzenia skutków społeczno-ekonomicznych,

Zeszyty Naukowe Stowarzyszenia PAX, nr 5, 1974, s. 18-24.

42) Optymalizacja struktury awansów a sterowanie wydajnością układu społecznego,

Prace Zespołu Marksistowskiej Teorii Polityki Centralnego Ośrodka Metodycznego Studiów Nauk Politycznych, Warszawa 1974, s. 167-184.

43./ Niepokoje demografów,

Życie i Myśl, rok 24, nr 5, 1974, s. 49-55.

44) Two-dimensional Green Tensor in an infinite anisotropic elastic medium,

Bulletin de l'Acadmie Polonaise des Sciences, Srie des sciences technicques, vol. XXII, No.1 - 1974, s. 21-26.

45) Interactions of screw dislocations and concentrated defects in an infinite elastic medium with a regular symmetry,

Bulletin de l'Acadmie Polonaise des Sciences, Srie des sciences technicques, vol. XXII, No.2 - 1974, s. 53-62.

46./ Cybernetyczna analiza zasad propagandy w środkach masowego przekazu na przykładzie filmu,

Film na Świecie, nr 7, 1974, s. 16-28.

47.\ Rodzina optymalna,

Biuletyn Towarzystwa Kultury Moralnej, nr 29, 1974, s. 40-42.

48.\ Dla kogo ten cały kurs? Informatyka na cenzurowanym,

Ekran, rok 18, nr 1, 1974, s. 9.

49) Cybernetyka społeczna,

Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1975, stron 440.

50) Cybernetyczny model dyfuzji norm społecznych,

Studia Filozoficzne, nr 4, 1975, s. 57-66.

51./ Cybernetyczna analiza zjawisk społecznych,

Fakty 75, nr 32, 1975, s. 3.

52) Rzymski czy bizantyjski?,

Zarządzanie, rok 3, nr 10, 1975, s. 34-37.

53) Wspólnie z Barbarą Janowicz, Zarys metod statystycznych,

Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Kielcach, Kielce 1975, strony 4-17.

54./ Raport rzymski czy bizantyjski?,

Razem, t. 1, nr 2, 1975, s. 28-29.

55) Wpływ oddziaływań międzygrupowych na procesy sterowania społecznego,

Cybernetyka społeczna - J. Kossecki (red.), Wyższa Szkoła Pedagogiczna  w Kielcach, Kielce 1976, s. 42-56; oraz Wstęp, s. 5-12.

56) Cybernetyczna metoda identyfikacji związków przyczynowych w procesach społecznych,

Studia Filozoficzne, nr 2, 1976, s. 121-129.

57) Znaczenie czasu decyzyjnego dla struktury organizacyjnej społeczeństwa,

Zarządzanie, r. 4, nr 1, 1976, s. 20-23.

58./ Sterowanie rozwoju ludności Polski,

Życie i Nowoczesność, nr. 335, 1976, s. 3.

59) Procesy sterowania społecznego w zakresie norm zdrowotnych oraz ich wpływ na całkowitą moc społeczną,

Studia Demograficzne, nr 45, 1976, s. 105-110.

60.\ Cybernetykę trzeba rozumieć,

Życie Gospodarcze, r. 31, nr 51/52, 1976, s. 9.

61) Socjocybernetyczna analiza nauki,

Problemy postępu naukowo-technicznego, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1977, s. 131-148.

62) Społeczno-sterownicze znaczenie programowania ideologicznego,

Światopoglądowe problemy w procesie dydaktyczno-wychowawczym Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Kielcach, Kielce 1977, s. 111-113.

63./ Postęp rzymski czy bizantyński,

Życie Warszawy, nr 170, 20 lipca 1977, s. 3.

64./ Historia naturalna naszych prognoz demograficznych,

Przemiany, r. 8, nr 3, 1977, s. 13.

65.\ Czy ludzie chcą być sterowani,

Ekran, r. 20, nr 50, 1977, s. 3-5.

66) Cybernetyka a kultury narodowe,

Studia Filozoficzne, nr 11, 1978, s. 25-37.

67./ Charakter i małżeństwo,

Trybuna Ludu, r. 30, nr 12, 1978, s. 6.

68./ Rozwój ludności,

Trybuna Ludu, r. 30, nr 42, 1978, s. 5.

69.\ Relikt przeszłości? Rodziny wielodzietne,

Trybuna Ludu, r. 30, nr 130, 1978, s. 6.

70.\ Jedno, dwoje, troje... Modele rodziny,

Trybuna Ludu, r. 30, nr 154, 1978, s. 6.

71.\ Czy stać nas na zwiększenie liczby mieszkańców? Rozwój kraju a model rodziny,

Trybuna Ludu, r. 30, nr 197, 1978, s. 3.

72./ Cybernetycznie i diabolicznie,

Przegląd Techniczny Innowacje, nr 34, 1978, s. 22-24.

73./ Informacja i postęp,

Życie i Nowoczesność, nr 403, 1978, s. 3.

74./ Demograficzna pseudoinformacja,

Życie i Nowoczesność, nr 411, 1978, s. 1-3.

75./ Sztuka nowoczesna a kultura narodowa,

Ekran, r. 22, nr 42, 1978, s. 3-7.

76) Tajemnice mafii politycznych,

Państwowe Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1978, stron 184.

77./ W sprawie oceny działań 18 dp we wrześniu 1939 r.,

Baniamin Chapnicki, List do redakcji,

Wojskowy Przegląd Historyczny, nr 1(83), rocznik XXIII, styczeń - marzec 1978 r., Warszawa, s. 373-375.

78.\ Aspekty moralne życia rodzinnego,

Biuletyn Towarzystwa Kultury Moralnej, nr 56/57, 1978/79, s. 29-33.

79.\ Rodziny wielodzietne,

Trybuna Ludu, r. 31, nr 91, 1979, s. 6.

80.\ Wymarzone zajęcie,

Trybuna Ludu, r. 31, nr 163, 1979, s. 6.

81) Wzajemne oddziaływania sterownicze państw jako układów samodzielnych,

Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Kielcach, Kielce 1980, stron 164.

82) Problemy sterowania społecznego,

Warszawa 1980, stron 175.

83) Cybernetyka społeczna część I problemy ogólne,

Badania Studia Przyczynki, Materiały Informacyjne Centrum Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej, nr 5, 1980, s. 23-44.

84) Wspólnie z Lechem Zacherem, Problemy sterowania cywilizacyjnym potencjałem wytwarzania informacji w okresie rewolucji naukowo-technicznej,

Zagadnienia informacji oraz dziłalności innowacyjnej, Polska Akademia Nauk Ośrodek Informacji Naukowej i Instytut Filozofii i Socjologii, Warszawa 1980, s. 56-81.

85.\ Wspólnie z Wojciechem Lamentowiczem i Lechem Zacherem, Zawodowcy i outsiderzy,

Przegląd Techniczny Innowacje, nr 42, 1980, s. 12-16.

86./ Bizancjum naukowe,

Przegląd Techniczny Innowacje, nr 46, 1980, s. 16-17.

87.\ Punkty widzenia,

Słowo Powszechne, r. 34, nr 235, 1980, s. 1-2.

88) Cybernetyka społeczna (II wydanie),

Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1981, stron 585.

89) Gry sił i interesów w historii,

Państwowe Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1981, stron 243.

90) Reforma systemu sterowania społecznego w Polsce,

Wydawnictwa Rady Uczelnianej SZSP Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 1981, stron 86.

91) Cybernetyka społeczna - oddziaływanie na procesy rewolucji naukowo-technicznej,

Nauka - Technika - Społeczeństwo, Ossolineum, Wrocław 1981, s. 225-232.

92) Sztuka nowoczesna a kultura narodowa,

Film Sztuka i Ideologia, J. Trzynadlowski (red), Instytut Filologii Polskiej Zakład Teorii Literatury - Pracownia Filmoznawcza, Uniwersytet Wrocławski, Materiały sesji naukowych 3 listopada 1977, 15-17 września 1978; Wrocław 1981, s. 61-72.

93) Cybernetyka społeczna część II Informacja a procesy sterowania społecznego,

Badania Studia Przyczynki, Materiały Informacyjne Centrum Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej, Warszawa 1981, s. 52-78.

94./ Socjotechnika działania KSS - KOR,

Ideologia i Polityka, nr 5/6, 1981, s. 52-60.

95.\ W przejściu,

itd (Tygodnik Studencki), nr 28, 1981, s. 18-19.

96./ Socjotechnika działania KSS - KOR,

Biblioteka Lektora i Wykładowcy, nr 13, 1981, s. 61-72.

97./ Od czego zależy przyszłość Polski,

Echo Dnia relaks, r. 11, nr 71, 1981, s. 5.

98.\ Przede wszystkim dialog,

Życie Warszawy, nr 51, 1981, s. 1-2.

99./ Siedem lat chudych,

Zielony Sztandar, nr 1/2, 1981, s. 8.

100.\ Prasa partyjna musi być wiarygodna,

Głos Wybrzeża, nr 227, 1981, s. 4.

101./ Trudna sztuka manipulacji,

Sztandar Młodych, nr 277/278, 1981, s. 4.

102./ Informacja a neokolonializm,

Rzeczywistość, r. 1, nr 5, 1981, s. 5.

103.\ Jak można zdezorganizować gospodarkę i życie kraju?,

Rzeczywistość, r. 1, nr 7, 1981, s. 4-8.

104.\ Zniszczyć człowieka - jak można zdezorganizować gospodarkę i życie kraju (II),

Rzeczywistość, r. 1, nr 9, 1981, s. 5.

105.\ Propozycja kompleksowej reformy życia społeczno-gospodarczego Polski,

Rzeczywistość, r. 1, nr 9, 1981, s. 7-8.

106./ Jak niszczono naukę poską,

Rzeczywistość, r. 1, nr 10, 1981, s. 6-15.

107.\ Propozycja kompleksowej reformy życia społeczno-politycznego Polski,

Rzeczywistość, r. 1, nr 21, 1981, s. 6.

108.\ Propozycja kompleksowej reformy życia społeczno-politycznego Polski - Informacja,

Rzeczywistość, r. 1, nr 23, 1981, s. 7.

109.\ Propozycja kompeksowej reformy życia społeczno-politycznego Polski - Problem cen,

Rzeczywistość, r. 1, nr 25, 1981, s. 7.

110.\ Problem struktury procesów sterowania społecznego - Propozycja kompelsowej reformy życia społeczno-politycznego Polski,

Rzeczywistość, r. 1, nr 27, 1981, s. 7.

111.\ Scenariusze, (podpisany inicjałami JK - podobnie jak prawie wszystkie wymienione niżej artykuły w Biuletynie KW PZPR),

Biuletyn Komitetu Warszawskiego PZPR, nr 16, 1981, s. 1-2.

112.\ Scenariusze - Elementy geografii politycznej tzw. opozycji demokratycznej działającej w Polsce,

Biuletyn Komitetu Warszawskiego PZPR, nr 18, 1981, s. 1-3.

113.\ Neopiłsudczycy,

Biuletyn Komitetu Warszawskiego PZPR, nr 19, 1981, s. 3-4.

114.\ Scenariusze Formacja Narodowa (neoendecka),

Biuletyn Komitetu Warszawskiego PZPR, nr 21, 1981, s. 1-3.

115.\ Scenariusze - Trockiści,

Biuletyn Komitetu Warszawskiego PZPR, nr 24, 1981, s. 1-3.

116.\ Manipulacje neokolonialne,

Biuletyn Komitetu Warszawskiego PZPR, nr 50, 1981, s. 1-3.

117.\ Jak można zdezorganizować gospodarkę i życie kraju,

Biuletyn Komitetu Warszawskiego PZPR, nr 56, 1981, s. 1-2.

118.\ Nasz głos o zasługach KSS - KOR,

Biuletyn Komitetu Warszawskiego PZPR, nr 71, 1981, s. 1-3.

119.\ O co tu naprawdę chodzi?,

Biuletyn Komitetu Warszawskiego PZPR, nr 75, 1981, s. 7.

120.\ Warto przypomnieć,

Biuletyn Komitetu Warszawskiego PZPR, nr 76, 1981, s. 7.

121./ Elementy socjotechniki propagandy,

Wydział Informacji KC PZPR, Warszawa (1982), stron 32.

122./ Socjotechniczne problemy propagandy,

Teoria i praktyka propagandy politycznej, Wydział Informacji KC PZPR Wyższa Szkoła Nauk Społecznych przy KC PZPR, Warszawa 1982, s. 63-74.

123./ Kryzysy systemu sterowania społecznego PRL,

Pokolenia, r. 20, nr 2, 1982, s. 56-68.

124./ Ogólna panorama opozycji politycznej,

Wojsko Ludowe, r. 33, nr 2, 1982, s. 22-24.

125./ Białe plamy w historii Polski,

Wojsko Ludowe, r. 33, nr 3, 1982, s. 48-52.

126./ Geografia opozycji politycznej w Polsce  Nurt Trockistowski,

Wojsko Ludowe, r. 33, nr 4, 1982, s. 33-38.

127./ Białe plamy w historii Polski (2) Endecja i piłsudczyzna przed pierwszą wojną światową,

Wojsko Ludowe, r. 33, nr 5, 1982, s. 14-21.

128./ Geografia opozycji politycznej w Polsce  Nurt neoendecki,

Wojsko Ludowe, r. 33, nr 6, 1982, s. 18-25.

129./ Białe plamy w historii Polski (3) Endecja i piłsudczyzna podczas pierwszej wojny światowej,

Wojsko Ludowe, r. 33, nr 7, 1982, s. 36-42.

130./ Geografia opozycji politycznej w Polsce  Nurt liberalno-wolnomularski (I),

Wojsko Ludowe, r. 33, nr 8, 1982, s. 17-23.

131./ Białe plamy w historii Polski (4) Endecja i piłsudczyzna w pierwszych latach niepodległości,

Wojsko Ludowe, r. 33, nr 9, 1982, s. 31-36.

132./ Białe plamy w historii Polski (5) Wojna polsko-radziecka 1919-1920,

Wojsko Ludowe, r. 33, nr 10, 1982, s. 42-47.

133./ Geografia opozycji politycznej w Polsce  Nurt liberalno-wolnomularski (II),

Wojsko Ludowe, r. 33, nr 11, 1982, s. 41-46.

134./ Białe plamy w historii Polski (6) Endecja, piłsudczyzna i wolnomularstwo w okresie przedmajowym,

Wojsko Ludowe, r. 33, nr 12, 1982, s. 69-74.

135./ Geografia opozycji politycznej  Trockiści 1),

Trybuna Ludu, r. 35, nr 50, 1982, s. 5.

136./ Geografia opozycji politycznej  Trockiści 2),

Trybuna Ludu, r. 35, nr 51, 1982, s. 5.

137.\ Nieuzasadniony zarzut,

Trybuna Ludu, r. 35, nr 62, 1982, s. 4.

138.\ Metody działania KSS - KOR,

Trybuna Ludu, r. 35, nr 96, 1982, s. 7.

139.\ Solidarność - program z drugiej ręki,

Trybuna Ludu, r. 35, nr 120, 1982, s. 6.

140.\ Wokół programu Solidarności raz jeszcze,

Trybuna Ludu, r. 35, nr 162, 1982, s. 6.

141./ Sterowanie w wielkich systemach religijnych,

Argumenty, nr 20, 1982, s. 4.

142./ Kilka słów o historii (1) Czym jest walka informacyjna,

Kurier Polski, r. 25, nr 20, 1982, s. 4.

143./ Kilka słów o historii walki informacyjnej (2) Aliancka czarna propaganda,

Kurier Polski, r. 25, nr 25, 1982, s. 4.

144.\ Wolna amerykanka w goebbelsowskim rodowodem,

Trybuna Robotnicza, nr 75, 1982, s. 4-5.

145.\ Redaktor zamiast hrabiego i co z tego wynika,

Wieczór, r. 37, nr 57, 1982, s. 5.

146.\ Scenariusze,

Żołnierz Wolności, r. 33, nr 69, 1982, s. 3.

147.\ Amerykańskie metody walki informacyjnej,

Żołnierz Wolności, r. 33, nr 119, 1982, s. 4.

148.\ Zdzisław Najder i mafijna organizacja PPN,

Za Wolność i Lud, nr 15, 1982, s. 7-9.

149./ Z dziejów walki informacyjnej  Propaganda jako oręż,

Perspektywy, r. 14, nr 39, 1982, s. 22-23.

150) Geografia opozycji politycznej w Polsce w latach 1976-1981,

Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1983, stron 222.

151./ Białe plamy w historii Polski, część I,

Wydział Informacji Politycznej KW PZPR, Szczecin - sierpień 1983, stron 49.

152./ Panorama opozycji politycznej,

Wydział Informacji Politycznej KW PZPR, Szczecin - sierpień 1983, stron 47.

153./ Geografia opozycji politycznej w Polsce  Nurt liberalno-wolnomularski (III),

Wojsko Ludowe, r. 34, nr 1, 1983, s. 65-70.

154./ Białe plamy w historii Polski (7) Endecja, piłsudczyzna i wolnomularstwo w pierwszych latach po zamachu majowym,

Wojsko Ludowe, r. 34, nr 2, 1983, s. 29-34.

155./ Geografia opozycji politycznej w Polsce  Nurt neopiłsudczykowski,

Wojsko Ludowe, r. 34, nr 3, 1983, s. 24-29.

156./ Białe plamy w historii Polski (8) Endecja, piłsudczyzna i wolnomularstwo w ostatnich latach życia Piłsudskiego,

Wojsko Ludowe, r. 34, nr 5, 1983, s. 24-28.

157./ Geografia opozycji politycznej w Polsce (Dokończenie),

Wojsko Ludowe, r. 34, nr 6, 1983, s. 29-33.

158./ Białe plamy w historii Polski (9) Endecja, piłsudczyzna i wolnomularstwo w przededniu II wojny światowej,

Wojsko Ludowe, r. 34, nr 8, 1983, s. 33-36.

159) Oświata a homeostaza w różnych systemach sterowania społecznego,

Procesy samoregulacji w oświacie, Problemy homeostazy społecznej, Mieczysław Pęcherski, Jerzy Tudrej (red.), Warszawa 1983, s. 150-160.

160) Przedmowa,

Borys W. Biriukow, Jefim S. Geller, Cybernetyka w naukach humanistycznych, Ossolineum, Wrocław - Warszawa - Kraków - Gdańsk - Łódź  1983, s. 5-6.

161.\ Zdzisław Najder w dwóch osobach,

Za Wolność i Lud, nr 7, 1983, s. 3-4.

162.\ Organizacja PPN a opozycja polityczna w Polsce,

Żołnierz Wolności, r. 34, nr 88, 1983, s. 4.

163.\ Opozycja jawna czy tajna?,

Żołnierz Wolności, r. 34, nr 120, 1983, s. 3.

164.\ Temat w Gogola i Dygata,

Polityka, r. 27, nr 35, 1983, s. 5.

165.\ Rzeczywistość w 152 - wspólnie z Witem Gawrakiem, Wacławem Przelaskowskim i Władysławem Trylińskim,

Tu i Teraz, r. 2, nr 31, 1983, s. 2.

166.\ Cynicy i 152 - wspólnie z Witem Gawrakiem, Wacławem Przelaskowskim i Władysławem Trylińskim,

Tu i Teraz, r. 2, nr 35, 1983, s. 2.

167./ Jak powstawała współczesna opozycja antysocjalistyczna w Polsce,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 1, nr 2, 1983, s. 22-26.

168./ Białe plamy w historii Polski,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 1, nr 3, 1983, s. 25-30.

169./ Bizancjum naukowe, Jak niszczono naukę polską,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 1, nr 4, 1983, s. 24-31.

170./ Endecja i piłsudczyzna przed pierwszą wojną światową,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 1, nr 5, 1983, s. 13-20.

171) Tajniki sterowania ludźmi,

Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1984, stron 286.

172) Jak sterować społeczeństwem,

Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1984, stron 100.

173) Granice manipulacji,

Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1984, stron 324.

174./ Prowokatory za rabotoj,

Nieobjawlennaja wojna protiw Polszi, Izdatielstwo Politiczeskoj Literatury, Moskwa 1984, s. 136-144.

175) Oświata a homeostaza w różnych systemach sterowania społecznego,

Procesy samoregulacji w oświacie, Materiały z Konferencji Naukowej zorganizowanej przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sulejówku w dniach 16-17 czerwca 1983, Instytut Kształcenia Nauczycieli, Warszawa 1984, s. 53-59.

176.\ Społeczne implikacje tytułomanii,

Przegląd Tygodniowy, r. 3, nr 34, 1984, s. 14.

177./ Endecja i piłsudczyzna podczas pierwszej wojny światowej,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 2, nr 7 1984, s. 14-22.

178.\ Głos w dyskusji,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 2, nr 9, 1984, s. 4-7.

179) Elementy historii trockizmu,

Biuletyn A - Z, Wydział Organizacyjny ZG ZSMP Zespół Informacji, Warszawa 1985, stron 99.

180.\ Młodzi w nauce polskiej,

Konfrontacje Akademickie, nr 1, 1985, s. 6-8.

181.\ Młodzi w nauce (2),

Konfrontacje Akademickie, nr 5, 1985, s. 12.

182.\ Recenzja książki Mieczysława Trzeciaka Podstawy nauki o pracy, Wyższa Szkoła Inżynierska, Radom 1985,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 3, nr 6, 1985, s. 24-25.

183.\ Głos w dyskusji,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 3, nr 8, 1985, s. 7-8.

184.\ Głos w dyskusji,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 3, nr 9, 1985, s. 13-14.

185./ Socjotechniczne problemy walki ideologicznej,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 3, nr 11, 1985, s. 2-8.

186) Czynnik ludzki w procesie eksploatacji systemów technicznych,

Efektywność eksploatacji systemów technicznych, II Szkoła Podstaw Eksploatacji, Warszawa - Poznań, 11-13 kwietnia 1985, s. 184-203.

187./ Manipulacje pruskie wokół powstania styczniowego,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 4, nr 1, 1986, s. 11-12.

188./ Doradcy,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 4, nr 2, 1986, s. 26-28.

189.\ Głos w dyskusji,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 4, nr 4, 1986, s. 4-5.

190./ Kto programował Piłsudskiego?,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 4, nr 5, 1986, s. 22-24.

191./ Mity...,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 4, nr 5, 1986, s. 20-22.

192./ Polityka Sipo i SD wobec polskiego podziemia,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 4, nr 7-8, 1986, s. 11-14.

193./ Współczesna wojna psychologiczna,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 4, nr 12, 1986, s. 13-14.

194.\ Śmiało po nazwiskach,

Polityka, r. 30, nr 21, 1986, s. 10.

195./ Mit Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego wodza,

Za Wolność i Lud, nr 46, 1986, s. 4-7.

196./ Jeszcze o micie Józefa Piłsudskiego,

Za Wolność i Lud, nr 50, 1986, s. 8.

197.\ Nieporozumienie,

Przegląd Tygodniowy, r. 5, nr 42, 1986, s. 14.

198) Czynnik ludzki w procesach tworzenia, przetwarzania i wdrażania innowacji w systemach eksploatacji,

Efektywność Eksploatacji Systemów Technicznych, III Szkoła Eksploatacji Systemów Technicznych, Szklarska Poręba 1987, s. 36-45.

199) Wykorzystanie cybernetyki społecznej w procesie humanizacji pracy,

Udział inżynierów i techników w procesie humanizacji warunków pracy, Materiały konferencyjne, Częstochowa 1987, s. 38-45.

200./ Scenariusze rozmiękczania

W Służbie Narodu, nr 13, 1987, s. 5-11.

201./ Kłamstwa w wielkim stylu,

W Służbie Narodu, nr 23, 1987, s. 8.

202.\ Krzyżówki i Krzyżacy,

Polityka, r. 31, nr 28, 1987, s. 4.

203./ Rola stereotypów w walce informacyjnej,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 5, nr 1, 1987, s. 5-6.

204.\ Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego - Istotnym elementem pluralizmu socjalistycznego,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 5, nr 4, 1987, s. 2-3.

205./ Masoneria Kościół Komunizm,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 5, nr 5/6, 1987, s. 18-20.

206./ Wojna polsko-radziecka 1920 r.,

Odrodzenie, r. V, nr 45 (210), 7 listopada 1987 r., s. 7.

207./ Wokół Piłsudskiego,

Polityka, r. XXXI, nr 49 (1596), 5 grudnia 1987 r., s. 10.

208./ Scenariusz rozmiękczania,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 5, nr 9 (43), 1987, s. 4-6.

209.\ Nauka polska się starzeje,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 5, nr 10-11 (46-47), 1987, s. 4-5.

210.\ W dobrym towarzystwie,

Polityka, r. XXXII, nr 20, 14 maja 1988 r., s. 2.

211.\ Wilno w promieniach jesiennego słońca,

The World Polish Community, No XI (1, 1988), Rockville, USA, s. 57-58.

212./ Roman Dmowski - spadkobierca tradycji grunwaldzkich,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 6, nr 7 (55), 1988, s. 3-6.

213./ Dlaczego Stalin nie lubił KPP?,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 6, nr 9 (57), 1988, s. 3-6.

214.\ Co nam grozi?,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 6, nr 12 (60), 1988, s. 23-24.

215./ O nauce, Jak niszczono naukę polską,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 7, nr 3 (63), 1989, s. 20-22.

216.\ Pamyat,

The World Polish Community, No XIV  (4/89 - 8/89), 1989, Rockville, USA, s. 74.

217./ Dalszy ciąg Niszczenia nauki polskiej,

Biuletyn Informacyjny Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald, r. 7, nr 9 (69), 1989, s. 18-20.

218.\ Stanowisko w sprawie projektu nowej ustawy o stopniach i tytule naukowym oraz o szkolnictwie wyższym, ZG TKM,

Gazeta Młodych, nr 5 (816), 4 lutego 1990 r., s. 8.

219. Czy Balcerowicz kocha ludzi?, (podpisany Wanda Bulicz),

List X, r. I, nr 1, marzec '91, s. 4.

220) Elementy wiedzy o sterowaniu ludźmi. Socjotechnika, socjocybernetyka, psychocybernetyka. Skrypt dla oficerów policji,

Komenda Stołeczna Policji, Warszawa 1991, stron 218, nakład 60 szt.

221. Syfonowanie gospodarki i ludzkich głów, (podpisany Wanda Bulicz),

List X, r. I, nr 2, kwiecień '91, s. 5.

222. Kto niszczy polską wieś?,

List X, r. I, nr 3, maj '91, s. 9.

223. Ignorancja,

List X, r. I, nr 3, maj '91, s. 11.

224. Nomenklatura nieuków,

List X, r. I, nr 4, czerwiec - lipiec '91, s. 6.

225. Gospodarka rabunkowa,

List X, r. I, nr 5, lipiec - sierpień '91, s. 3.

226. Prezydentowi pod rozwagę,

List X, r. I, nr 5, lipiec - sierpień '91, s. 4.

227. Chyba znowu komputer się pomylił, (podpisany Bronisława Kowalska),

List X, r. I, nr 5, lipiec - sierpień '91, s. 4.

228. Co się kryje za X? Fakty, Opinie, Przewidywania, Wywiad wraz z Wojciechem Stańczakiem, Józefem Ciurusiem,

Gazeta Polska, r. II, nr 34 (41), 24 sierpnia 1991 r., USA, Canada, s. 10-11.

229. Istota Planu X,

List X, r. I, nr 6, sierpień - wrzesień '91, s. 3.

230. List otwarty do Redaktora Adama Michnika,

List X, r. I, nr 6, sierpień - wrzesień '91, s. 5.

231. Minc do Nobla nie Balcerowicz, (podpisany Stefan Rawicz),

List X, r. I, nr 6, sierpień - wrzesień '91, s. 4.

232. Uchwała II Nadzwyczajnego Kongresu Krajowego Partii X

W sprawie ruiny finansowej RP oraz rządowego programu powszechnej prywatyzacji,

List X, r. I, nr 6, sierpień - wrzesień '91, s. 2.

233.\ Wybory i życie, Werdykt opinii publicznej i ekspertów, wypowiedź Józef Kossecki,

Życie Warszawy, nr 109 (14229), 6 września 1991 r., s. 3.

234. Wielkie kłamstwo,

List X, r. I, nr 7, wrzesień - październik '91, s. 5.

235.\ Oświadczenie, Reprezentacji Lokalnej Partii X w Kielcach w sprawie protestu lidera Partii X Stanisława Tymińskiego, (podpisane Ryszard Kowalski),

Gazeta Kielecka, r. III, nr 194 (373), 08.10.1991 r., s. 2.

236.\ Trzeba pójść na skróty - wywiad z J. Kosseckim,

Gazeta Kielecka, r. III, nr 194 (373), 18-20.10.1991 r., s. 3.

237. Wybory w dziesięciu procentach demokratyczne,

List X, r. I, nr 8, październik - listopad '91, s. 8.

238.\ Oświadczenie dyrektora d/s prawnych Partii X, Łamanie przepisów i statutu, na końcu moje krótkie Oświadczenie,

Życie Warszawy, nr 249 (14359), 23 października 1991 r., wyd. 2.

239. Po wyborach, przed powołaniem rządu stanowisko sił politycznych,

wg. PAP, Życie Warszawy, nr 256 (14366/7), 31 października - 1 listopada 1991 r., wyd. 2, s. 2.

240) Tajemnice mafii politycznych, wydanie II,

Wydawnictwo Szumacher, Kielce 1991, stron 263.

241. Partia X przeciw rządom prezydenckim,

Polska Agencja Prasowa, 30.10.1991, Wiadomości Krajowe, s. 19.

242. Powrót Stana,

Gazeta Wyborcza, nr 281 (750) (w), 3.12.1991, s. 1; wg PAP, 2.12.1991 r.

Partia X zwołuje kongres,

Trybuna, nr 280 (546), wydanie 3, s. 3; wg PAP, 2.12.1991 r.

Dziennik Łódzki, r. XLVI, nr 281 (13619), 3.12.1991 r., s. 2; wg PAP, 2.12.1991 r.

243. Partia X - Partia 60 procent,

91/12/04 Powsz. Agencja Informacyjna 8/SERVIS Z 91/12/04.

244. Jakie są rezultaty roku rządów ekipy premiera J. K. Bieleckiego - przemówienie sejmowe posła Partii X Antoniego Czajki (napisane przez J. Kosseckiego),

przedruk fragmentów Gazeta Wyborcza, nr 284 A, 6 grudnia 1991 r., s. 3;

Gazeta Pomorska - magazyn, 6 grudnia 1991 r., s. 1-2.

245. Partia X szansą 16 milionów Polaków,

List X, r. I, nr 9, listopad - grudzień '91, s. 2.

246. Czy władze RP będą realizować program Komunistycznej Partii Polski w sprawie Śląska i Pomorza?,

List X, r. I, nr 9, listopad - grudzień '91, s. 10.

247. Wystąpienie posła Partii X Antoniego Czajki na posiedzeniu Sejmu w dniu 5 grudnia 1991 r., (faktycznie napisał J. Kossecki),

List X, r. I, nr 9, listopad - grudzień '91, s. 12.

248. Partia X dochodzi swego,

Glob 24, nr 89, wyd. 1, piątek-niedziela, 6-8 grudnia 1991 r., s. 3.

249. List do Prezydenta Wałęsy,

Trybuna, r. II, nr 295 (561), wydanie 1, 20 grudnia 1991, s. 3.

250. Oświadczenie (w sprawie Frakcji Polskiej Partii X), z 30.XII.1991 r.,

wg Biuletynu PAP, Rzeczpospolita, r. X, nr 303 (3038), wyd. 2, 31 grudnia 1991 r., s. 2.

251.\ Oświadczenie z 31.XII.1991 r. w sprawie podwyżek cen prądu, gazu i ofrzewania,

wg Biuletynu PAP z 31.XII.1991, Życie Warszawy, nr 1 (14146), wyd. 2, 2 stycznia 1992, s. 1;

Trybuna, r. III, nr 1 (569), wyd. 3, 2 stycznia 1992 r., s. 3.

252. Oświadczenie Partii X odnośnie podwyżek cen z 31.12.1991 r.,

List X, nr 10, grudzień '91 - styczeń '92, s. 1.

253. Uchwały III (Nadzwyczajnego) Kongresu Partii X Dn. 14.12.1991 R. - O aktualnej sytuacji Polski stanowisko Partii X, (redagował J. Kossecki),

List X, nr 10, grudzień '91 - styczeń '92, s. 2.

254. Oświadczenie, W-wa 16.12.1991,

List X, nr 10, grudzień '91 - styczeń '92, s. 3.

255. Dokumenty: Prezydent RP Lech Wałęsa Warszawa, List z dnia 1991.12.18,

List X, nr 10, grudzień '91 - styczeń '92, s. 3.

256. Polska Agencja Prasowa Warszawa, Oświadczenie z dnia 1992.01.06,

List X, nr 10, grudzień '91 - styczeń '92, s. 3.

257. Aktualna sytuacja geopolityczna Polski, - publicystyka (artykuł),

List X, nr 10, grudzień '91 - styczeń '92, s. 8.

258. Wystąpienie Posła Partii X Antoniego Czajki w Sejmie dnia 1992.01.04, (współautor J. Kossecki),

List X, nr 10, grudzień '91 - styczeń '92, s. 11.

259.\ W sprawie Listu Do członków Partii X, Ryszard Kowalski Przewodniczący Reprezentacji Lokalnej Partii X w Kielcach (faktycznie napisał J. Kossecki),

Słowo Ludu, wydanie kieleckie, Kielce-Radom, wyd. 1, r. XLIII, nr 17 (12816), 21 stycznia 1992 r., s. 5.

260. Plan X - ogólne założenia pogramowe, (maszynopis powielany),

Warszawa marzec 1992 r., stron 10, nakład 30 egz.

261. List otwarty do ministra spraw wewnętrznych,

Tygodnik Popularny Związkowiec, nr 9, 1.III.1992, s. 15.

262. Uchwała Kongresu Regionalnego w Łodzi w dniu 1992.02.15,

List X, nr 12, 15 marzec '92, s. 4.

263. Oświadczenie do Lecha Wałęsy z dn. 17.04.1992 r.,

opublikowane pt. Partia X przeciwko stanowi (wojennemu), w:

Rzeczpospolita, r. XI, wyd. 3, nr 93 (3131), 18.04. 1992 r., s. 2.

264. Reprezentacje lokalne Partii X,

List X, nr 12, 15 marzec '92, s. 5.

265. Komunikat oraz Petycja do Wałęsy 11 maja 1992 r.,

fragmenty opublikowały: Nowy Świat, r. II, wyd. W, nr 111 (136), 12 maja 1992 r., s. 2; Gazeta Wyborcza, nr 111 (883)W, 12 maja 1992 r., s. 2; Życie Warszawy, wyd. 2, nr 111 (14250), 12 maja 1992 r.

266. PLAN X - Polska potrzebuje gospodarza - wspólnie ze Stanisławem Tymińskim L., Warszawa - Toronto, marzec - kwiecień 1992 r., stron 34 (moja część s. 21-33; II wydanie podczas kampanii wyborczej w lecie 1993 r.

267. Tymiński w akcji, na podstawie mego komunikatu dla PAP z 13.V.1992 r.,

Nowy Świat, r. II, wyd. W, nr 114 (139), 15 maja 1992 r., s. 2.

268. Konferencja prasowa 27.V.1992 r., relacje:

S. Tymiński wraca, Głos Wielkopolski, wyd. 2, nr 125 (14635), 28 maja 1992 r., s. 2;

Stan Tymiński przyjedzie do Polski, Słowo Ludu, r. XLIII, wyd. 2, nr 124 (12923), 28.V.1992 r., s. 2;

Zbawiciel przybywa, Trybuna, r. III, wyd. 3, nr 124 (692), 28.V.1992 r., s. 3;

Plany Partii X, Życie Warszawy, wyd. 2, nr 125 (14264), 28.V.1992 r., s. 2;

 269.\ Józef Kossecki wyjaśnia,

Gazeta Towarzyska, 1992, s. 3.

270. List St. Tymińskiego do Lecha Wałęsy, Toronto 8.VI.1992 r., współredagowany przez J. Kosseckiego,

został odczytany w Interpressie 9.VI.1992 r. przez J. Kosseckiego w imieniu S. Tymińskiego, jego fragmenty opublikowały pod następującymi tytułami:

Czarna teczka Tymińskiego,

Glob 24 (dziennik), wyd. 2, nr 113 (216), 10.VI.1992, s. 3;

W Partii X, Rewelacje, dewiacje...,

Trybuna, r. III, wyd. 3, nr 135 (703), 10.VI.11992 r., s. 1;

Powrót czarnej teczki,

Gazeta Wyborcza, nr 136 (908) W, 10.VI.1992 r., s. 2;

Czarna teczka wróciła, Tymiński wyjechał,

Nowy Świat, r. II, wyd. W, nr 136 (161), 10.VI.1992 r., s. 3;

Wyjazd Tymińskiego - powrót czrnej teczki,

Rzeczpospolita, r. XI, wyd. 3, nr 136 (3174), 10.VI.1992 r., s. 2;

Odlot Stana Tymiński grozi czarną teczką,

Życie Warszawy, wyd. 2, nr 136 (14275), środa 10 czerwca 1992 r., s. 2;

 Stan Tymiński - stan obronny DEMAGOGIA BEZ GRANIC,

Polityka, r. XXXVI, nr 24 (1832), 13.VI.1992 r., s. 5.

271. Kossecki zdziwiony oskarżeniem  Wyrwać serce hudrze (wywiad),

SM gazeta prywatna, wyd. 4, nr 114 (12233), czwartek 11 czerwca 1992 r., s. 3.

272. Konferencja prasowa Józefa Kosseckiego 30 czerwca 1992 r., relacje z niej opublikowały:

Kto odważny ten dostanie Bolka,

Nowy Świat, r. II, wyd. W, nr 153 (178), 1.VII.1992 r., s. 2;

Tymiński gotów pokazać, co ma w teczce,

Rzeczpospolita, r. XI, wyd. 3, nr 153 (3191), 1.VII.1992 r., s. 2;

SM zajrzał do czarnej teczki Tymińskiego,

SM gazeta prywatna, wyd. 4, nr 127 (12246), środa 1.VII.1992 r., s. 2;

Tymiński proponuje ujawnienie zawartości czarnej teczki,      Niebezpieczni podwójni agenci,

Nowa Europa Dziennik Niezależny, nr 105/92, wyd. 2, czwartek 2 lipca 1992 r., s. 2;

Iksy mają Bolka w teczce,

Express Wieczorny, 1.07.1992 r.

Teczki a mafie polityczne - Konferencja prasowa wicelidera Partii X,

Dziennik Chicagowski, 4-5 lipca 1992 r.

273. Konferencja prasowa Staniśława Tymińskiego w Warszawie, - dwie wypowiedzi J. Kosseckiego,

List X, nr 13, kwiecień - maj 1992 r., s. 2.

274. Konferencja prasowa Zastępcy Lidera Józefa Kosseckiego w dniu 9.06.92 R.,

List X, nr 13, kwiecień - maj 1992 r., s. 4.

275. Minął pierwszy rok walki o dobro Ojczyzny,

List X, nr 13, kwiecień - maj 1992 r., s. 5.

276. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Wałęsa, Oświadczenie,

List X, nr 13, kwiecień - maj 1992 r., s. 5.

277. Związek Zawodowy Rolników Samoobrona Warszawa ul. Nowy Świat 14, Oświadczamy, 13.04.92 r.,

List X, nr 13, kwiecień - maj 1992 r., s. 5.

278.\ Jest gorzej niż za komuny,

Echo Dnia  Relaks, Kielce - Radom, nr 134 (4902), 10-12 lipca 1992 r., s. 4.

279) Korzenie polityki, (z przedmową Stanisława Tymińskiego),

Warszawa 1992, stron 222.

280.\ Partia X popiera załogę Mielca (Oświadczenie z dnia16 listopada 1992 r.),

24 godziny Weekend, Kielce, środa 18 listopada 1992 r.

281. Konferencja prasowa w Interpressie w Warszawie 8 grudnia 1992 r. z S. Tymińskim i J. Kosseckim, relacje zamieściły:

Bój Tymińskiego,

Gazeta Wyborcza, nr 289 (1062) W, 9.XII.1992 r., s. 3;

Gospodarka według Tymińskiego,

Rzeczpospolita, wyd. 3, r. XI, wkładka Ekonomia i Rynek, s. I, dział "Gospodarka na świecie";

Partia X Komputery pracują dla Tymińskiego,

Życie Warszawy, wyd. II, nr 292, 9.XII.1992 r., s. 5.

Tymiński zapowiada krwawą rewolucję  Partia X szczerzy kły,

SM gazeta prywatna, wyd. 4, nr 241 (12360), środa 9 grudnia 1992 r., s. 2;

Świat wg Tymińskiego,

Dziennik Zachodni, 9.XII.1992 r.;

Zamulone głowy,

Trybuna Śląska, 9.XII.1992 r.;

Tymiński Strikes Again, Party X Ready for Battle,

The Warsaw Voice, Polish and Central European Review, No 51-55 (217-218), December 20-27, 1992, s. 5.

282. Jerzy Morawski, Negocjacje w czwartym wymiarze, Kokietowanie kondora, (na podstawie rozmowy z J. Kosseckim),

SPOTKANIA, NR 52-53 (103-104), 24 grudnia '92 - 6 stycznia '93, s. 70.

283. Jacek Wilczyński, Marek Sławiński, Iwona Roszkowska, Political wishes for the new year - More, Less And Everything In - between, (na podstawie rozmowy z J. Kosseckim), zamieszczone pod tytułem New President,

The Warsaw Voice, Polish and Central European Review, No 1 (219), January 3, 1993, s. 7.

284. Stan bez posła Czajki - X równa się socjalnacjonaliści, (według słów J. Kosseckiego notował Jacek Dobkowski),

Nowości Dziennik Toruński, r. XXVI, nr 18 (7001),27 stycznia 1993 r., s. 1,11.

285. J. Kossecki, S. Tymiński, Oświadczenie 19 grudnia 1992 r.,

Partia X - Biuletyn Informacyjny, Biuro Lokalne Partii X Koszalin, grudzień 92 - styczeń 93, s. 1.

286. Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 1/92, Warszawa 18 stycznia 1993 r., s. 1-4.

287.\ Ścisły Pan K., list J. Kosseckiego do redakcji,

Gazeta Lokalna - Bezpłatny dodatek do Gazety Wyborczej, Kielce Tarnobrzeg, Nr 41/93 AKK, czwartek 18 lutego 1993 r.

288./ W atmosferze szpiegomanii najlepiej czują się prawdziwi agenci - z Józefem Kosseckim rozmawia Andrzej T. Jermakowski,

Dziennik Chicagowski, Polish Daily Etnic News (Nowojorski I) r. IV, nr 40 (809), 26-28.02.93, s. 10.

289. Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 2/92, Warszawa 28 lutego 1993 r., s. 1-4.

290. Redakcja I Programu TVP W-wa, pismo, zrelacjonowała:

Rzeczpospolita, wyd. 3, r. XII, nr 58 (3402), 10 marca 1993 r., s. 2.

291.\ Tymiński grozi czarną teczką - Niespodzianka z BOLKIEM - wywiad z Józefem Kosseckim, Super EXPRESS, wyd. K, nr 49 (619), 11 marca 1993 r., s. 3.

292. Spotkanie z doc. J. Kosseckim - (Uczestnik),

Przełom, r. IV, nr 3 (60), Toronto, 15 marca 1993 r., s. 5.

293.\ NIEWIADOME PARTII X - Od Grunwaldu do Partii X - z liderami Partii X Stanisławem Tymińskim i Józefem Kosseckim rozmawiają Zbigniew Bełz i Andrzej Kumor,

Gazeta, nr 41 (741), Toronto, Wielkanoc 1993, (9-12 Kwietnia 93), s. 11-14 (1),

Gazeta, nr 43 (743), Toronto, 16-18 kwietnia 1993 r., , s. 24-25 (2)

294.\ Partia X - G.S. (wypowiedzi ze spotkania z J. Kosseckim),

Ziemia Przasnyska, nr 4 (10), kwiecień 1993 r., s. 2.

295. Partia X ściga agentów Program powszechnej mobilizacji,

Nowości - Dziennik Toruński (Gazeta Pomorza i Kujaw), r. XXVI,nr 76 (7060), 20 kwietnia 1993 r., s. 10.

296. Oświadczenie (w sprawie budżetu),

Akcja Narodowa, r. I, nr 3, kwiecień - maj 1993, s. 8.

297. Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 4/93, Warszawa 22 czerwca 1993 r., s. 1-4.

298. PLAN PARTII X - Jak uratować Polskę przed nędzą i bezrobociem, (ulotka na wybory parlamentarne 1993 r.), 1 strona, ponownie wydrukowana na s. 35, II wydania PLANU X.

299. Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 5/93, Warszawa 29 września 1993 r., s. 1, 2, 3.

300. Hasło Kossecki Józef [w:] Kto kest kim w polityce polskiej,

Polska Agencja Informacyjna, Warszawa wrzesień 1993, s. 143.

301.Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 6/93, Warszawa 1 grudnia 1993 r., s. 1-4.

302. Komunikat 6.XII.1993 r., fragment opublikowany w:

Gazeta Pomorska, Bydgoszcz - Toruń - Włocławek, r. XLVI, nr 287 (13779), czwartek 9 grudnia 1993 r., s. 1.

303.Józef Kossecki SPRAWOZDANIE FINANSOWE Reprezentacji Krajowej Partii X, Warszawa 14 grudnia 1993 r. (...w wyborach do Sejmu i Senatu... 19.09.1993 r.),

SM gazeta prywatna, wyd. 4, nr 244 (12617), 16 grudnia 1993 r. (czwartek), s. 10.

304. Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 1/94, Warszawa 6 stycznia 1994 r., s. 1-4.

305. Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 2/94, Warszawa luty 1994 r., s. 1-4.

306. Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 3/94, Warszawa marzec 1994 r., s. 1-4, (z wyjątkiem informacji o rozprawie S. Tymińskiego przeciw TVP oraz rubryki Z żałobnej karty).

307. Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 4/94, Warszawa kwiecień 1994 r., s. 1-4, (z wyjątkiem tekstu ulotki na dole strony 2, oraz artykułu Walka z kim? na dole strony 4).

308. Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 5/94, Warszawa maj 1994 r., s. 1-4, (z wyjątkiem listu do redakcji na stronie 4).

309. Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 6/94, Warszawa czerwiec 1994 r., s. 1-4.

310. Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 7/94, Warszawa lipiec 1994 r., s. 1, 2 całość, s. 3 z wyjątkiem komentarza Lidera, str. 4 z wyjątkiem listów do redakcji.

311. Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 8/94, Warszawa sierpień 1994 r., s. 3 i 4.

312. Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 9/94, Warszawa sierpień 1994 r., s. 1-4, z wyjątkiem listów do redakcji.

313) Wzmocnienie społecznej pozycji biurokracji w trakcie przemian dokonujących się w Polsce po 1989 roku,

[w:] Materiały Konferencji Naukowej Transformacja w krajach Europy Środkowo-Wschodniej (ze szczególnym uwzględnieniem Polski), Kielce 14-15. IX. 1994 r.

314. Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 10/94, Warszawa wrzesień 1994 r., s. 1 i 2, z wyjątkiem listów do redakcji.

315. Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 11/94, Warszawa październik 1994 r., s. 1 i 2.

316. Lewica pokazuje swą prawdziwą twarz,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 12/94, Warszawa listopad 1994 r., s. 1- 2.

317. Co może nas czekać w przyszłym roku,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 13/94, Warszawa grudzień 1994 r., s. 2-3.

318. Przykład godny naśladowania,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 13/94, Warszawa grudzień 1994 r., s. 2.

319. Od Redakcji,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 13/94, Warszawa grudzień 1994 r., s. 4.

320. Tylko prezydentura Stanisława Tymińskiego może zapewnić stabilizację państwa polskiego,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 1/95, Warszawa styczeń 1995 r., s. 1-2

321. Władająca Polską oligarchia biurokratyczna zrzuca ostatnie maski,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 2/95, Warszawa luty 1995 r., s. 1.

322. Od Redakcji,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 2/95, Warszawa luty 1995 r., s. 4.

323. Polska potrzebuje Stanisława Tymińskiego jako prezydenta,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 4/95, Warszawa kwiecień 1995 r., s. 1.

324) Socjocybernetyczne podłoże aktualnego kryzysu transformacji ustrojowej w Polsce,

Materiały Seminarium Katedry Ekonomii i Statystyki WZiA WSP w Kielcach nt. Warunki rozwoju gospodarczego i społecznego w okresie przekształceń ustrojowych, Kielce 27 kwietnia 1995 r., stron 16 (maszynopis powielany).

325. Tylko Plan X Stanisława Tymińskiego może uratować Polskę przed dalszym rozkładem,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 5/95, Warszawa maj 1995 r., s. 1-2.

326. Niebezpieczne manipulacje, które przerwać może tylko Stanisław Tymiński jako prezydent RP,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 6/95, Warszawa czerwiec 1995 r., s. 1-2.

327. UWAGA  oraz Komunikat,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 6/95, Warszawa czerwiec 1995 r., s. 2.

328. Z życia Partii X,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 6/95, Warszawa czerwiec 1995 r., s. 3.

329. Z ŻYCIA PARTII X,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 7/95, Warszawa lipiec 1995 r., s. 3-4.

330./ Europa idzie w dół - wywiad,

Gazeta Ostrowiecka, n2 32, 09.08.95 r., s. 24.

331. Stanisław Tymiński ponownie będzie kandydować na prezydenta, wywiad w J. Kosseckim,

Słowo Ludu, nr 184, 10.VIII.95, s. 3.

332. Od nas zależy czy Stanisław Tymiński zostanie prezydentem RP,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 8/95, Warszawa sierpień 1995 r., s. 1-2.

333. Z życia Partii X,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 8/95, Warszawa sierpień 1995 r., s. 3.

334.\ X, Y, Z Dziennik rozmawia z Józefem Kosseckim wiceliderem Partii X,

Dziennik Łódzki, 14-15 sierpnia 1995 r.

335. Tymiński płaci po rejestracji,

Rzeczpospolita, wyd. 3, nr 209 (4162), 9-10 września 1995 r., s. 2.

336. Podpisy na każde wybowy, Wałęsa, Korwin - Mikke, Tymiński - po raz drugi w kampanii, - fragment telefonicznego wywiadu ze mną,

Sztandar SM Sztandar Młodych, wyd. 3, nr 206 (13086), 16-17 września 1995 r., s. 3.

337. Ogłoszenie (końcówka),

Sztandar SM Sztandar Młodych, wyd. 3, nr 206 (13086), 16-17 września 1995 r., s. 13.

338. Komunikat  28.IX.95 r.,

Ekspress Wieczorny, Warszawa 30.09 - 1.10. 1995 r., s. 1.

339./ Gen. Stefan Kossecki Bohater Września, Rozmowa z synem generała doc. dr Józefem Kosseckim,

Polska Zbrojna, r. VII, nr 1 (1316), Warszawa, wtorek 2 stycznia 1996 r., s. 9.

340) Metacybernetyka i jej rola w nowoczesnej nauce,

PHAENOMENA - Zeszyty Naukowe Wydziału Zarządzania i Administracji WSP im. J. Kochanowskiego, Tom I, Kielce 1995, s. 55-74.

341) Podstawy nauki porównawczej o cywilizacjach,

Wydział Zarządzania i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. J. Kochanowskiego w Kielcach, Kielce 1996, 144 strony.

342. Prywatyzacja czy dalsza grabież majątku narodowego,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 1/96, Warszawa styczeń/luty 1996 r., s. 1-3.

343. Kossecki zastąpił Tymińskiego,

TRYBUNA, wyd. III, r. VII, Warszawa 27 marca 1996 r., Nr 72 (1855), s. 3.

344. Partia X,

Poniedziałek 25 marca 1996, Nr 72. 2062 WAW, s. 3.

345. Lepper ponad kapitałem, streszczenie mego wystąpienia na konferencji prasowej w Krakowie,

Dziennik Polski, Kraków, 4 marca 1996 r., s. 7.

346. Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 2/96, Warszawa marzec/kwiecień 1996 r., s. 1-4.

347.\ Uniwersytet Partii X - artykuł Andrzeja Kaczyńskiego nt. naszego studium i mojego wykładu w Łodzi,

Rzeczpospolita, wyd. 3, nr 110 (4364), Warszawa, poniedziałek 13 maja 1996 r., s. 3.

348) Pierwiastki łacińskie i bizantyńskie w rozwoju gospodarki polskiej przed i po 1989 r., referat,

materiały Konferencji Naukowej zorganizowanej w dniach 16-18.V.96 r. w Borkowie przez WZiA WSP w Kielcach, 10 stron.

349. Partia X oskarża, relacja z mojej konferencji prasowej,

Życie Warszawy, wyd. II, nr 142, 19.VI,96 e., s. 2.

350. Bezprawie w państwie,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 3/96, Warszawa maj/czerwiec 1996 r., s. 1-4.

351. Z życia Partii X,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 3/96, Warszawa maj/czerwiec 1996 r., s. 4.

352.\ Partia X powraca na scenę - Tajemniczy sojusznik - relacja z konferencji prasowej J. Kosseckiego,

Express Wieczorny, 19.06.1996 r.

353) Wzmocnienie społecznej pozycji biurokracji w trakcie przemian dokonujących się w Polsce po 1989 roku,

Kieleckie Studia Społeczne, 3, Kielce 1996 - Transformacja w Europie Środkowo-Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem Polski, Materiały Konferencji zorganizowanej przez WZiA WSP w Kielcach, 14-15 września 1994 r., s. 161-167.

354. Prywatyzacja czy rujnowanie sektora publicznego,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 4/96, Warszawa lipiec/sierpień 1996 r., s. 1-2.

355) Demokracja - bizantyńskie państwo prawa czy łacińskie państwo etyki,

referat w materiałach na Międzynarodową Konferencję - DEMOKRACJA - TRUDNE POCZĄTKI, WSP Kielce - Ameliówka, 18-19.09.1996 r., 10 stron.

PHAENOMENA - Zeszyty Naukowe WZiA WSP w Kiecach, Tom IV - V, Kielce 1997, s. 179-186.

356) Socjocybernetyczne podłoże aktualnego kryzysu transformacji ustrojowej w Polsce,

PHAENOMENA - Zeszyty Naukowe WZiA WSP w Kiecach, Tom II, 1996, s. 81-92.

357. Czy Polska może się wyludnić,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 5/96, Warszawa wrzesień/październik 1996 r., s. 1-3.

358. Z życia Partii X,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 5/96, Warszawa wrzesień/październik 1996 r., s. 4.

359. Czy Polska może się wyludnić,

numer specjalny Biuletynu Informacyjnego Partii "X" przygotowany na konferencję prasową w Warszawie 12.XI.1996 r., s. 1-4.

360. Konferencja prasowa 12.XI.96 r.

Dziennik Zachodni, wyd. 1, nr 226, 13 listopada 1996 r., Katowice, Bielsko-Biała, Częstochowa, Opole, s. 2.

361) Cybernetyczna analiza systemów i procesów społecznych,

Wydział Zarządzania i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, Kielce 1996, stron 249.

362. Plan Partii X, Z życia Partii X,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 6/96, Warszawa listopad/grudzień 1996 r., s. 1-3.

363. Dalszy ciąg katastrofy budownictwa mieszkaniowego,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 1/97, Warszawa styczeń/luty 1997 r., s. 1-2.

364. Z życia Partii X,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 1/97, Warszawa styczeń/luty 1997 r., s. 3.

365./ Jeśli nie zostanie zmieniona polityka demograficzna państwa POLSCE GROZI WYLUDNIENIE,

Ojczyzna, Nr 2 (131), 15 stycznia 1997, s. 16.

366. Czy nowa Konstytucja może być przygotowaniem do nowego rozbioru Polski?,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 2/97, Warszawa marzec 1997 r., s. 1-2.

367. Z życia Partii X,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 2/97, Warszawa marzec 1997 r., s. 2,3.

368) Znaczenie prawa i etyki dla procesów sterowania społecznego w niektórych cywilizacjach,

Miscellanea Methodologicae, STUDIA I MATERIAŁY, Wydział Zarządzania i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, No 1, 1997, Kielce 1997, s. 99-117.

369. Do czego prowadzi polityka mieszkaniowa oligarchii biurokratycznej władającej Polską,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 3/97, Warszawa kwiecień 1997 r., s. 1-2.

370. Z życia Partii X,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 3/97, Warszawa kwiecień 1997 r., s. 2,3,4.

371) Pierwiastki łacińskie i bizantyńskie w rozwoju gospodarki polskiej przed i po 1989 roku,

Miscellenea Oeconomicae, STUDIA I MATERIAŁY, rok 1, No 2, 2/1997, Wydział Zarządzania i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kielce 1997, s. 63-69.

372) Czynnik demograficzny w procesach integracji gospodarki polskiej z europejską,

Materiały Konferencji Naukowej zorganizowanej przez WZiA WSP w Kielcach, Borków 21-22 maja 1997 r., stron 6.

373. Wybory za pasem,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 4/97, Warszawa czerwiec 1997 r., s. 1-2.

374. Z życia Partii X,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 4/97, Warszawa czerwiec 1997 r., s. 2-3.

375. Partia X przystępuje do wyborów,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 5/97, Warszawa lipiec 1997 r., s. 1-3.

376. PLAN PARTII X,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 5/97, Warszawa lipiec 1997 r., s. 4.

377. OŚWIADCZENIE, Warszawa, 15 lipca 1997 r.,

odbite w 450 egz. i rozsesłane.

378. KOMUNIKAT, Warszawa, 19 lipca 1997 r.,

odbite w 450 egz. i rozzesłany.

379. Panie Prezydencie Kwaśniewski, Warszawa, 20 lipca 1997 r.,

odbito w 450 egz. i rozesłano.

380.\ Apel o przełożenie wyborów (Józefa Kosseckiego),

Tygodnik Płocki, 5.08.97, s. 9.

381. Nie ma na kogo głosować,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 6/97, Warszawa wrzesień 1997 r., s. 1.

382. Z życia Partii X,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 6/97, Warszawa wrzesień 1997 r., s. 2.

383. Partia X przypomniała o swoim istnieniu,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 7/97, Warszawa październik 1997 r., s. 1-3.

384. Z życia Partii X,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 7/97, Warszawa październik 1997 r., s. 3.

385) Totalna wojna informacyjna XX wieku a II RP,

Wydział Zarządzania i Administracji WSP w Kielcach, Kielce 1997, stron 176.

386. Komunikat,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 8/97, Warszawa grudzień 1997 r., s. 1-3.

387. UWAGA,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 8/97, Warszawa grudzień 1997 r., s. 4.

388. Komunikat,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 1/98, Warszawa styczeń/luty 1998 r., s. 1,2.

389. Z życia Partii X,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 1/98, Warszawa styczeń/luty 1998 r., s. 2,3.

390. Od Redakcji,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 1/98, Warszawa styczeń/luty 1998 r., s. 4.

391./ Informacje Biograficzne o Gen. bryg. Stefanie Kosseckim,

RZECZPOSPOLITA PODCHORĄŻACKA - Kwartalnik Koła Przyjaciół S.P.P. w Komorowie, nr 1 (VIII), 1998, s. 22-24.

392. KOMUNIKAT,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 2/98, Warszawa , marzec 1998 r., s. 1.

393. Reforma administracji czy przygotowanie nowego rozbioru?,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 2/98, Warszawa , marzec 1998 r., s. 2-4.

394. KOMUNIKAT,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 3/98, Warszawa , kwiecień 1998 r., s. 1,2.

395. Reforma administracji - szansa czy zagrożenie,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 3/98, Warszawa , kwiecień 1998 r., s. ,2-4.

396. Partia X zmieniła nazwę,

98/04/19 16:42 PAP/Redakcja Naczelna - Wiadomość AO 1359.

397. Nadchodzą wybory samorządowe, a być może parlamentarne,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 4/98, Warszawa , maj/czerwiec 1998 r., s. 1,2.

398. Z życia Partii X PP,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 4/98, Warszawa , maj/czerwiec 1998 r., s. 3.

399. Rozpoczęły się przygotowania do wyborów samorządowych,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 5/98, Warszawa , lipiec/sierpień 1998 r., s. 1,2.

400. W dniu 11 października 1998 roku przystępujemy do wyborów samorządowych,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 6/98, Warszawa , wrzesień/październik 1998 r., s. 2-3.

401. Wstąpienie do Unii Europejskiej może być dla Polski groźne, jeżeli nasze elity nie będą konsekwentnie bronić naszych interesów!,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 6/98, Warszawa , wrzesień/październik 1998 r., s. 3-4.

402. Refleksje powyborcze,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 7/98, Warszawa , listopad/grudzień 1998 r., s. 1-4.

403.  Z życia Partii X,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 7/98, Warszawa , listopad/grudzień 1998 r., s. 4.

404) Aktualne perspektywy globalnego rozwoju demograficznego,

THE PECULARITY OF MAN, Vol. 3, Warszawa - Kielce 1998, s. 215-220.

405) Metacybernetyczna teoria poznania,

Miscellanea Philosophica, STUDIA I MATERIAŁY, rok 2, No. 3, 5/1998, s. 195-208.

406. Oświadczenie, W-wa, 27.01.1999 (plus komentarz),

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 1/99, Warszawa , styczeń/luty 1999 r., s. 1,2.

407. Dokąd zmierza Polska,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 1/99, Warszawa , styczeń/luty 1999 r., s. 3-5.

408./ Demograficzne zagrożenie przyszłej siły państw NATO, podpisane Stefan Zaremba,

EMAUS 2000, MARZEC A.D. 1999, NR 3 (4), Rok II, s. 8.

409./ Czy Polska ma ulec wyludnieniu, podpisane Stefan Zaremba,

EMAUS 2000, KWIECIEŃ A.D. 1999, NR 4 (5), Rok II, s. 11-12.

ąrtykuł ten został w całości przedrukowany w: Kwartalnik Narodowy, Nr 2/99, listopad-grudzień 1999, s. 29.

410./ Europie grozi demograficzna zapaść, podpisane Mikołaj Kłos,

EMAUS 2000, CZERWIEC-LIPIEC A.D. 1999, NR 6-7 (7-8), Rok II, s. 14-15.

411./ Od redakcji, WYDARZENIA   3 (Wynika z tego, że Polska już wymiera,

EMAUS 2000, CZERWIEC-LIPIEC A.D. 1999, NR 6-7 (7-8), Rok II, s. 1.

412. Polska zmierza ku zagładzie,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 2/99, Warszawa , lipiec 1999 r., s. 1-3.

413. Władze przystąpiły do działań zmierzających do likwidacji Partii X,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 2/99, Warszawa , lipiec 1999 r., s. 3.

414. Od Redakcji,

Biuletyn Informacyjny Partii "X" , Nr 2/99, Warszawa , lipiec 1999 r., s. 4.

415./ Droga do niepodległości - rozmowa Pawła Kosseckiego z gen Ostrowskim (współdziałał J. Kossecki),

Nasz Dziennik, 22 lipca 1999, s. 9.

416./ Kto finansował państwa, które wywołały II wojnę światową, podpisane Stefan Zaremba,

EMAUS 2000, sierpień - wrzesień A.D. 1999, NR 8-9 (9-10), Rok II, s. 9-10.

417) Człowiek jako proces autonomiczny,

THE PECULARITY OF MAN, Vol. 4, Warszawa - Kielce 1999, s. 91-94.

418./ Państwo prawa czy etyki, podpisane Stefan Zaremba,

EMAUS 2000, Październik A.D. 1999, NR 10 (11), Rok II, s. 10-11.

419) Historia systemu sterowania społecznego Kościoła katolickiego,

Bydgoszcz 1999, Pomorskie Towarzystwo Edukacyjne FAMA Sp. z o.o., stron 171.

420) Wpływ totalnej wojny informacyjnej na dzieje PRL,

Kielce 1999, stron 524.

421) Współczesne państwo prawa czy etyki,

Mieczysław Michalik (red.) - Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Prywatnej Wyższej Szkole Biznesu i Administracji, 10-11 września 1999 r. Wydawnictwo PWSBiA, Warszawa 2000, s. 253-258.

422) Zastosowanie teorii procesów autonomicznych do analizy procesu normotwórczego w etyce,

THE PECULARITY OF MAN, Vol. 5, Warszawa - Kielce 2000, s. 245-251.

423) Rozwój człowieka i społeczeństwa jako procesy autonomiczne,

THE PECULARITY OF MAN, Vol. 5, Warszawa - Kielce 2000, s. 395-406.

424) Społeczne funkcjonowanie norm etycznych w ujęciu twórców Polskiej Szkoły Cybernetycznej, podpisane Ewa Nowakowska,

THE PECULARITY OF MAN, Vol. 5, Warszawa - Kielce 2000, s. 253-258.

425) Elementy nowoczesnej wiedzy o sterowaniu ludźmi - Socjotechnika, socjocybernetyka, psychocybernetyka, Skrypt dla oficerów policji,

Wydział Zarządzania i Administracji Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, Kielce 2001, stron 211.

426) Relacja prawda-fałsz w ilościowej i jakościowej teorii informacji,

THE PECULARITY OF MAN, Vol. 6, Warszawa - Kielce 2001, s. 349-386.

427) Socjocybernetyczne funkcjonowanie kategorii piękna i brzydoty w różnych systemach sterowania społecznego,

THE PECULARITY OF MAN, Vol. 7, Warszawa - Kielce 2002, s. 371-389.

428. Biogram Józef Kossecki,

WOREYD ALMANACH, Warszawa 2000, Warszawa 2001, s. 210.

429. Biogram Józef Kossecki,

KTO JEST KIM W POLSCE, Warszawa 2001, s. 427-428.

430. Biogram Józef Kossecki,

International Directory of Distinguished Leadership, Millnnim Edition, 2000, oraz 2001, Americen Biographical Institute Inc., Releigh USA.

431. Biogram Józef Kossecki,

Dictionary of International Biography, 2000, International Biographical Centre Cambridge England.

432. Biogram Józef Kossecki,

[w:] Maciej Roman Bombicki, Encyklopedia Actus Purus KTO JEST KIM w Polsce Nowego Millenium (2000-2002), Polska Narodowa Oficyna Wydawnicza, Poznań 2002, s. 269.

433) Podstawy nowoczesnej nauki porównawczej o cywilizacjach. Socjologia porównawcza cywilizacji. Katowice 2003, Śląsk Sp. z o.o. Wydawnictwo Naukowe, stron 210.

434) Dotychczasowy rozwój a perspektywy demograficzne Polskki i Unii Europejskiej, ROCZNIK POLITOLOGICZNY, Nr 1/2003, Kielce 2003, Akademia Świętokrzyska im. Jana Kochanowskiego w Kielcach Wydział Zarządzania i Administracji Instytut Nauk Politycznych, s. 183-189.

435) "Porządek" i "bezład" w ujęciu metacybernetycznym,

THE PECULARITY OF MAN, Vol. 8, Warszawa - Kielce 2003, s. 245-256.

436./ Moja znajomość z profesorem Andrzejem Wiercińskim, [w:]

"MIĘDZY DRZEWEM ŻYCIA A DRZEWEM POZNANIA", Księga ku czci profesora Andrzeja Wiercińskiego pod redakcją Mariusza S. Ziółkowskiego i Arkadiusza Sołtysiaka, Warszawa - Kielce 2003, s. 151-152.

437) Zderzenie cywilizacji łacińskiej i orientu w świetle nauki porównawczej o cywilizacjach i społecznej cybernetyki, referat na seminarium "Zderzenie cywilizacji łacińskiej i orientu" Ruchu Obrony Rodziny i Jednostki w Lublinie 20 maja 2004 r., pełny tekst opublikowany na stronie internetowej RORiJ http://rorij.free.ngo.pl/Zderzenie&cywilizacji.doc . Publikacja streszczona w artykule pt. "Cywilizacja łacińska a orient" Adam Kruczek, Lublin, w "Naszym Dzienniku" 21 maja 2004 r. s. 2. Obszerne streszczenie w "KONSERWATYSTA", ŚRODA, 04 PAŹDZIERNIKA 2006.

438) Metajęzyk nauki w świetle cybernetyki, "STUDIA METHODOLOGICA",

No 14, Ternopol 2004, s. 10-19.

439) Czas w metacybernetyce, THE PECULARITY OF MAN, Vol. 9, Kielce-Warszawa 2004, s. 425-434.

440) Metacybernetyka, Kielce - Warszawa 2005, stron 304.

441) Brak filozofii jako podstawowy element manipulacji, FOLOZOFIA W SZKOLE VI, Wspólczesne dylematy i wyzwania etyczne, Kielce, 24-25 września 2004, pod redakcją naukową Bronisława Burlikowskiego i Wojciecha Rechlewicza, Akademia Świętokrzyska Zakład Historii Filozofii INP WZiA, Polskie Towarzystwo Filozoficzne Oddział Kielecki, Kielce 2005, s. 35-41.

442. UWAGA AGRESJA DEMOGRAFICZNA, "RODZINA POLSKA" Ogólnopolski Biuletyn Stowarzyszenia "Rodzina Polska", Nr 13 (1/2005), s. 10; MYŚL - MIESIĘCZNIK NARODOWY, Październik 2005, NR 18 (11) ROK II, Wałbrzych - Krosno, Kontynuacja BIULETYNU, s. 14-15, (tekst anonimowy, bez odsyłaczy).

443. AGRESJA DEMOGRAFICZNA DAWNIEJ I DZIŚ, MYŚL! - MIESIĘCZNIK NARODOWY, Listopad 2005, NR 19 (12) ROK II, Wałbrzych - Krosno, s. 13-14. (Tekst bez odsyłaczy).

444. Posłowie do książki: Grzegorz Rossa, Żydzi, Polacy, dialog, ze wstępem Stanisława Michalkiewicza, Wydawnictwo ANTYK, Warszawa 2005, s. 143-150.

445) Progres, regres, stagnacja w cybernetyce społecznej, THE PECULARITY OF MAN, Vol. 10, Warszawa - Kielce 2005, s. 131-137.

446) Subiektywne i obiektywne metody oceny prawdziwości informacji w ujęciu socjocybernetyki, Slawisticzni Zapiski, No 1 (5), Ternopil 2006, s. 33-47.

447) Znaczenie relacji prawdy do ideologii dla społecznych procesów poznawczych, STUDIA METHODOLOGICA, Wipusk 17, Ternopil 2006, s. 4-9.

448) Metacybernetyka, FOLOZOFIA W SZKOLE VII, Wspólczesne kierunki filozoficzne, Kielce, 23-24 września 2005, pod redakcją naukową Wojciecha Rechlewicza, Akademia Świętokrzyska Pracownia Filozofii Polityki INP WZiA, Polskie Towarzystwo Filozoficzne Oddział Kielceki, Kielce 2006, s. 213-218.

449./ O PEWNYCH MOŻLIWOŚCIACH WYKORZYSTYWANIA DZIAŁALNOŚCI SEKT W DEZINFORMACJI I DEZINTEGRACJI NARODU POLSKIEGO ; opublikowany www. andrzejwronka.com , Archiwum 2006, Wojna Informacyjna; Manipulacja, dezinformacja.

450./ środa, 20 czerwc 2007

obce agentury walczą o władzę nad Polką - zostaną ukarani, a mienie społeczne bezprawnie rozgrabione zostanie odebrane. Tekst opublikowany w internecie <SOWA - frankfurt@yahoogroups.de> 21 czerwca 2007.

451) Relacje abstrakcyjne - idealne czy relne, STUDIA METHODOLOGICA, Wipusk 20, Ternopil 2007, s. 21-22..

452) Cybernetyka społeczna w świetle poprawności politycznej dawiej i dziś - [w:] "Poprawność polityczna - równość czy wolność?", pod redakcją Ryszarda Stefańskiego, Toruń - Kielce 2007, Pierwszy tom serii "The pecularity of man", 1(11), s. 226-231.

453) Integracja nauki i całego ludzkiego poznania, - wykład wygłoszony w Rychłocicach w 2003 roku, opublikowany w 2007 roku na stronie www.autonom.edu.pl , stron 9.

454. Łamanie prawa - List do Stanisława Tymińskiego z 20 czerwca 2007 r. ukazał się pod nagłówkiem: obce agentury walczą o władzę nad Polską - zostaną ukarani, a mienie społeczne bezprawnie zagrabione zostanie odebrane, na stronie: Stanisław Tymiński - Polski Komitet Narodowy  http://pkn.blox.pl/html/1310721,262146,21,html?297480.

455. Seminarium doktoranckie z cybernetyki społecznej, „Studia Filozoficzne", nr 4 (113), 1975, s. 197.

456.\ List do Redakcji, „Szpilki", nr 26 (1610), R XXXVIII, 25.06.1972, s. 2.

457) Analiza funkcji socjoznaczenia pewnego terminu kluczowego dla badania struktury systemów sterowania społecznego, „STUDIA METHODOLOGICA", Wipusk 23, Termopil 2008, s. 123-127.

WYKAZ OPUBLIKOWANYCH KSIĄŻEK

 1) Cybernetyka społeczna, Tom I,

Centralny Ośrodek Metodyczny Studiów Nauk Politycznych, Warszawa 1973, stron 300.

2) Cybernetyka kultury,

Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1974, stron 299.

3) Cybernetyka społeczna,

Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1975, stron 440.

II wydanie Warszawa 1981, stron 585.

4) Tajemnice mafii politycznych,

Państwowe Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1978, stron 184.

II wydanie Wydawnictwo Szumacher Kielce 1981 stron 263.

5) Wzajemne oddziaływania sterownicze państw jako układów samodzielnych,

Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Kielcach, Kielce 1980, stron 164.

6) Problemy sterowania społecznego,

Warszawa 1980, stron 175.

7) Gry sił i interesów w historii,

Państwowe Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1981, stron 243.

8) Reforma systemu sterowania społecznego w Polsce,

Wydawnictwa Rady Uczelnianej SZSP Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 1981, stron 86.

9) Geografia opozycji politycznej w Polsce w latach 1976-1981,

Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1983, stron 222.

10) Tajniki sterowania ludźmi,

Krajowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1984, stron 286.

11) Jak sterować społeczeństwem,

Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1984, stron 100.

12) Granice manipulacji,

Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1984, stron 324.

13) Elementy historii trockizmu,

Biuletyn A - Z, Wydział Organizacyjny ZG ZSMP Zespół Informacji, Warszawa 1985, stron 99.

14) Elementy wiedzy o sterowaniu ludźmi. Socjotechnika, socjocybernetyka, psychocybernetyka. Skrypt dla oficerów policji,

Komenda Stołeczna Policji, Warszawa 1991, stron 218, nakład 60 szt.

15) Korzenie polityki, (z przedmową Stanisława Tymińskiego),

Warszawa 1992, stron 222.

16) Podstawy nauki porównawczej o cywilizacjach,

Wydział Zarządzania i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. J. Kochanowskiego w Kielcach, Kielce 1996, 144 strony.

17) Cybernetyczna analiza systemów i procesów społecznych,

Wydział Zarządzania i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach, Kielce 1996, stron 249.

18) Totalna wojna informacyjna XX wieku a II RP,

Wydział Zarządzania i Administracji WSP w Kielcach, Kielce 1997, stron 176.

19) Historia systemu sterowania społecznego Kościoła katolickiego,

Bydgoszcz 1999, Pomorskie Towarzystwo Edukacyjne FAMA Sp. z o.o., stron 171.

20) Wpływ totalnej wojny informacyjnej na dzieje PRL,

Kielce 1999, stron 524.

21) Elementy nowoczesnej wiedzy o sterowaniu ludźmi - Socjotechnika, socjocybernetyka, psychocybernetyka, Skrypt dla oficerów policji,

Wydział Zarządzania i Administracji Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach, Kielce 2001, stron 211.

22) Podstawy nowoczesnej nauki porównawczej o cywilizacjach. Socjologia porównawcza cywilizacji. Katowice 2003, Śląsk Sp. z o.o. Wydawnictwo Naukowe, stron 210.

23) Metacybernetyka, Kielce - Warszawa 2005, stron 304.

WYKAZ ATRYKUŁÓW NAUKOWYCH

1) On cetrtain problem of  plane linear viscoelasticity,

Bulletin de l'Acadmie Polonaise des Sciences, Srie des sciences technicques, vol. XII, No.1 - 1964, s. 39-43.

2) Uogólniony płaski stan naprężenia w wirującym lepkosprężystym dysku ze sprężystym pierścieniem,

Rozprawy Inżynierskie, tom 12, nr 2, 1964, s. 297-307.

3) The influence of edge displacements on the dynamic deflection of plate,

Bulletin de l'Acadmie Polonaise des Sciences, Srie des sciences technicques, vol. XIII, No.4 - 1965, s. 201-209.

4) Dynamic deflection of a plate produced by edge stresses,

Bulletin de l'Acadmie Polonaise des Sciences, Srie des sciences technicques, vol. XIII, No.7 - 1965, s. 385-391.

5) One dimensional motion of a dislocation in the field produced by another dislocation,

Archiwum Mechaniki Stosowanej, vol. 20, No. 1, 1968, s. 67-85.

6) One dimensional motion of a dislocation in the field of concentrated forces,

Archiwum Mechaniki Stosowanej, vol. 20, No. 2, 1968, s. 123-142.

7) Wspólnie z Elżbietą Kossecką, The equations of motion of concentrated dislocation,

Archiwum Mechaniki Stosowanej, vol. 20, No. 4, 1968, s. 403-419.

8) Edge dislocation in a visco-elastic medium,

Bulletin de l'Acadmie Polonaise des Sciences, Srie des sciences technicques, vol. XVII, No.3 - 1969, s. 173-177.

9) The motion of a concentrated dislocation within the field of dislocation with finite surface,

Bulletin de l'Acadmie Polonaise des Sciences, Srie des sciences technicques, vol. XVII, No.3 - 1969, s. 179-185.

10) The Green tensor and the displacement and stress fields due to a dislocation in anisotropic medium,

Archiwum Mechaniki Stosowanej, vol. 22, No. 5, 1970, s. 497-513.

11) Socjodynamiczna analiza prognoz demograficznych Polski do roku 1980,

Ruch Prawniczy Ekonomiczny i Socjologiczny, tom XXXIII, nr 2, 1971, s. 147-167.

12) Socjodynamiczna metoda badania procesów demograficznych,

Polska 2000, nr 3, 1971, s. 436-496; głos w dyskusji s. 316-322.

13) The problem of  two dislocations in anisotropic medium,

Archiwum Mechaniki Stosowanej, vol. 24, No. 1, 1972, s. 105-115.

14) Zastosowanie cybernetyki społecznej do przewidywania skutków polityki ludnościowej,

Studia Demograficzne, nr 29, 1972, s. 3-24.

15) Socjotechnika propagandy politycznej,

Zeszyty Prasoznawcze, rocznik 13, nr 3, 1972, s. 15-26.

16) Zastosowanie cybernetycznej teorii układów samodzielnych do opracowywania prognoz demograficznych,

Materiały z Seminariów Problemowych, Polskie Towarzystwo Cybernetyczne, Warszawa 1972, s. 83-114.

17) Proces produkcji informacji i jego wpływ na aktywność społeczną,

Ruch Prawniczy Ekonomiczny i Socjologiczny, tom XXXV, nr 4, 1973, s. 215-232.

18) Cybernetyczna metoda optymalizacji schematów zarządzania,

Wybrane zagadnienia z teorii polityki, Centralny Ośrodek Metodyczny Studiów Nauk Politycznych, Warszawa 1973, s. 1-24.

19) Głos w dyskusji,

W kierunku optymalnego rozwoju ludności, Stowarzyszenie PAX Studium Społeczno-Ekonomiczne, 1973, s. 57-61.

20) Integracyjna funkcja cybernetyki społecznej,

Studia Filozoficzne, nr 9, 1974, s. 103-112.

21) Optymalizacja modelu rodziny z punktu widzenia skutków społeczno-ekonomicznych,

Zeszyty Naukowe Stowarzyszenia PAX, nr 5, 1974, s. 18-24.

22) Optymalizacja struktury awansów a sterowanie wydajnością układu społecznego,

Prace Zespołu Marksistowskiej Teorii Polityki Centralnego Ośrodka Metodycznego Studiów Nauk Politycznych, Warszawa 1974, s. 167-184.

23) Two-dimensional Green Tensor in an infinite anisotropic elastic medium,

Bulletin de l'Acadmie Polonaise des Sciences, Srie des sciences technicques, vol. XXII, No.1 - 1974, s. 21-26.

24) Interactions of screw dislocations and concentrated defects in an infinite elastic medium with a regular symmetry,

Bulletin de l'Acadmie Polonaise des Sciences, Srie des sciences technicques, vol. XXII, No.2 - 1974, s. 53-62.

25) Cybernetyczny model dyfuzji norm społecznych,

Studia Filozoficzne, nr 4, 1975, s. 57-66.

26) Rzymski czy bizantyjski?,

Zarządzanie, rok 3, nr 10, 1975, s. 34-37.

27) Wpływ oddziaływań międzygrupowych na procesy sterowania społecznego,

Cybernetyka społeczna - J. Kossecki (red.), Wyższa Szkoła Pedagogiczna  w Kielcach, Kielce 1976, s. 42-56; oraz Wstęp, s. 5-12.

28) Cybernetyczna metoda identyfikacji związków przyczynowych w procesach społecznych,

Studia Filozoficzne, nr 2, 1976, s. 121-129.

29) Znaczenie czasu decyzyjnego dla struktury organizacyjnej społeczeństwa,

Zarządzanie, r. 4, nr 1, 1976, s. 20-23.

30) Procesy sterowania społecznego w zakresie norm zdrowotnych oraz ich wpływ na całkowitą moc społeczną,

Studia Demograficzne, nr 45, 1976, s. 105-110.

31) Socjocybernetyczna analiza nauki,

Problemy postępu naukowo-technicznego, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1977, s. 131-148.

32) Społeczno-sterownicze znaczenie programowania ideologicznego,

Światopoglądowe problemy w procesie dydaktyczno-wychowawczym Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Kielcach, Kielce 1977, s. 111-113.

33) Cybernetyka a kultury narodowe,

Studia Filozoficzne, nr 11, 1978, s. 25-37.

34) Cybernetyka społeczna część I problemy ogólne,

Badania Studia Przyczynki, Materiały Informacyjne Centrum Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej, nr 5, 1980, s. 23-44.

35) Wspólnie z Lechem Zacherem, Problemy sterowania cywilizacyjnym potencjałem wytwarzania informacji w okresie rewolucji naukowo-technicznej,

Zagadnienia informacji oraz dziłalności innowacyjnej, Polska Akademia Nauk Ośrodek Informacji Naukowej i Instytut Filozofii i Socjologii, Warszawa 1980, s. 56-81.

36) Cybernetyka społeczna - oddziaływanie na procesy rewolucji naukowo-technicznej,

Nauka - Technika - Społeczeństwo, Ossolineum, Wrocław 1981, s. 225-232.

37) Sztuka nowoczesna a kultura narodowa,

Film Sztuka i Ideologia, J. Trzynadlowski (red), Instytut Filologii Polskiej Zakład Teorii Literatury - Pracownia Filmoznawcza, Uniwersytet Wrocławski, Materiały sesji naukowych 3 listopada 1977, 15-17 września 1978; Wrocław 1981, s. 61-72.

38) Cybernetyka społeczna część II Informacja a procesy sterowania społecznego,

Badania Studia Przyczynki, Materiały Informacyjne Centrum Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej, Warszawa 1981, s. 52-78.

39) Oświata a homeostaza w różnych systemach sterowania społecznego,

Procesy samoregulacji w oświacie, Materiały z Konferencji Naukowej zorganizowanej przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sulejówku w dniach 16-17 czerwca 1983, Instytut Kształcenia Nauczycieli, Warszawa 1984, s. 53-59.

40) Czynnik ludzki w procesie eksploatacji systemów technicznych,

Efektywność eksploatacji systemów technicznych, II Szkoła Podstaw Eksploatacji, Warszawa - Poznań, 11-13 kwietnia 1985, s. 184-203.

41) Czynnik ludzki w procesach tworzenia, przetwarzania i wdrażania innowacji w systemach eksploatacji,

Efektywność Eksploatacji Systemów Technicznych, III Szkoła Eksploatacji Systemów Technicznych, Szklarska Poręba 1987, s. 36-45.

42) Wykorzystanie cybernetyki społecznej w procesie humanizacji pracy,

Udział inżynierów i techników w procesie humanizacji warunków pracy, Materiały konferencyjne, Częstochowa 1987, s. 38-45.

43) Metacybernetyka i jej rola w nowoczesnej nauce,

PHAENOMENA - Zeszyty Naukowe Wydziału Zarządzania i Administracji WSP im. J. Kochanowskiego, Tom I, Kielce 1995, s. 55-74.

44) Wzmocnienie społecznej pozycji biurokracji w trakcie przemian dokonujących się w Polsce po 1989 roku,

Kieleckie Studia Społeczne, 3, Kielce 1996 - Transformacja w Europie Środkowo-Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem Polski, Materiały Konferencji zorganizowanej przez WZiA WSP w Kielcach, 14-15 września 1994 r., s. 161-167.

45) Demokracja - bizantyńskie państwo prawa czy łacińskie państwo etyki,

referat w materiałach na Międzynarodową Konferencję - DEMOKRACJA - TRUDNE POCZĄTKI, WSP Kielce - Ameliówka, 18-19.09.1996 r., 10 stron.

PHAENOMENA - Zeszyty Naukowe WZiA WSP w Kiecach, Tom IV - V, Kielce 1997, s. 179-186.

46) Socjocybernetyczne podłoże aktualnego kryzysu transformacji ustrojowej w Polsce,

PHAENOMENA - Zeszyty Naukowe WZiA WSP w Kiecach, Tom II, 1996, s. 81-92.

47) Znaczenie prawa i etyki dla procesów sterowania społecznego w niektórych cywilizacjach,

Miscellanea Methodologicae, STUDIA I MATERIAŁY, Wydział Zarządzania i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, No 1, 1997, Kielce 1997, s. 99-117.

48) Pierwiastki łacińskie i bizantyńskie w rozwoju gospodarki polskiej przed i po 1989 roku,

Miscellenea Oeconomicae, STUDIA I MATERIAŁY, rok 1, No 2, 2/1997, Wydział Zarządzania i Administracji Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kielce 1997, s. 63-69.

49) Czynnik demograficzny w procesach integracji gospodarki polskiej z europejską,

Materiały Konferencji Naukowej zorganizowanej przez WZiA WSP w Kielcach, Borków 21-22 maja 1997 r., stron 6.

50) Aktualne perspektywy globalnego rozwoju demograficznego,

THE PECULARITY OF MAN, Vol. 3, Warszawa - Kielce 1998, s. 215-220.

51) Metacybernetyczna teoria poznania,

Miscellanea Philosophica, STUDIA I MATERIAŁY, rok 2, No. 3, 5/1998, s. 195-208.

52) Człowiek jako proces autonomiczny,

THE PECULARITY OF MAN, Vol. 4, Warszawa - Kielce 1999, s. 91-94.

53) Współczesne państwo prawa czy etyki,

Mieczysław Michalik (red.) - Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Prywatnej Wyższej Szkole Biznesu i Administracji, 10-11 września 1999 r. Wydawnictwo PWSBiA, Warszawa 2000, s. 253-258.

54) Zastosowanie teorii procesów autonomicznych do analizy procesu normotwórczego w etyce,

THE PECULARITY OF MAN, Vol. 5, Warszawa - Kielce 2000, s. 245-251.

55) Rozwój człowieka i społeczeństwa jako procesy autonomiczne,

THE PECULARITY OF MAN, Vol. 5, Warszawa - Kielce 2000, s. 395-406.

56) Relacja prawda-fałsz w ilościowej i jakościowej teorii informacji,

THE PECULARITY OF MAN, Vol. 6, Warszawa - Kielce 2001, s. 349-386.

57) Socjocybernetyczne funkcjonowanie kategorii piękna i brzydoty w różnych systemach sterowania społecznego,

THE PECULARITY OF MAN, Vol. 7, Warszawa - Kielce 2002, s. 371-389.

58) Dotychczasowy rozwój a perspektywy demograficzne Polskki i Unii Europejskiej, ROCZNIK POLITOLOGICZNY, Nr 1/2003, Kielce 2003, Akademia Świętokrzyska im. Jana Kochanowskiego w Kielcach Wydział Zarządzania i Administracji Instytut Nauk Politycznych, s. 183-189.

59) "Porządek" i "bezład" w ujęciu metacybernetycznym,

THE PECULARITY OF MAN, Vol. 8, Warszawa - Kielce 2003, s. 245-256.

60) Metajęzyk nauki w świetle cybernetyki, "STUDIA METHODOLOGICA",

No 14, Ternopol 2004, s. 10-19.

61) Czas w metacybernetyce, THE PECULARITY OF MAN, Vol. 9, Kielce-Warszawa 2004, s. 425-434.

62) Zderzenie cywilizacji łacińskiej i orientu w świetle nauki porównawczej o cywilizacjach i społecznej cybernetyki, referat na seminarium "Zderzenie cywilizacji łacińskiej i orientu" Ruchu Obrony Rodziny i Jednostki w Lublinie 20 maja 2004 r., pełny tekst opublikowany na stronie internetowej RORiJ http://rorij.free.ngo.pl/Zderzenie&cywilizacji.doc . Publikacja streszczona w artykule pt. "Cywilizacja łacińska a orient" Adam Kruczek, Lublin, w "Naszym Dzienniku" 21 maja 2004 r. s. 2. Obszerne streszczenie w "KONSERWATYSTA", ŚRODA, 04 PAŹDZIERNIKA 2006.

63) Brak filozofii jako podstawowy element manipulacji, FOLOZOFIA W SZKOLE VI, Wspólczesne dylematy i wyzwania etyczne, Kielce, 24-25 września 2004, pod redakcją naukową Bronisława Burlikowskiego i Wojciecha Rechlewicza, Akademia Świętokrzyska Zakład Historii Filozofii INP WZiA, Polskie Towarzystwo Filozoficzne Oddział Kielceki, Kielce 2005, s. 35-41.

64) Progres, regres, stagnacja w cybernetyce społecznej, THE PECULARITY OF MAN, Vol. 10, Warszawa - Kielce 2005, s. 131-137.

65) Subiektywne i obiektywne metody oceny prawdziwości informacji w ujęciu socjocybernetyki, Slawisticzni Zapiski, No 1 (5), Ternopil 2006, s. 33-47.

66) Znaczenie relacji prawdy do ideologii dla społecznych procesów poznawczych, STUDIA METHODOLOGICA, Wipusk 17, Ternopil 2006, s. 4-9.

67) Metacybernetyka, FOLOZOFIA W SZKOLE VII, Wspólczesne kierunki filozoficzne, Kielce, 23-24 września 2005, pod redakcją naukową Wojciecha Rechlewicza, Akademia Świętokrzyska Pracownia Filozofii Polityki INP WZiA, Polskie Towarzystwo Filozoficzne Oddział Kielceki, Kielce 2006, s. 213-218.

68) Relacje abstrakcyjne - idealne czy relne, STUDIA METHODOLOGICA, Wipusk 20, Ternopil 2007, s. 21-22.

69) Cybernetyka społeczna w świetle poprawności politycznej dawiej i dziś - [w:] "Poprawność polityczna - równość czy wolność?", pod redakcją Ryszarda Stefańskiego, Toruń - Kielce 2007, Pierwszy tom serii "The pecularity of man", 1(11), s. 226-231.

70) Integracja nauki i całego ludzkiego poznania, - wykład wygłoszony w Rychłocicach w 2003 roku, opublikowany w 2007 roku na stronie www.autonom.edu.pl , stron 9.

71) Analiza funkcji socjoznaczenia pewnego terminu kluczowego dla badania struktury systemów sterowania społecznego, „STUDIA METHODOLOGICA", Wipusk 23, Termopil 2008, s. 123-127.

BROSZURY

1) Wspólnie z Barbarą Janowicz, Zarys metod statystycznych,

Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Kielcach, Kielce 1975, strony 4-17.

2./ Elementy socjotechniki propagandy,

Wydział Informacji KC PZPR, Warszawa (1982), stron 32.

3./ Białe plamy w historii Polski, część I,

Wydział Informacji Politycznej KW PZPR, Szczecin - sierpień 1983, stron 49.

4./ Panorama opozycji politycznej,

Wydział Informacji Politycznej KW PZPR, Szczecin - sierpień 1983, stron 47.

5.\ PLAN X - Polska potrzebuje gospodarza - wspólnie ze Stanisławem Tymińskim L., Warszawa - Toronto, marzec - kwiecień 1992 r., stron 34 (moja część s. 21-33; II wydanie podczas kampanii wyborczej w lecie 1993 r.[1] Numeracja z nawiasami to artykuły naukowe, zaś z kropkami to artykyły popularno-naukowe i publicystyczne, natomiast tłuste czcionki numerów z nawiasami to książki naukowe, zaś kursywa tłusta z nawiasem to broszura naukowa (skrypt), a kursywa z kropką to broszura publicystyczna. Artykuły popularno-naukowe i publicystyczne w czasopismach publicznych zaznaczono: popularno-naukowe kreską /, zaś publicystyczne \ , po kropce.

                W wykazie nie podano artykułu pt. Bizancjum naukowe, opublikowanego w Biuletynie TKM w 1980 roku, będącego przedrukiem takiegoż artykułu opublikowanego w Przeglądzie Technicznym w 1980 roku, który został w niniejszym wykazie podany. Zaś w osobnym wykazie publikacji naukowych opuszczono te prace publikowane w materiałach konferencyjnych, które potem zostały opublikowane w wydawnictwach zwartych pod tymi samymi tytułami wymienionymi we wspomnianym osobnym wykazie.

 

Podziel się
oceń
2
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 09 listopada 2016 16:38

  Miły blog

  autor Ola45

  blog: http://www.forum.oeh-fhkufstein.at/?topic=cel-pracy-licencjackiej

 • dodano: 31 października 2016 6:51

  Extra wpis

  autor filip12

  blog: http://arty308.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=495#495

 • dodano: 19 października 2016 5:13

  Super strona

  autor Piotr86

  blog: http://e-trucker.eu/kunena/user/567-esavumez

 • dodano: 11 października 2016 21:22

  Tak trszymać

  autor Piotr66

  blog: http://contrinfo.com/groupes/tutajz-tytuly-artykulow/

 • dodano: 05 października 2016 17:01

  Super post

  autor Szymon7

  blog: http://molodcova.far.ru/forums/profile.php?action=show&member=1497

 • dodano: 22 sierpnia 2016 1:08

  Dobry blog

  autor Zuzia62

  blog: http://gymbuddyz.com/forums/topic/pisanie-prac-ogloszenia/

 • dodano: 08 sierpnia 2016 22:49

  super wpisy gratki:)

  autor pisarka4598

  blog: http://openmeta.org/469872

 • dodano: 20 lutego 2015 14:20

  Intrygujący wpis!

  autor Racibor

  blog: http://domieszkanie.com.pl/ekologiczne-rozwiazania-dla-kazdego/

 • dodano: 15 sierpnia 2014 23:40

  Fascynująca strona!

  autor teresa

  blog: http://tinyurl.com/pjjwe8l

 • dodano: 06 sierpnia 2014 8:03

  Fascynująca strona!

  autor Beatka

  blog: http://tinyurl.com/obuww36

 • dodano: 03 stycznia 2011 14:58

  Ciekawe jak na forum IOH Inne Oblicza Historii konsekwentnie zwalcza się wiedzę o LND i Jóżefie Kosseckim.
  Ciekawe, czy z głupoty , czy za pieniądze, a może z głupoty za pieniądze

  autor Nick

 • dodano: 04 grudnia 2008 9:48

  Kto stoi za Waldemarem Kuczyńskim? Stawiam to pytanie, bo nie wierze żeby jeden człowiek - Kuczyński mógł aż tak nienawidzić drugiego człowieka - pana Kosseckiego. To, że zarzucił współpracę z SB pieerwszy raz można tłumaczyć niewiedzą Kuczyńskiego. Jednak następne ataki, a nawet stworzenie osobnego działu na swoim portalu poświęconemu oczernianiu pana Kosseckiego to są przejawy systematycznej wojny. Nasuwa się pytanie czy ktoś płaci Kuczyńskiemu, czy też ma jakieś inne korzyści? Czy ta wojna jest na czyjeś zlecenie ?

  autor Jacek

 • dodano: 03 grudnia 2008 0:19

  Internauto "Y"! Blog twx nie jest Twoim diabłem -stróżem, choć analizując działalność osoby która pisze na stronie "kuczyn" dojść można do wniosku, że czynami jego kieruje zło. Jeśli znajduje się on pod opieką anioła, to jest to albo upadły anioł, lub też sam Pan "kuczyn" woli hołdować zepsuciu niż dążyć do poziomu minimum przyzwoitości...
  Taki to już jest los pana "kuczyna" - los człowieka zagubionego...

  autor TWX

  blog: twx.bloog.pl

 • dodano: 01 grudnia 2008 22:04

  http//kuczyn.co,/twx-moj-diabel.stroz/

  autor Y

 • dodano: 24 listopada 2008 22:11

  Bardzo dobry i wyczerpujący materiał
  Pozdrawiam

  autor Jacek

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

środa, 18 października 2017

Licznik odwiedzin:  230 499  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O mnie

Tajna Wiedza eXtremalna- wiedza dla nas, nie dla mas.

O moim bloogu

Walcz, albo giń w gąszczu informacji.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione strony

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 230499

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl